• rozwiń

Temat: PKP

Adam Purwin rezygnuje. PKP Cargo bez prezesa

Adam Purwin rezygnuje. PKP Cargo bez prezesa
Foto: PKP Cargo, Travelarz / Wikipedia ( CC BY-SA 3.0 ) Foto: Adam Purwin rezygnuje z funkcji prezesa PKP Cargo

Adam Purwin nie będzie już prezesem PKP Cargo. W poniedziałek złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska ze skutkiem natychmiastowym ze względu na "ważne powody osobiste".

Spółka PKP Cargo poinformowała, że Adam Purwin złożył rezygnację z członkostwa w zarządzie spółki oraz pełnienia funkcji prezesa zarządu. Były już prezes wskazał, że przyczyną złożenia rezygnacji "są ważne powody, w szczególności osobiste". Rezygnacja złożona przez Adama Purwina wywołuje skutek natychmiastowy - podała spółka w komunikacie.

- Przez blisko trzy lata budowaliśmy międzynarodową pozycję PKP CARGO. Bezprecedensowy sukces debiutu giełdowego, ekspansja zagraniczna, skuteczna restrukturyzacja i ogromne inwestycje to fundamenty dalszego rozwoju drugiego największego przewoźnika w Unii Europejskiej. Przyjęta właśnie strategia Cargo’20 pozwoli na trwałą zmianę logistycznej mapy Europy z korzyścią dla pracowników, klientów, akcjonariuszy i pozycji polskiej logistyki w regionie - mówił w komunikacie prasowym Adam Purwin, ustępujący prezes PKP CARGO.

Jak podkreślono w komunikacie rada nadzorcza podziękowała Purwinowi za wkład włożony w rozwój spółki, "w szczególności za wprowadzenie PKP Cargo na Giełdę Papierów Wartościowych, ekspansję międzynarodową oraz skuteczną restrukturyzację".

Kim jest?

Adam Purwin ukończył prawo na Uniwersytecie w Białymstoku. Karierę zawodową rozpoczynał w BRE Banku i Banku Pekao SA, a kontynuował w PKO BP. Następnie pracował w Banku Gospodarstwa Krajowego.

W 2012 roku objął stanowisko dyrektora zarządzającego w PKP SA, gdzie odpowiadał za procesy prywatyzacyjne i nadzór właścicielski nad kilkudziesięcioma spółkami Grupy PKP. Pilotował wdrożenie ładu korporacyjnego i nowoczesnych metod zarządzania spółkami zależnymi, wyznaczając strategie działania i cele dla poszczególnych zarządów. Przygotował strategię prywatyzacji PKP CARGO oraz proces prywatyzacji Polskich Kolei Linowych.

W lutym 2013 roku objął stanowisko Członka Zarządu ds. Finansowych PKP CARGO, gdzie również jako szef zespołu IPO w ciągu 9 miesięcy przygotował spółkę do oferty publicznej, zakończonej debiutem giełdowym w październiku 2013 roku. Oferta publiczna była jedną z największych w ostatnich latach i wyniosła 1,4 mld zł.

Od listopada pełnił obowiązki Prezesa Zarządu PKP CARGO SA, a 6 lutego został wybrany w drodze konkursu przez Radę Nadzorczą na Prezesa Spółki PKP CARGO.

Lider rynku

PKP Cargo jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce i drugim w UE. Jej głównym akcjonariuszem pozostaje PKP SA. W 2014 r. grupa PKP Cargo osiągnęła 4,257 mld zł przychodów i 276 mln zł zysku netto, przewożąc 111 mln t ładunków.

Grupa ma 48 tys. węglarek, 3 tys. platform intermodalnych, 15 tys. pozostałych wagonów innego typu, 1,3 tys. lokomotyw elektrycznych i drugie tyle lokomotyw spalinowych. Zatrudnia 22,6 tys. osób.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
WILGRAF
malowani prezesi - złote dzieci - które nigdy nie odpowiadały za swoją nieudolność jako prezesi - bo i zarządzali państwowym czyli niczyim !
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane