• rozwiń
  • WIG20 2379.57 +0.86%
  • WIG30 2701.61 +0.77%
  • WIG 60096.00 +0.60%
  • sWIG80 10947.25 +0.12%
  • mWIG40 4042.31 +0.25%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:51

Dostosuj

Ostatnia szansa na niższe składki. "Zgłosiło się 125 tysięcy przedsiębiorców"

Adam Abramowicz o małym ZUS Odtwórz: Adam Abramowicz o małym ZUS
Adam Abramowicz o małym ZUS

- O godzinie 16.00 mieliśmy 125 tysięcy zgłoszeń - powiedział w programie "Bilans" na antenie TVN24BiS Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz, odnosząc się do liczby przedsiębiorców, którzy zadeklarowali chęć płacenia małego ZUS. Dzisiaj upływa termin rejestracji.

- Mówi się, że jest 200 tysięcy uprawnionych (do płacenia niższych składek - przyp.red), więc jeszcze zostało 80 tysięcy. Widać, że będzie jakaś grupa drobnych przedsiębiorców, którzy z tego nie skorzystają, najprawdopodobniej z powodu, że taka informacja do nich nie dotarła - powiedział Adam Abramowicz.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców dodał, że "termin ustawowy okazał się zbyt krótki".

- Wiem, że dzisiaj minister Emilewicz poruszała ten temat na posiedzeniu Rady Ministrów - poinformował.

Abramowicz zadeklarował też, że "na pewno wystąpi o nowelizację".

- W przyszłym roku znowu będziemy mieć ten problem – znowu osiem dni. Trzeba o tym pomyśleć już wcześniej. Poza tym jest dość skomplikowany system zgłaszania. Zastanówmy się jak to zrobić, żeby uprościć to maksymalnie i dać  skorzystać każdemu z dobrodziejstw tej ustawy - mówił.

Wniosek o nowelizację

Abramowicz podkreślił w rozmowie z PAP, że "obecnie konsultowany jest ze środowiskiem MŚP wniosek o nowelizację ustawy o małym ZUS, w którym proponować będziemy przede wszystkim wydłużenie terminu składania wniosków, a także uproszczenie procedur np. zmniejszenia liczby dokumentów, które trzeba złożyć".

Pismo w tej sprawie przedsiębiorcy chcą złożyć w ciągu miesiąca.

Jak mówił w ubiegłym tygodniu Abramowicz, "jest techniczna możliwość zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, z którego wynika, że ostatecznym terminem rejestracji małego ZUS jest 8 stycznia". - Czekamy na to, ile osób zarejestruje się do 8 stycznia, jeśli będzie to znacząca liczba może nie będzie konieczności zmiany ustawy - zaznaczył.

Mały ZUS

Z tzw. małego ZUS, który obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku, mogą korzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody w ubiegłym roku nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 63 tys. zł.

Dzięki temu rozwiązaniu najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne adekwatne do swoich przychodów, a nie – jak dotychczas – w wysokości ponad 1200 zł miesięcznie (łącznie ze składką na ubezpieczenie zdrowotne).

Przedsiębiorcy, którzy chcą korzystać z małego ZUS muszą wyrejestrować się w ZUS z dotychczasowego ubezpieczenia i zgłosić z nowymi kodami, zaczynającymi się od 0590 lub 0592.

Rozwiązanie to ma przynieść naszym przedsiębiorcom - jak wyliczył resort przedsiębiorczości i technologii - prawie 5,4 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat.

Według szacunków MPiT z nowych przepisów skorzysta blisko 200 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Resort liczy ponadto, że nowe przepisy przyczynią się do ograniczenia szarej strefy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane