• rozwiń

"Program 500 plus niweluje rażące różnice społeczne"

Abp Skworc: program 500 plus niweluje rażące różnice społeczne Odtwórz: Abp Skworc: program 500 plus niweluje rażące różnice społeczne
Foto: Andrzej Grygiel / PAP | Video: tvn24 Foto: Abp Skworc: program 500 plus niweluje rażące różnice społeczne | Video: Abp Skworc: program 500 plus niweluje rażące różnice społeczne

Rządowy program „Rodzina 500 plus” jest przełomowy, bo niweluje rażące różnice społeczne – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas niedzielnej pielgrzymki kobiet w Piekarach Śląskich.

Wyraził wdzięczność rządowi za wprowadzenie tego i innych programów, których celem jest poprawa jakości życia rodzin i osób starszych. Szczególne podziękowania metropolita złożył premier Beacie Szydło, która uczestnicy w dorocznej pielgrzymce z udziałem dziesiątek tysięcy kobiet i dziewcząt.

O 500 plus

Jak co roku, w powitaniu skierowanym do zgromadzonych na piekarskim wzgórzu kalwaryjskim, abp Skworc poruszył wiele kwestii społecznych, ważnych dla regionu i kraju.

Hierarcha pochwalił program Rodzina 500 plus. Uznał go za "przełomowy", ponieważ "w jakiejś mierze niweluje istniejące, często rażące dystanse społeczne". - Odrzucamy krytyczne opinie o tym programie, skądkolwiek by płynęły, ponieważ często obrażają rodziny, zwłaszcza wielodzietne. Dzięki "Rodzina 500 plus", nie mamy danych statystycznych dokładnych, ale możemy się domyślać, wiele dzieci przeżyło z rodzicami swoje pierwsze wakacje na polskim morzem – mówił metropolita.

Pomoc starszym

Abp Skworc z uznaniem mówił też o programach na rzecz poprawy sytuacji mieszkaniowej i osób starszych. Dzięki temu drugiemu każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, zyska prawo do bezpłatnych leków znajdujących się w wykazie ministra zdrowia.

- To również program ważny, ze względu na to, że według badań 30 proc. pacjentów nie wykupuje recept, bo ich na to nie stać, a to dlatego, że najniższe renty i emerytury w naszym kraju sprawiają, że jak mówi GUS, blisko 3 mln osób żyje poniżej minimum egzystencji, a na granicy ubóstwa relatywnego funkcjonuje aż 6 mln osób. To jest obraz biedy, niedostatku w naszym kraju – mówił abp Skworc.

- Odwiedziny rodzin w mieszkaniach, w zdegradowanych osiedlach naszych górnośląskich miast, nakazują mi postulowanie jeszcze jednego programu, muszę to powiedzieć: łazienka dla każdej rodziny. Moi drodzy, nie może tak być, że w XXI w. ludzie żyją w takich bardzo skromnych, wręcz niegodnych warunkach. Mamy takie osiedla, nieraz je odwiedzam i trzeba z tym coś zrobić. O taki program wołamy do naszych samorządów – apelował.

O niedzieli

W powitaniu do pielgrzymów abp Skworc upomniał się także o prawo do niedzielnego wypoczynku. Zaapelował raz jeszcze o składanie deklaracji poparcia dla inicjatywy ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedzielę. Podpisy w tej sprawie były zbierane podczas pielgrzymki.

- Jest to legalna droga do odzyskania niedzieli "Bożej i naszej", sprzyjającej umocnieniu, a może nawet niekiedy odrodzeniu zagubionych więzi rodzinnych i społecznych. Dramatyzm tej sytuacji potwierdza jeszcze fakt, że to właśnie w niedzielę – najczęściej w handlu – zatrudniane są kobiety: żony i matki, a przez to cierpi cała rodzina. Ten stan trzeba zmienić; dlatego raz jeszcze apeluję o składanie deklaracji poparcia dla inicjatywy ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedzielę – mówił metropolita.

- Niedziela jest dla każdego; niedziela jest demokratyczna. A państwo powinno ją chronić prawem, jako fundamentalne społeczne spoiwo, jako świętość - podkreślił.

Silny region

Zaznaczył też, że mieszkańcy Śląska zasługują na zaufanie, a w przeszłości dali wiele dowodów przywiązania do ojczyzny. - Zasługujemy na zaufanie i myślę, że wyrazem tego zaufania będzie ostatecznie ustawa o metropolii, która rozwiąże wiele problemów naszej górnośląskiej aglomeracji - mówił.

Po raz kolejny metropolita wezwał też do wspólnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza i "ekologiczny rachunek sumienia". Przypomniał, że wśród 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, 33 to miasta polskie.

- Wiemy, że istnieją także ekonomiczne przyczyny tych zjawisk. Wielu mieszkańców naszego województwa – mimo najlepszej woli – nie stać na wymianę pieców grzewczych i zakup lepszej jakości węgla. W tym zakresie oczekujemy programów i wsparcia od rządu oraz lokalnych samorządów - powiedział.

W dalszej części powitania hierarcha wezwał do umiaru w zakupie żywności. Jak powiedział, w Polsce marnuje się rocznie około 9 milionów ton jedzenia, w tym 2 miliony ton przypada na indywidualnych konsumentów.

Abp Skworc zachęcił ponadto zebrane w Piekarach Śl. pątniczki do opłacania abonamentu, wspierającego media publiczne.

Zgodnie z wieloletnią tradycją podczas swego słowa, abp Skworc podał także tegorocznego laureata nagrody "Lux ex Silesia" – Światło ze Śląska. Otrzymał ją pochodzący z Tarnowskich Gór prof. Jan Miodek za "wybitne osiągnięcia dla poznawania gwary śląskiej, jako źródła języka i kultury polskiej".

Pielgrzymka kobiet

Pielgrzymka kobiet, obok majowej pielgrzymki mężczyzn do Piekar, to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Tegoroczna jest dziękczynieniem za 1050. rocznicę chrztu Polski, a także za zakończone niedawno w Krakowie Światowe Dni Młodzieży oraz obchodzony obecnie w Kościele katolickim Rok Miłosierdzia.

Obchody rozpoczęły się porannymi modlitwami. Następnie, po procesji z obrazem Matki Bożej z bazyliki na wzgórze i powitaniu wiernych przez abp. Skworca, odbyła się msza św. pod jego przewodnictwem. Homilię wygłosił metropolita Moraw, arcybiskup ołomuniecki Jan Graubner. Jak powiedziano, jego obecność miała nawiązywać do osoby czeskiej księżniczki Dąbrówki, która przed ponad tysiącem lat poślubiła i wprowadziła w życie chrześcijańskie Mieszka I, władcę plemienia Polan.

W wygłoszonym słowie czeski hierarcha zachęcał zgromadzone w Piekarach Śl. kobiety, by obrały sobie Maryję za wzór m.in. relacji z Bogiem, głoszenia Jego nauki oraz przekazywania wiary swoim dzieciom.

Eucharystię koncelebrowali także m.in. biskupi górnośląscy, bp Jan Vokal z miasta Hradec Kralove w Czechach oraz bp Wiesław Szlachetka z Gdańska, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa kobiet. W krótkim słowie po mszy św. bp Szlachetka przyznał, że jest po ogromnym wrażeniem liczby zgromadzonych w Piekarach Śl. pątniczek. Podkreślił też, że choć mężczyźni i kobiety są równi pod względem godności, to ich duchowości się różnią. - Świat potrzebuje duchowości kobiet (...), zwłaszcza dzisiaj, gdy na wielką skalę wkrada się bezduszność, egoizm, a ideologia gender próbuje zniekształcać pojęcie płci, małżeństwa, rodziny - mówił bp Szlachetka. I zaprosił pątniczki do angażowania się w duszpasterstwo kobiet.

Spotkanie zakończy się po południu nieszporami i procesją z obrazem Matki Bożej z kalwarii do bazyliki.

Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Pierwsza pielgrzymka do słynącego z cudownych uzdrowień obrazu przybyła tam w 1676 r. Pielgrzymka kobiet i dziewcząt z całego regionu nadchodzi do Piekar w pierwszą niedzielę po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gromadząc co roku tysiące wiernych.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane