• rozwiń

Zakaz handlu w niedziele. Abp Głódź widzi ważną rolę mediów ojca Rydzyka

Foto: PAP/Dominik Kulaszewicz Foto: Abp Głódź: podpisy ws. ograniczenia handlu w niedziele - zadanie dla Radia Maryja i TV Trwam

Metropolita gdański abp Leszek Sławoj Głódź powiedział w sobotę w Toruniu, że trzeba poprzeć obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele. Jego zdaniem projekt powinien zebrać ponad milion podpisów. - I to jest zadanie także dla Radia Maryja i Telewizji Trwam, ojcze dyrektorze! - podkreślił, zwracając się do o. Tadeusza Rydzyka.

Abp Głódź przewodniczył mszy świętej i wygłosił homilię w toruńskim Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Odbyło się to z okazji "Dziękczynienia w rodzinie", które było ósmą edycją dorocznego spotkania środowiska zwanego "Rodziną Maryja.

Handel w niedziele

- W centrum życia rodziny, jej życia jest odpoczynek, powinien być czas poświęcony Bogu, dzieciom, w domu, na spacerze. Co się z tym wiąże? Wiąże się z tym święcenie dnia świętego, niedzieli. Dzień powinien rozpoczynać się - tak jak to dawnej bywało - od "Kiedy ranne wstają zorze" - i kończyć się pieśnią "Wszystkie nasze dzienne sprawy". Tydzień rozpoczyna niedziela i niedziela kończy - powiedział Abp Głódź

-  Jest to dzień, który do Pana należy, a tymczasem przyzwyczailiśmy się w katolickim kraju, że niedziela jest dniem kupczenia - mówił w homilii metropolita gdański.

W piątek 2 września złożony w Sejmie projekt ustawy w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę. Głódź przypomniał, że kontrowersje budziła też sprawa przywrócenia święta Trzech Króli, "a dzisiaj maszerują Trzej Królowie, biskupi przebierają się za pastuszków, prezydenci miast zakładają kożuchy".

Radio Maryja i Telewizja Trwam

- Ten obywatelski projekt, który już zaproponował przewodniczący Solidarności pan Piotr Duda i zebrano 526 tys. podpisów, należy poprzeć. Powinien być ponad milion. I to jest zadanie także dla Radia Maryja i Telewizji Trwam, ojcze dyrektorze! - podkreślił, zwracając się do o. Tadeusza Rydzyka.

Hierarcha nawiązał też do środowych obchodów 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, w czasie których szef Solidarności informował o liczbie zebranych wówczas podpisów pod projektem ustawy w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę i zapowiedział zbieranie podpisów do czasu podpisania ustawy przez prezydenta.

- Ja powiedziałem w Bazylice Św. Brygidy do prezydenta: przyjdź pan i nie zwlekaj, podpisz pan, prezydencie, i nie zwlekaj. Tak było. Przecież my jesteśmy dziećmi samego Boga od momentu chrztu. Abba, Ojcze mówimy jako synowie i córki narodu, ojczyzny - relacjonował arcybiskup.

W programie "Dziękczynienia w Rodzinie" oprócz mszy świętej znalazły się koncerty i wspólne modlitwy. Obecni byli m.in. szefowa prezydenckiej kancelarii Małgorzata Sadurska, szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski i minister środowiska Jan Szyszko.

Pół miliona podpisów

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w skład którego wchodzą Solidarność oraz inne organizacje społeczne, katolickie, pracownicze i pracodawców, złożył w piątek w Sejmie obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele. Pod projektem zebrano ponad pół miliona podpisów.Zgodnie z projektem, zamieszczonym na stronie internetowej "S", zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych. Przez placówki handlowe rozumiane są "wszelkie obiekty, w których prowadzona jest sprzedaż towarów i wyrobów kupionych w celu ich odsprzedaży w formie m.in. sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów materiałów budowlanych oraz domów wysyłkowych".

Obywatelski projekt

W projekcie zapisano, że przepisy objęłyby także: franczyzobiorców, przedsiębiorców prowadzących działalność w oparciu o "umowę agencji" (z wyłączeniem stacji paliw), przedsiębiorców prowadzących handel obwoźny i obnośny.

W projekcie proponuje się, aby w Wigilię Bożego Narodzenia (chyba, że przypada w niedzielę) oraz Wielką Sobotę "handel oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych" mógłby się odbywać do 14.00.

W projekcie przewidziano jednak szereg odstępstw od zasady zakazu handlu. Handel m.in. mógłby się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Świętami Wielkanocnymi, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca.

Zobacz: Będzie zakaz handlu w niedzielę? Projekt ustawy trafił do Sejmu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (62)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
januszren
Panie Biskupie Polowy Głódż no nie wiem gdzie Pan będzie teraz kupował flaszki w niedzielę!
Wstyd kiedy w tej sprawie Pan zabiera głos jak widać nie boi się Pan nawet bożej przestrogi a miał już Pan poważny z tamtej strony sygnał a można powiedzieć ostrzenie.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
avid_pars___co_leader
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
michel40
Po pierwsze, w świeckim kraju. Po drugie, mamy demokrację i nie będzie nam jakiś związek ograniczał swobód. Po trzecie, żadnych wyjątków - wszystkie niedziele wolne dla wszystkich.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane