• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Podwyżki na autostradzie A2

Korek na autostradzie. Dlaczego bramki awaryjne nie zawsze są otwierane? Odtwórz: Korek na autostradzie. Dlaczego bramki awaryjne nie zawsze są otwierane?
Korek na autostradzie. Dlaczego bramki awaryjne nie zawsze są otwierane? "Źródło: TVN Turbo"

Od 2 stycznia 2019 roku na odcinku autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin wchodzą nowe stawki opłat. Więcej zapłacą kierowcy ciężarówek.

Zmiana stawek opłat dla pojazdów ciężarowych za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem autostrady A2 będzie wprowadzona 2 stycznia 2019 roku o godzinie 6.00 rano.

Opłaty na A2 w górę

Stawki za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem, wynosić będą (ceny zawierają 23 procent podatku VAT):

- 31 zł brutto - kategoria 2: pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami,

- 47 zł brutto - kategoria 3: pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami,

- 73 zł brutto - kategoria 4: pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami.

Oznacza to, że podwyżki w zależności od kategorii pojazdu wyniosą od 2 do 5 złotych. Obecnie kierowcy pojazdów z kategorii 2. za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem płacą 29 zł, kategorii 3. - 44 zł, zaś kategorii 5. - 68 zł.


Samochody osobowe bez zmian

Jednocześnie bez zmian w 2019 roku pozostają stawki opłat dla kategorii 1 (motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach) oraz kategorii 5 (pojazdy nienormatywne).

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom strony publicznej oraz milionów kierowców aut osobowych, zdecydowaliśmy o utrzymaniu w nadchodzącym roku dotychczasowych opłat za przejazd koncesyjną autostradą A2 dla pojazdów pierwszej i piątej kategorii. Motocykle i auta osobowe za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem, a Koninem zapłacą - tak jak do tej pory 20 złotych. Jednocześnie Zarząd Autostrady Wielkopolskiej SA podjął decyzję o pierwszej od czterech lat zmianie stawek za przejazd dla aut ciężarowych" - powiedziała, cytowana w komunikacie, Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa spółki Autostrada Wielkopolska.

Jak dodała, "nowe stawki będą jednak zdecydowanie niższe od stawek maksymalnych, do których dopuszcza umowa koncesyjna".

W komunikacie przypomniano, że pieniądze uzyskane z opłat za przejazd w pierwszej kolejności będą przeznaczane na podwyższanie jakości autostrady. Chodzi między innymi o: bieżące zimowe i letnie utrzymanie autostrady, w tym jej eksploatację; rozbudowę obwodnicy Poznania - poszerzenie o trzeci pas ruchu 16 km odcinka obwodnicy od węzła Poznań Zachód do węzła Poznań Krzesiny, dobudowę i rozbudowę ekranów akustycznych.

Zmiany na A4

Pod koniec grudnia ubiegłego roku informowaliśmy o tym, że wzrosnąć mogą również opłaty na autostradzie A4.

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska, która jest koncesjonariuszem autostrady na odcinku Katowice - Kraków, złożyła wniosek o podniesienie opłaty za przejazd z 30 zł do 35 zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane