• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Autostrada A2 zyska dodatkowy pas. Ruszyły przetargi

Szerzej z Warszawy do Łodzi. Trzeci pas na A2 coraz bliżej Odtwórz: Szerzej z Warszawy do Łodzi. Trzeci pas na A2 coraz bliżej
Szerzej z Warszawy do Łodzi. Trzeci pas na A2 coraz bliżej "Źródło: tvn24"

Ruszają przygotowania do przebudowy A2 z Warszawy do Łodzi. Autostrada zostanie poszerzona o dodatkowe pasy ruchu. Inwestycja ma pochłonąć około 600 milionów złotych.

W piątek ogłoszono przetargi na opracowanie projektów przebudowy autostrady A2 na odcinku pomiędzy węzłami Łódź Północ i Konotopa o dodatkowy pas ruchu.

Przebudowany zostanie blisko 89-kilometrowy odcinek autostrady, a na poszerzenie wykorzystany zostanie szeroki pas dzielący, jaki przewidziano pod ten cel podczas budowy drogi.

Autostrada A2 z dodatkowym pasem

Jak podano, "docelowo A2 będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków dwie jezdnie po 4 pasy ruchu, natomiast dalszy odcinek - do granicy województwa mazowieckiego - będzie posiadał 2 jezdnie po 3 pasy ruchu".

GDDKiA zakłada, że prace przygotowawcze na obu odcinkach rozpoczną się niezwłocznie i będą trwać maksymalnie do 2021 roku. Natomiast na samą realizację przewiduje się okres nawet do 3 lat, z uwagi na planowane prace bez zamykania odcinka dla ruchu.

Koszt prac przygotowawczych jest szacowany na około 7 mln zł. Jak podano, łączny koszt rozbudowy A2 o jeden pas może wynieść około 600 mln zł.

"Generalny Pomiar Ruchu wykonany w 2015 roku wskazuje, że na odcinku Wiskitki – Grodzisk Mazowiecki natężenie wynosiło około 45 tys. pojazdów na dobę, na odcinku pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Pruszkowem wzrosło, bo osiągnęło około 57 tys. pojazdów na dobę, natomiast na wlocie do Warszawy pomiędzy Pruszkowem a Konotopą liczba pojazdów sięgnęła około 75 tys. pojazdów na dobę" - poinformowała GDDKiA.

Jak dodano, pomiar ruchu wykonany w 2017 roku na odcinku pomiędzy Wiskitkami a Grodziskiem Mazowieckim wykazał 58 tys. pojazdów na dobę.

- Realizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie również powodowała zwiększenie ruchu, dlatego też istotnym jest, aby jak najszybciej przygotować możliwość realizacji poszerzenia autostrady A2 - podkreślił Krynicki.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Kantor
To teraz czekamy na pilną rozbudowę A4 pod Wrocławiem, która wciąż jest w standardzie i szerokości niemieckiego autobahnu z lat 30... Swoją drogą, każda autostrada (w przeciwieństwie do dróg ekspresowych) powinna mieć co najmniej 3 pasy ruchu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marcin_01
W pełni popieram Pana redaktora. Na ten moment wstyd nazywać to autostradą. Płynny ruch na tym odcinku zdarza się tylko w środku nocy. Jeśli ruszymy po pracy, to korki mamy murowane. Zatrzymywanie się do zera. Trzeci pas to na ten moment konieczność, ale nie sądzę że wystarczy gdy powstanie lotnisko.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane