• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Bogaci po 500 złotych "nie powinni się zgłaszać". Giertych wie już, na co przeznaczy pieniądze

05.12.2015 | „Rodzina 500 plus” nie dla bogatych? Jak wezmą pieniądze, to się „skompromitują” Odtwórz: 05.12.2015 | „Rodzina 500 plus” nie dla bogatych? Jak wezmą pieniądze, to się „skompromitują”
Foto: Shutterstock | Video: Fakty TVN Foto: Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, program "Rodzina 500 plus" ma ruszyć najpóźniej w kwietniu 2016 roku | Video: 05.12.2015 | „Rodzina 500 plus” nie dla bogatych? Jak wezmą pieniądze, to się „skompromitują”

Wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie rząd wprowadzi świadczenie 500 złotych miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, ale już zaczął się spór, kto może z tego programu skorzystać. Z jednej strony PiS nie chce się zgodzić, by było to świadczenie tylko dla biedniejszych rodzin. Z drugiej wysyła bogatym sygnał, że jeśli wezmą to, co rząd da, to się skompromitują. Materiał "Faktów" TVN.

- To bezczelny atak - tak Roman Giertych komentuje czwartkowy apel Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, by były polityk LPR-u powstrzymał się od korzystania z programu "Rodzina 500 plus". - Apeluje do pana Romana Giertycha, który czeka na te 500 złotych żeby nigdy nie zgłosił się po te 500 złotych, bo się skompromituje - powiedział polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Karczewski mówił obiecanej przez Prawo i Sprawiedliwość ustawie gwarantującej 500 złotych miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Czwartkową wypowiedź można byłoby traktować jako osobisty spór z Romanem Giertychem, gdyby nie kolejne słowa.

- Wszyscy bogaci ludzie, którzy sięgną po te pieniądze się skompromitują - stwierdził Karczewski. Chwilę później polityk PiS dodał jeszcze, że wszyscy bogaci nie powinni zgłaszać się po te pieniądze.

"Kosmiczne obietnice"

Te słowa nie pozostały bez reakcji polityków innych partii. - Pytanie, kto jest bogaty, a kto nie jest bogaty. Ja znam bardzo dużo osób, które mają duże aktywa i nie mają dochodów - stwierdził lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Tymczasem, zdaniem Grzegorza Schetyny jest to "niepoważne".

- Nie trzeba było tyle obiecywać w kampanii wyborczej. Mówiliśmy o kosmicznych obietnicach. Zawsze jeżeli się obiecuje w kampanii wyborczej, to trzeba realizować te obietnice - tłumaczył polityk Platformy Obywatelskiej.

Bez kryterium dochodowego

Rząd Beaty Szydło zapowiedział, że każda rodzina na drugie i każde kolejne dziecko dostanie 500 złotych miesięcznie. - Mamy nadzieję, że nie tylko będzie wspierało rodzinę, ale i będzie rodziło się w Polsce więcej dzieci - mówiła na wtorkowej konferencji szefowa rządu.

Przedstawiciele rządu wielokrotnie podkreślali, że 500 złotych mają dostać wszyscy. Bez jakichkolwiek kryteriów, a więc z programu "Rodzina 500 plus" mają skorzystać także bogate rodziny. - Ustawa, w której zastosowany jest mechanizm uniwersalizmu. Jest to świadczenie powszechne nieograniczane kryterium - zapewniała w tym tygodniu Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Platforma Obywatelska i Nowoczesna od początku apelowały, by zastosować kryterium dochodowe, jednak PiS odpowiadał, że nie jest to dodatek socjalny i należy się każdemu dziecku.

- Nie bójcie się panie i panowie z PiS-u wprowadzić wprost zapisu, że to jest tylko dla najuboższych i wtedy program miałby jakiś sens - stwierdził Petru.

Giertych skorzysta

Roman Giertych zapowiedział, że mimo apelu Stanisława Karczewskiego będzie pobierał 500 złotych miesięcznie, ale pieniądze przeznaczy je na Fundację Obrony Demokracji, która ma się zajmować  pomocą prawną.

Zdaniem Giertycha, "za chwilę będą potrzebne środki dla tych osób, które będą prześladowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości".

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, program "Rodzina 500 plus" ma ruszyć najpóźniej w kwietniu 2016 roku.

Wtorkowa konferencja premier Beaty Szydło:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (46)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Mahdab
Dziecko w rozumieniu PIS jest dzieckiem od chwili poczecia - od embriona. Wiec sobie zamroze I bede miala trojaczki. Zarabisty ten PiS. Czy jak chodzi o planowanie rodziny to embrion jest "dzieckiem" a jak chodzi o kase to embrion nie jest dzieckiem? Skoro jest - to jest, nie?
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
graffiti50
dać 500 zł tylko tym co pracują, tak jak rolnicy uprawiają ziemię to dostają dodatek do ziemi, a tak lenia budzą na święta bo przynieśliśmy paczuszkę, wyżebraną od biednych Polaków przez wolontariuszy co kupują zakupy w Biedronce
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Jojo złodziej Waszych butów
kto jest bogaty? Posłowie, senatorowie, członkowie rządu - oni nie powinni dostać ani złotówki poza dietą. No chyba że uchwalą swoje uposażenia na 2x najniższa krajowa. Wtedy mogą nieśmiało prosić o zasiłki.
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Baster
Co Ty opowiadasz, że nie powinni. Oczywiście, zgodnie z pisowską obietnicą, jak najbardziej powinni. Chyba, że pis się nie wywiąże z obietnic i Rząd ustali, że to tylko zapomoga dla najbiedniejszych.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
karoll1988
Ten program jest kompletnym nie porozumieniem! Wolałbym dostać kredyt na mieszkanie bo nieprzedstawisz takie pomocy od panstwa w banku jako dochód. ludzie wyjechali z kraju bo nie stać ich było na kredyt mieszkaniowy nie masz domu nie masz dzieci proste!
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane