• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

500 zł na dziecko. Wiemy, kiedy rząd odkręci kurek z pieniędzmi

500 zł na dziecko. Wiemy, kiedy rząd odkręci kurek z pieniędzmi
Foto: Shutterstock Foto: W lutym mają trafić do gmin pierwsze pieniądze na wypłaty świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus

Jeszcze w lutym do gmin powinny trafić pierwsze fundusze na obsługę programu Rodzina 500 plus - zapowiedział w poniedziałek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed podczas spotkania z dziennikarzami w Bielsku-Białej.

Zobacz, jak program Rodzina 500 plus zmieniał się.

- Liczymy, że w tym tygodniu prezydent podpisze (ustawę) i na koniec lutego pierwsze środki wpłyną do samorządów, aby mogły one jeszcze przed startem programu uruchomić możliwość zatrudnienia ludzi i przygotowania się. Będzie również przeprowadzony system szkoleń dotyczących informatyki, aby jak najsprawniej program wdrożyć w życie - powiedział Szwed.

Będzie wyrównanie

Wiceminister przypomniał, że na obsługę programu zostało przeznaczonych 2 proc. ogólnej kwoty, czyli 340 mln zł. - To kwota, która powinna wystarczyć na sprawne przeprowadzenie programu, choć mamy świadomość, że pierwsze trzy miesiące będą trudne, jeśli chodzi o organizację - powiedział.

Szwed zaznaczył, że wdrożeniu programu nie będzie towarzyszyła konieczność przyjęcia "armii" nowych urzędników. Wskazał, że po początkowym okresie, gdy napływ wniosków będzie duży, później będą spływały one już sukcesywnie. - Zatem w ramach urzędów będzie można na ten okres (początkowy - red.) (…) przerzucać pracowników. (…) Myślę, że samorządy sobie poradzą - dodał.

Szwed przypomniał, że w pierwszych trzech miesiącach obowiązywania programu przy dużej liczbie wniosków gmina będzie mogła wydawać decyzje w ich sprawie do 1 lipca. Świadczenie zostanie wypłacone jednak z wyrównaniem od 1 kwietnia. Jednocześnie, by nie tworzyły się kolejki, osoba, która złoży wniosek w ciągu pierwszych trzech miesięcy również otrzyma świadczenie z wyrównaniem.

Szkolenia w przyszłym tygodniu

Wiceminister dodał, że wnioski można będzie składać osobiście lub drogą elektroniczną. - Wprowadzone zostały dodatkowe możliwości składania wniosków. Oprócz "papierowej" i elektronicznej przez portal Empatia, także przez systemy bankowe. Organizatorem tego będzie PKO BP. Jeśli ktoś ma w nim konto, to będzie mógł pobrać wniosek i złożyć. Te zmiany mają ułatwić składanie ich szczególnie młodym ludziom - powiedział.

Szwed dodał, że w przyszłym tygodniu przedstawiciele jego resortu oraz ministerstwa cyfryzacji rozpoczną szkolenia informatyczne pracowników, którzy zajmą się w samorządach obsługą programu 500 plus.

Jak podkreślił Szwed, dotychczas wydatki na politykę rodzinną w Polsce wynosiły 2 proc. PKB. - Teraz będzie ok. 3 proc. Będziemy w średniej krajów UE - zaznaczył.

W oczekiwaniu na podpis

Ustawę dotyczącą programu 500 plus uchwalił w miniony czwartek Sejm, a w piątek przyjął bez poprawek Senat. Teraz czeka na podpis prezydenta. Zakłada ona m.in., że 500 zł na pierwsze dziecko będzie wypłacane przy zastosowaniu kryterium dochodowego 800 i 1200 zł (dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), a na drugie i kolejne bez tych ograniczeń.

Ile kosztuje dziecko? Sprawdź, na co wydać 500 zł na dziecko:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane