• rozwiń
  • WIG20 2164.93 -0.41%
  • WIG30 2449.74 -0.58%
  • WIG 57035.80 -0.46%
  • sWIG80 11424.76 -0.24%
  • mWIG40 3636.24 -0.93%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:21

Dostosuj

Temat: PiS

Rafalska o 500 zł na dziecko: ze złożeniem wniosku nie trzeba się spieszyć

Rafalska o 500 zł na dziecko: ze złożeniem wniosku nie trzeba się spieszyć
Foto: Shutterstock Foto: 500 plus na dziecko. "Ze złożeniem wniosku nie trzeba się spieszyć

Ze złożeniem wniosku o świadczenie wychowawcze nie trzeba się spieszyć, nie musimy go składać w pierwszych dniach obowiązywania programu, mamy na to trzy miesiące - przypomina szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska w przededniu startu programu Rodzina 500 plus.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Rodzina 500 plus.

W piątek rusza program "Rodzina 500 plus", dzięki któremu rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w rodzinach z niepełnosprawnymi dziećmi) - również na pierwsze.

- Od 1 kwietnia, a więc od piątku, będzie można składać wnioski w swoim miejscu zamieszkania - przypomniała w rozmowie z PAP Rafalska. Dodała, że samorząd może wyznaczyć specjalne punkty, w których będą przyjmowane wnioski, np. w żłobku, w przedszkolu, w szkole.

Jak złożyć?

Wskazała, że wnioski można również składać online - przez portal empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, ePUAP oraz bankowość elektroniczną. Szczegółowe instrukcje znajdują się na stronach resortu.

- Pieniądze będą wypłacane w zależności od Państwa decyzji – jeśli ktoś w swoim wniosku zadeklaruje, że chce, aby wpłynęły na konto bankowe, tak się stanie. Jeżeli zażyczy sobie innej formy płatności, to też może być realizowana - dodała Rafalska. Dodała, że również w przypadku wypłat z programu 500 plus samorządy będą mogły uruchomić specjalne punkty obsługi mieszkańców.

Szefowa MRPiPS zaapelowała, żeby nie składać wniosków od razu pierwszego dnia. - Jeżeli mogłabym o coś prosić, to o to, żebyśmy jednego dnia (...) nie składali tych wniosków wszyscy naraz, ponieważ możemy to zrobić w ciągu trzech miesięcy. Nie stracimy ani złotówki, dostaniemy świadczenie z wyrównaniem od kwietnia - przypomniała. Na złożenie pierwszego wniosku mamy czas do końca czerwca. - Być może pozwoli nam to uniknąć ewentualnych zatorów, a i tak decyzja zostanie Państwu przyznana - dodała minister rodziny.

Uwaga na oszustów

Podkreśliła, że wnioski są nieodpłatne. - Jeżeli ktoś oczekuje, żeby zapłacić za złożenie wniosku, to jest to naciąganie beneficjentów. Te wnioski będzie można otrzymać w gminie, w miejscu, gdzie je się będzie składało albo skorzysta się z elektronicznego formularza - powiedziała Rafalska, odnosząc się do częstych prób wyłudzania pieniędzy lub danych osobowych pod pretekstem pośredniczenia w złożeniu wniosku.

Zobacz. Program Rodzina 500 plus. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane