• rozwiń

500 plus dla osób niesamodzielnych. Lawina wniosków do ZUS

Borys-Szopa o tzw. "500 plus" dla osób niepełnosprawnych (materiał z 1 października 2019) Odtwórz: Borys-Szopa o tzw. "500 plus" dla osób niepełnosprawnych (materiał z 1 października 2019)
Borys-Szopa o tzw. "500 plus" dla osób niepełnosprawnych (materiał z 1 października 2019) "Źródło: tvn24"

Prawie 620 tysięcy osób złożyło już wnioski o wypłatę tak zwanego świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska. Według szacunków uprawnionych do świadczenia może być około 850 tysięcy osób.

Prezes ZUS podczas odbywającego się w czwartek i w piątek w Warszawie seminarium Europejskiej Sieci ISSA (IEN) na temat starzenia się ludności, mówiła o realizacji nowego świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Duże zainteresowanie

Podkreśliła, że dodatek cieszy się bardzo dużą popularnością. Wskazała, że od września do doradców emerytalnych ZUS zwróciło się ponad 2 mln osób zainteresowanych świadczeniem.

Prof. Uścińska zaznaczyła, że w ZUS działa tak zwana szyna usług, czyli platforma, na której gromadzone są informacje o liczbie wniosków, wydanych orzeczeniach i udzielonych świadczeniach, które są przyjmowane także przez inne instytucje. Jak dodała, jest to konieczne do analizy i monitorowania realizacji tego zadania.

Z szacunków Zakładu wynika, że od października br. do marca 2020 r. wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet 850 tys. osób. Jak poinformowała prof. Uścińska, do tej pory przyjęto 618 tys. wniosków. Zdecydowana większość z nich (437 tys.) trafiło do ZUS.

Szefowa Zakładu podała, że 61 proc. wniosków złożyły kobiety, 39 proc. - mężczyźni. - 35 proc. wniosków pochodziło od osób powyżej 75. roku życia. 28 proc. złożyły osoby w wieku 60-74 lat. Prawie 38 proc. wniosków pochodziło od osób poniżej 60 lat – przekazała.

Dodała, że 52 proc. osób pobiera dodatek w pełnej wysokości 500 zł.

Świadczenie uzupełniające

Prawo do świadczenia uzupełniającego mają osoby uznane przez lekarza orzecznika za niezdolne do samodzielnej egzystencji i których dochód miesięczny nie przekracza 1600 zł brutto.

ZUS przypomina, że przy wypłacie dodatku obowiązuje zasada złotówka za złotówkę. Przykładowo, jeżeli suma pobieranych dotychczas świadczeń wynosi 1200 zł, to świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w kwocie 400 zł. Z kolei jeśli suma świadczeń ze środków publicznych wynosi 1500 zł, to osoba uprawniona otrzyma 100 zł.

Świadczenie może być przyznane nawet w kwocie kilku złotych, jeżeli dana osoba osiąga dochód bliski 1600 zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
turwal
Wszystkim ludziom z niepełnosprawnościami należy się wsparcie finansowe bez względu na ich status materialny.
Decydenci !!! zastanówcie się czy chcielibyście codziennie zmierzać się z trudnościami życia osób z niepełnosprawnościami ?
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
gdpm1
mi sie wydaje ze to dyskryminacja osob 'pelnosprawnych',
to ze ktos jest niepelnosprawny drogą naturalnej selekcji powinien byc wyeliminowany, tak sie dzieje w naturze.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Krzysiekigak
Turwal są niepełnosprawni i są inwalidzi! Inwalidom się należy zga w 100% ale są niepełnosprawni których zmusza się do bycia takimi!! Zmusza!!! Taki to kraj stąd go nienawidzę!
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
MasterYoda najgorszy sort
Czy niepełnosprawni korzystający z tego dodatku są świadomi że przez wiele lat nie odczują nawet tej corocznej podwyżki rent i emerytur?
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane