• rozwiń

Finansowy zastrzyk dla lotniska w Modlinie. "To wielki krok"

Kłopoty Modlina. Fragment rozmowy z prezesem PPL Odtwórz: Kłopoty Modlina. Fragment rozmowy z prezesem PPL
Kłopoty Modlina. Fragment rozmowy z prezesem PPL "Źródło: tvn24"

Lotnisko w Modlinie będzie dokapitalizowane. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin zdecydowało o podniesieniu o 50 milionów złotych jej kapitału przez województwo mazowieckie - poinformowali Polską Agencję Prasową przedstawiciele lotniska w Modlinie.

Zastrzyk finansowy w wysokości 50 milionów złotych pozwoli uratować port i przeprowadzić jego modernizację - uważa marszałek Mazowsza Adam Struzik.

Pieniądze wyłoży mazowiecki samorząd. Dokapitalizowanie nastąpi poprzez ustanowienie nowych udziałów, które w całości zostaną objęte przez Województwo Mazowieckie.

Spółka Modlin ma czterech akcjonariuszy - Agencję Mienia Wojskowego (AMW), Województwo Mazowieckie, Państwowe Przedsiębiorstwo "Porty Lotnicze" (PPL) oraz Nowy Dwór Mazowiecki.

Po podniesieniu kapitału o 50 milionów złotych marszałek województwa mazowieckiego zwiększy udziały do 42,3 procent. Udziały państwowych PPL i AMW spadną, odpowiednio, do 25,2 i 28,5 procent.

"Wielki krok"

- Dzisiejsza decyzja wspólników to wielki krok w kierunku zakończenia wielomiesięcznego impasu na naszym lotnisku. Mamy nadzieję, że to początek dalszych zmian, które pozwolą wrócić portowi na drogę dynamicznego rozwoju - powiedział p.o. prezesa portu Leszek Chorzewski.

Dokapitalizowanie portu ma pozwolić na rozpoczęcie inwestycji, które będą służyć nowym pasażerom, w tym budowę terminalu tymczasowego i nowych płyt postojowych. Ma to zwiększyć przepustowość lotniska w Modlinie.

- Czujemy się odpowiedzialni za ten port lotniczy, za wydatkowane do tej pory setki milionów złotych z pieniędzy publicznych - mówił marszałek województwa. Struzik ocenił, że niezależnie od tego, jak będzie wyglądać sieć lotnisk na Mazowszu, to port w Modlinie "będzie miał swoje miejsce zwłaszcza dla tanich przewoźników, dla czarterów". "Jego rozwój jest bardzo pożądany" - podkreślił.

Lotnisko w Modlinie w lutym tego roku obsłużyło blisko 229 tysięcy pasażerów, czyli o blisko 6 procent więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. W całym zeszłym roku z portu skorzystało ponad 3 miliony pasażerów. Jedynym przewoźnikiem operującym na lotnisku jest Ryanair.

 Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane