• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pieniądze na wyprawkę szkolną. Kiedy pierwsze wypłaty?

Minister rodziny o wnioskach o 300 plus Odtwórz: Minister rodziny o wnioskach o 300 plus
Minister rodziny o wnioskach o 300 plus "Źródło: Radiowa Jedynka"

Złożenie wniosku o wyprawkę szkolną z programu Dobry start w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Wnioski o tzw. wyprawkę szkolną można składać od 1 lipca za pośrednictwem internetu, a od 1 sierpnia - drogą tradycyjną.

Wiceminister Szwed podkreślił, że - tak jak w przypadku programu 500 plus - im szybciej będzie złożony wniosek, tym szybsza wypłata świadczenia.

- Myślę, że po doświadczeniach z ubiegłego roku, gdzie ponad 50 proc. wniosków o Dobry start było złożonych drogą elektroniczną, ten rok będzie jeszcze lepszy i tych wniosków będzie jeszcze więcej - powiedział.

Zaznaczył, że złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Jak dodał, program Dobry start obejmuje wsparciem 4,6 mln uczniów. Jego łączny koszt to ponad 1,4 mld zł.

Na edukację i wypoczynek

Wiceszef MRPiPS podkreślił, że rodzice bardzo dobrze znają potrzeby swoich dzieci, dlatego ministerstwo nie precyzuje na co powinny być przeznaczone środki zarówno z programu Dobry start jak i 500 plus. - Te środki są najczęściej wydawane właśnie na edukację, na wsparcie dzieci. W okresie wakacyjnym również na wypoczynek, a w okresie zimowym na ferie. Nie potwierdziły się obawy opozycji, czy osób niechętnych tym programom, że środki są marnotrawione - powiedział Szwed.

Wskazał, że w przypadku 500 plus liczba zamienionych świadczeń na formę rzeczową wynosi "tylko 4 promile procenta". - Natomiast kwota 300 zł jest oczywiście przeznaczona na wyprawkę szkolną, czyli wyposażenie dzieci w przybory, książki, czy w inne materiały szkolne - powiedział.

Przypomniał, że resort pracuje obecnie nad rozwiązaniem przewidującym wpisanie programu Dobry start do ustawy. Obecnie program ten jest realizowany na podstawie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów. - Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze w tej kadencji parlamentu to przyjąć, żeby komuś nie przyszło na myśl, żeby to świadczenie odebrać dzieciom - powiedział.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o wyprawkę szkolną może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca o piekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej

Świadczenia z programu Dobry start mogą się łączyć ze świadczeniami wypłacanymi z programu 500 plus. Wniosek online można złożyć przez portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną.

Wniosek w formie papierowej składa się w tych samych instytucjach, co wniosek o 500 plus, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie. Termin składania wniosków upływa 30 listopada.

Świadczenie Dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Nie obejmuje także -  niezależnie od wieku - studentów, uczniów szkół policealnych i uczniów szkół dla dorosłych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane