Z kraju

Z kraju

Straty po trzęsieniu

Trzęsienie ziemi w Japonii może spowodować wyhamowanie dynamiki PKB do zera, możliwa jest także recesja. Bezpośrednie koszty kataklizmu nie będą tak wysokie jak w przypadku Kobe w 1995, kiedy to straty oszacowano na ponad 100 mld USD - mówi dr Krzysztof Piech ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Zastój produkcji aut - Japonia

Nissan i Honda zawiesiły produkcję w zakładach w Japonii. Obecnie trwa szacowanie strat w fabrykach. Jakie będą tego konsekwencje i jak będzie wyglądał eksport części samochodowych z Japonii w najbliższym czasie - o tym Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Wielkie sprzątanie po trzęsieniu ziemi

Skala zniszczeń po piątkowym trzęsieniu ziemi w Japonii jest porażająca. Specjaliści mówią, że japończycy, jak mało, kto na świecie są przygotowani do właściwej i natychmiastowej reakcji w momencie pojawienia się trzęsienia ziemi. Co pomaga im zachować spokój i jak szybko uporają się ze skutkami tragicznego kataklizmu, który przed weekendem nawiedził wyspy Pacyfiku - na to pytanie, w programie Pieniądze od Rana, odpowiada japonista - Jan Majewski.

Podsumowanie tygodnia

Trzęsienie ziemi w Japonii osłabi tempo wzrostu gospodarczego tego kraju. W podsumowaniu wydarzeń tygodnia Marcin Kowalski pyta Ryszarda Petru, dyrektora zarządzającego w PKO BP, o efekty spotkania u prezydenta w sprawie zmian w OFE oraz o ceny benzyny.

Mniej do OFE

Przyjęcie ustawy zmieniającej zasady podziału środków pomiędzy OFE a ZUS pomoże uniknąć osiągnięcia zadłużenia na poziomie 55% relacji długu do PKB przez rok. Bez reform KRUS, ZUS i likwidacji przywilejów się nie obędzie, przekonuje Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion Doradecy Finansowi.

Japoński wstrząs

Potężne trzęsienie ziemi w Japonii i na Pacyfiku. Fala tsunami, która pojawiła się tuz po trzęsieniu szybko dotarła do brzegów kraju. Wdzierając się w głąb lądu woda niszczyła wszystko na swojej drodze. Skala zniszczeń jest ogromna, ale na dokładne dane przyjdzie nam jeszcze poczekać. Jen początkowo tracił, aby następnie rozpocząć marsz w kierunku umocnienia. W Europie na wartości traciły spółki ubezpieczeniowe.. Co dla światowej gospodarki oznacza przesunięcie lokomotyw gospodarczy do ryzykownej sejsmicznie i pogodowo Azji? O tym w magazynie 90 Minut Paweł Bajer rozmawiał z prof. Edwardem Haliżakiem z Uniwersytetu Warszawskiego.

Milion w portfelu 2

Trwa druga edycja cyklu "Milion w portfelu". Swoje propozycje inwestycyjne przedstawia Grzegorz Mielcarek z Investors TFI.

Droga do Milionów

Najlepsze OFE dały zarobić od początku działania ponad 200 procent. WIG20 w tym samym okresie dał zarobić bardzo podobnie, tak samo najstarsze działające od tego czasu TFI. Rozmowa z Krzysztofem Wilczko z Comperia.pl.

Trzęsienie ziemi w Japonii

Niespotykany atak na Japonie, atak ziemi i oceanu - oszczędził na razie rynki finansowe, ale to właśnie na nich zdarzają się czasami wtórne wstrząsy. Jak groźne mogą być tym razem zastanawia się reporter TVN CNBC Łukasz Kijek.

Mniej do OFE

Ciężko się zgodzić na to, aby kosztem emerytów łatać dziurę budżetową. Nie słyszymy kiedy nastąpi likwidacja przywilejów i pozostałe reformy ZUS i KRUS - przekonuje prezes Allianz PTE Agnieszka Nogajczyk-Simeonow.

Mniej do OFE

Prezydent na spotkaniu w sprawie OFE przypomniał, że Polska zobowiązała się w konwencji Międzynarodowej Organzacji Pracy, że będziemy mieli, w długiej perspektywie, stopę zastąpienia na poziomie 40 procent. O szczegółach spotkania u prezydenta opowiada redaktor naczelny TVN CNBC Roman Młodkowski.

Aviva o sytuacji na rynku

Europa i USA powinny być, patrząc na dane z gospodarki, nowymi motorami wzrostu, natomiast dane z rynków rozwijających się były w najlepszym razie neutralne - przekonuje dyrektor inwestycyjny ds. rynku papierów dłużnych i główny ekonomista Aviva Investors Poland Grzegorz Latała.

Dzień z nieruchomościami komercyjnymi

Rank Progress to deweloper specjalizujący się w budowie galerii handlowych poza głównymi metropoliami. Spółka buduje sklepy dla m.in. Tesco, Carrefoura, Castoramy i Leroy Merlin. Buduje i galerie handlowe - w Legnicy, Kłodzku, Zgorzelcu, Zamościu, Kaliszu i Jeleniej Górze. Spółka zajmuje się też wynajmem powierzchni w budowanych przez siebie obiektach. O szczegółach opowiada prezes Rank Progress Jan Mroczka.

Dzień z nieruchomościami komercyjnymi

MLP Group to czwarty co do wielkości deweloper powierzchni produkcyjno-magazynowych w Polsce. Spółka jesienią odłożyła decyzję w sprawie wejścia na GPW w związku z niezadowalającą sytuacją na rynku. Obecnie MLP Group wynajmuje około 300 tys. m.kw. powierzchni produkcyjno-magazynowych w Pruszkowie, Poznaniu, Tychach i  Bukareszcie. O szczegółach opowiada członek zarządu i dyrektor finansowy MLP Group Radosław Krochta.

Chińskie nieruchomości zawsze opłacalne

Kim Shing Yip - uznawany za jednego z najważniejszych doradców inwestycyjnych w Chinach - uważa, że inwestycje w nieruchomości w jego kraju muszą być opłacalne. Nie sądzi za to, żeby zacieśnianie polityki monetarnej chińskiego rządu zaszkodziło wzrostowi gospodarczemu, a tym samym mogło zmniejszyć opłacalność inwestycji związanych z nieruchomościami.

Odrodzenie w amerykańskich nieruchomościach

Amerykański rynek nieruchomości odradza się - twierdzi Stephen Renna ze Stowarzyszenia Amerykańskich Menedżerów Rynku Nieruchomości. Najwięcej okazji mieszkaniowych znaleźć można w miastach tzw. pasa słonecznego, takich jak Phoenix, San Francisco czy Las Vegas. Podczas 22. Międzynarodowych Targów Nieruchomości w Cannes ze Stephenem Renna rozmawiał Jan Niedziałek.

Mniej do OFE

Spotkanie strony rządowej z przedstawicielami PTE ws. zmian w OFE zaplanowano dziś u prezydenta RP. Zdaniem prezesa ZUS Zbigniewa Derdziuka emeryci nie stracą na proponowanych przez rząd rozwiązaniach.

Mniej do OFE

Prezydent spotkał się z 14 ekspertami ws. zmian w systemie emerytalnym. - Szkoda, że głowa państwa jest arbitrem tylko w sytuacjach kryzysowych - mówi politolog i socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Wojciech Łukowski.

Mniej do OFE

Prezydent chce dowiedzieć się, jak proponowane przez rząd zmiany w OFE wpłyną na wysokość emerytur. Prezydencką debatę z ekspertami komentują politolog z UW dr Rafał Chwedoruk oraz kierownik Programu Społeczeństwa Obywatelskiego z Instytutu Spraw Publicznych dr Grzegorz Makowski.

Dzień z nieruchomościami komercyjnymi

W centrum miasta, czy w centrum handlowym? Na powierzchnię handlową w najpopularniejszych galeriach trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Rozmowa ze Sławomirem Murawskim, dyr. generalnym Manufaktury i Leszkiem Popłońskim, kierownikiem działu najmu komercyjnego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Urzędu Dzielnicy Warszawa Wola.

FIZ-em w fiskusa

Optymalizacja podatkowa – czyli jak płacić mniejsze podatki jeśli prowadzi się firmę? Można przenieść ją do własnego funduszu inwestycyjnego zamkniętego. Jak to zrobić mówi prezes Copernicus TFI Radosław Solan.

Dzień z nieruchomościami komercyjnymi

Polska jest drugim krajem w Europie, który będzie celem ekspansji handlowych sieci detalicznych. Czy można będzie zarobić na nieruchomościach poprzez sprzedaż lub wynajem? Rozmowa z Magdaleną Frątczak z CB Richard Ellis.

Jak szybko wyjść z inwestycji

Trzęsienie ziemi w Japonii trzęsie finansowymi rynkami. Czy to sygnał do sprzedaży jednostek TFI? Rozmowa z głównym analitykiem Expandera Pawłem Majtkowskim.

Mniej do OFE

Jaka ulga podatkowa dla przedsiębiorców obowiązuje w ramach IKE, a jaką rząd proponuje w ramach IKZE? Rozmowa z Piotrem Augustyniakiem, doradcą podatkowym K&L Gates.

Dzień z nieruchomościami komercyjnymi

Problemem na rynku nieruchomości komercyjnych jest ograniczona chłonność rynku. - Przewagą GTC jest płynność finansowa - uważa Maciej Stokłosa, analityk DI BRE.

Swissmed w 2011

Swissmed myśli o budowie kolejnych szpitali. Pod uwagę brana jest lokalizacja we Wrocławiu. - Gdyby zaistniała taka potrzeba, myślelibyśmy o refinansowaniu kredytu w PKO BP - mówi Roman Walasiński, prezes Swissmed i PSM.

Handel zagraniczny Chin

Chiny wg analityków odnotują nadwyżkę w handlu zagranicznym w II połowie roku. - Deficyt Chin w handlu zagranicznym w lutym wynika ze wzrostu cen importu - uważa dr Krystyna Palonka z Centrum Studiów Polska-Azja.

U prezydenta o OFE

Debata u prezydenta ws. OFE odbędzie się dziś w południe. - Projekt ustawy o OFE to demontaż reformy emerytalnej w sferze kapitałowej - uważa Tomasz Bieńkowski, prezes Pekao Pioneer PTE.

Gazele Biznesu

Gazelą Biznesu może zostać firma, która działa nieprzerwanie od 2007 roku. Najwięcej statuetek trafia do firm z woj. mazowieckiego, wielkopolskiegoi śląskiego, mówi Iwona Kossmann, prezes Bonnier Business Polska, wydawcy Pulsu Biznesu - organizatora konkursu.

Szok paliwowy

Szok cenowy na stacjach paliw. W Polsce w wielu miejscach za popularną 95 trzeba zapłacić znacznie powyżej 5 złotych mimo, że średnIa w kraju wynosi 4,95 groszy. We Francji sprawą drogich paliw ma zająć się rząd. Według tamtejszej minister finansów rosnąca cena ropy to spekulacja. O drożejących paliwach Marcin Kowalski rozmawiał z dr. Krzysztofem Piechem z SGH.