Z kraju

Z kraju

Synektik na NewConnect

Pierwszy w Polsce komercyjny producent radiofarmaceutyków, spółka Synektik, zadebiutowała na alternatywnym rynku GPW. W Rynkach Dnia, z wiceprezesem spółki, Dariuszem Koreckim, rozmawiał Rafał Hirsch.

DZIECKO I FIRMA

Prawo nie zabrania kobiecie, która spodziewa się dziecka i równocześnie prowadzi firmę podwyższać składki chorobowej w trakcie ciąży. Sąd Najwyższy w 2010 roku w składzie 7 sędziów uznał, że ZUS nie może kwestionować zadeklarowanej przez przedsiębiorcę kwoty podstawy wymiaru składek ZUS. Jak jest w praktyce? Naszym gościem był: Jacek Dziekan, ZUS

KONTROLE PIP PO NOWEMU

Mniej mandatów dla firm. Od poniedziałku obowiązują nowe przepisy dotyczące kontroli Inspekcji Pracy. Pracodawca nie zawsze zostanie ukarany mandatem za naruszenie praw pracowniczych. Za nielegalne zatrudnianie pracowników najpierw nałożona zostanie kara pieniężna, dopiero później sprawa trafi do sądu. Co zmienia się jeśli chodzi o przebieg kontroli?O tym w rozmowie z Kamilem Kałużnym, z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi.

STRACH NA RYNKACH

Narodowy Bank Polski spokojny o płynność i wypłacalność polskich banków. Banki w ciągu ostatnich trzech lat podniosły kapitały własne o 25 mld zł. I, że rzeczywisty stress-test jaki przeszły po kryzysie z 2008 roku, dużo trafniej, niż ewentualne symulacje pokazuje ich odporność na powrót nieufności na rynki. Naszym gościem był: Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska PBC.

MILION W PORTFELU

Milion w portfelu, czyli jak najlepiej zainwestować wirtualny milion złotych. Tym razem sprawdzaliśmy stopę zwrotu portfela przygotowanego przez Marcina Mierzwę z Alior Banku.

LUKSUS PO POLSKU

W czasie kryzysu wyjątkowo dobrze sprzedają się dobra luksusowe. Sprawdzimy na ile dziś to zdanie jest prawdziwe i czy luksus może być inwestycją. Naszym gosciem był: Dante Cinque - Dyrektor Generalny Ferrari Polska.

FRANK OSZALAŁ

Szwajcarska waluta pobiła historyczne rekordy do dolara i euro. Co to oznacza dla szwajcarskiej gospodarki? Jak Frank wpłynie na gospodarkę kraju, który opiera się na eksporcie towarów? Rozmowa z Władysławem T. Bartoszewskim, Dyrektorem oddziału Credit Suisse w Polsce.

KLESZCZE DŁUGU

Europejski bank centralny prowadzi skup obligacji na rynku wtórnym i zamierza na nim pozostać - tak powiedział szef banku, Jean Claude Trichet. Już wczoraj rynek spekulował, że EBC skupuje papiery Hiszpanii i Włoch - a to mocno pociągnęło w dół rentowności obligacji tych państw. Czy to nie rozmywa odpowiedzialności poszczególnych rządów za ich gospodarki? Czy czeka nas kolejna recesja? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość Ignacy Morawski, główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości

DOBRA NASZA A RYNKI  

Do grona emitentów alternatywnego parkietu warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych dołączyła spółka Dobra Nasza. To 106 tegoroczny debiut oraz 286 spółka, którą dotychczas zanotowano na NewConnect. Spółka Dobra Nasza zajmuje się marketingiem. Gościem Rynków Dnia był Radosław Piesiewicz, wiceprezes spółki Dobra Nasza.

Frank oszalał

Kolejny dzień kolejne rekordy Franka. Szwajcarska waluta jest juz bardzo blisko poziomu 4 złotych. Co dalej będzie się dziać z Frankiem i z resztą walut? Naszym gosciem był Marcin Turkiewicz, Szef Dilerów Walutowych BRE Banku.

Debiut JHM Development

Kolejny deweloper wchodzi na warszawską giełdę, w dość nieciekawym momencie zresztą dla rynków. JHM Development działa w branży nieruchomości mieszkaniowych, ale jest też właścicielem 90% akcji spółki Marywilska 44, która zarządza centrum hal targowych powstałym jako alternatywa dla zlikwidowanego jednego z największych bazarów - Jarmarku Europa. Naszym gościem był Jerzy Mirgos, Dyrektor Geenralny JHM Development.

Sygnały z gospodarki Chin

Bank centralny w Pekinie ma coraz twardszy orzech do zgryzienia. Choć inflacja w Chinach przyspiesza, wzrost produkcji przemysłowej mocno zwalnia. To może znaczyć, że ewentualna kolejna podwyżka stóp procentowych będzie dla gospodarki strzałem w stopę. Naszym gościem był Doktorem Wiktorem Bołkunowem z Katedry Polityki Gospodarczej SGH.

Kleszcze długu

Rynki w napięciu czekają na dzisiejszą decyzję Amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Poznamy ją o 20:15 polskiego czasu. Jaka będzie decyzja FED? Co dalej z ratingiem USA? Rozmowa z z Mariuszem Staniszewskim, prezesem Noble Funds TFI.

Kto zapłaci za Covec?

To już pewne - chińskie banki państwowe do końca tego tygodnia nie zapłacą części kar umownych za wycofanie się firmy Covec z budowy autostrady A 2. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przyznaje, że to z jej winy, bo nastąpiły problemy z tłumaczeniem pism wysłanych do Bank of China oraz Export-Import Bank of China. Co dalej z odszkodowaniami? Czy GDDKiA będzie, także żądać dodatkowych odszkodowań? Rozmowa z Lechem Witeckim, P.O. Generalnego Dyrektora GDDKiA.

Kleszcze długu

FED może w najbliższym czasie zdecydować o kolejnym luzowaniu polityki monetarnej. We wtorek Komitet Otwartego Rynku zbiera się na sierpniowym posiedzeniu, trzy dni po pierwszej w historii obniżce ratingu kredytowego Stanów Zjednoczonych. O możliwe ruchy FED pytaliśmy Dariusza Laska z Union Investment TFI.

Większy zysk z lokaty

Od początku lipca br. 11 banków zaczęło płacić więcej za przyjęcie środków w depozyt. Banki podnoszą stawki na lokatach kwartalnych i półrocznych, których średnie oprocentowanie wynosi odpowiednio 4,69 i 4,9 proc. brutto. Z kolei wyższe odsetki od rocznych depozytów spowodowały, że ich opłacalność jest już równa dwuletnim lokatom – 5,05 proc. w skali roku. Z raportu Open Finance wynika, że ostatnim razem takie poziomy dla większości bankowych depozytów można było obserwować na przełomie lat 2009 i 2010. Naszym gościem był Michał Sadrak, analityk Open Finance.

W poszukiwaniu bezpiecznych aktywów

Spadki na giełdach, wahania na walutach, wysoka inflacja - inwestorzy zadają sobie pytanie, gdzie bezpiecznie i z widokami na choćby z niewielki zysk ulokować swoje pieniądze. W takim wypadku warto zainwestować w wino - opowiada gość TVN CNBC Piotr Kamecki z Wine Advisors.

EBC - skup obligacji

Europejski Bank Centralny pomógł Hiszpanii i Włochom. Rentowności obligacji emitowanych przez te państwa spadły po tym, jak EBC zapowiedział, że będzie "aktywnie skupował" papiery zadłużonych państw Eurolandu. O skutkach decyzji EBC w programie "Godzina Dla Pieniędzy" opowiadał szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki.

USA bez jednego A

Obniżka ratingu USA przez S&P - konsekwencje dla wyceny aktywów. Czy obniżka przez jedną agencję o jeden poziom wymusi zmniejszenie zaangażowania przez amerykańskie fundusze emerytalne? Czy wymusi przeszacowanie aktywów w bilansach? Rozmowa z prof. Danutą Dziawgo z Wydziału Nauk Ekonomicznych UMK, autorką książki "Credit Rating na międzynarodowym rynku finansowym".

Co słychać w Bogdance?

W ciągu ostatniego miesiąca akcje LW Bogdanka, producenta węgla kamiennego, straciły ponad 20%. Skąd ta przecena i co może powstrzymać paniczną wyprzedaż akcji Bogdanki. Rozmowa z prezesem LW Bogdanka, Mirosławem Tarasem.

Wyceniamy firmę

Analiza porównawcza. Czy gwałtowna wyprzedaż na rynku akcji małych i średnich przedsiębiorstw przekłada się na wycenę naszej firmy? Potencjalny inwestor, kierując się analizą porównawczą, wyceni nasz biznes sporo niżej niż tydzień temu. Rozmowa z Michałem Pachowskim z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Banki Centralne w akcji

Europejski Bank Centralny skupuje hiszpańskie i włoskie 5-latki. Tak podaje agencja Reutera, powołując się na traderów. W reakcji na to mocno spadły rentowności obligacji emitowanych przez Rzym i Madryt, a giełdy w Hiszpanii i Włoszech odrobiły straty. Zdaniem gościa TVN CNBC Andrzeja Sławińskiego, dyrektora Instytutu Ekonomicznego banku centralnego, rynki doceniły zdecydowaną reakcję EBC.

Malta - kolejny raj utracony?

Od 1 stycznia 2012 roku Malta przestanie być atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej. Do tej pory w rozliczeniach między Polską i Maltą obowiązywały zapisy dotyczące atrakcyjnego rozliczenia dywidend ze spółek. Zgodnie z wynegocjowanym protokołem, od stycznia ma zniknąć instytucja tzw. fikcyjnego zaliczenia. Rozmowa z Andrzejem Dębcem, partnerem, radcą prawnym Hogan Lovells.

Ulga dla kredytobiorców

Senat przegłosował tzw. ustawę antyspreadową, która umożliwi kredytobiorcom spłacanie kredytu w walucie, w której zaciągnęli kredyt. Nie będą do tego potrzebne aneksy do umów kredytowych, a banki nie będą mogły żądać od klientów dodatkowych opłat za takie spłaty. Rozmowa z Konradem Wernerem, prawnikiem w kancelarii CMS Cameron McKenna.

Mandat z inspekcji transportu

Kierowcy pod czujnym okiem inspektorów. Zgodnie z nowymi przepisami, inspektor transportu drogowego ma prawo do nakładania kar i grzywien, może też skierować wniosek przeciwko kierowcy do sądu. W jakich sytuacjach dostaniemy mandat od Inspektora i czy w związku z nowymi uprawnieniami przybyło inspektorów? Rozmowa z Aleksandrą Kobylską z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Okazja dla inwestorów

"Kupuj, gdy na rynkach leje się krew” – mawiał Baron Rothschild, osiemnastowieczny brytyjski noblista i członek rodziny słynnych bankierów. Teraz, gdy jest czas wyprzedaży na rynkach może być dobry moment na przejmowanie atrakcyjnych spółek w branży. Mamy już zainteresowanego, który chce nam sprzedać udziały. Co należy sprawdzić, żeby nie zaangażować się w ryzykowny projekt? Rozmowa z Anną Dąbrowską, radcą prawnym Wardyński i Wspólnicy.

Biomed-Lublin poszerza ofertę

Spółka od 60 lat specjalizuje się w produkcji leków osłonowych. Dzięki wejściu na NewConnect zamierza poszerzyć swoją ofertę. O jej planach w  Rynkach Dnia opowiadał prezes Waldemar Sierocki.

"Spadki to okazja"

Najlepsze biznesy robi się w kryzysie - twierdzi prezes DM IDMSA. Grzegorz Leszczyński przekonuje, że wyniki jego spółki w czasach wielkiej zmienności na rynkach będą dobre.

Rynkowa mgła

Telesto chce gasić pożary w kopalniach mgłą. Spółka, która zadebiutowała na NewConnect w lipcu, chce sprzedawać swoje innowacyjne urządzenia w Republice Południowej Afryki i Australii. Gościem "Dnia na Rynkach" był Andrzej Polkowski, prezes Telesto.