Z kraju

Z kraju

ZŁOTO NA ROZDROŻU

Złoto traci mimo niespokojnego rynku akcji. Zyskuje dolar, ale rynek złota przestał zachowywać się według ogranych schematów. W Godzinie dla Pieniędzy z Pawłem Kordalą, analitykiem X-TRADE BROKERS rozmawiał Robert Stanilewicz.

PLANY MIRACULUM

Miraculum od 22 sierpnia oficjalnie nie jest już w upadłości układowej. Jej strategię na najbliższe lata oraz plany ekspansji na rynku. Zaczyna rozmowiać z bankami w sprawie pozyskania kilkunastu milionów złotych na refinansowanie zadłużenia. Z Moniką Nowakowską, prezesem Miraculum, w Rynkach Dnia rozmawia Rafał Hirsh.

STRATEGIA ARMATURY

STRATEGIA ARMATURY Armatura Kraków za chwilę zbierze 60 mln zł gotówki – jest szansa, że część z tych pieniędzy dostaną akcjonariusze – albo w formie wyższej dywidendy albo poprzez skup akcji własnych. Do niedawna firma próbowała realizować jeden z celów strategicznych, jakim są przejęcia, ale na razie z powodu na sytuację na rynku akcji wstrzymuje się z tymi planami. Spółka chciała kupić firmę z branży ceramiki sanitarnej, ale stronom nie udało się dojść do porozumienia i w końcu sierpnia negocjacje zerwano.

KRYZYS DŁUGU, A EUROPEJSKI SEKTOR BANKOWY

Na temat problemów w europejskim sektorze bankowym rozmawia z Dariuszem Szkaradkiem, partnerem działu audytu i zarządzania ryzykiem instytucji finansowych Deloitte, Rafał Hirsch.

CO ZROBI FED - TWIST CZY Q3

Operacja TWIST, Q3, czy... nic. Dzisiejsza decyzją Fed. Na co liczą rynki, co jest już w cenach? Rozmowa z Maurycym Kuhnem, członkiem zarządu GETIN NOBLE Banku.

ZŁOTO NA ROZDROŻU

Złoto traci mimo niespokojnego rynku akcji. Zyskuje dolar, ale rynek złota przestał zachowywać się według ogranych schematów. W Godzinie dla Pieniędzy z Pawłem Kordalą, analitykiem X-TRADE BROKERS rozmawiał Robert Stanilewicz.

WYŻSZY RATING TURCJI

Agencja S&P podniosła rating Turcji, doceniła tym samym stabilną sytuację finansów publicznych tego kraju i wysoki wzrost gospodarczy. Ale jak na tym mogą zarobić inwestorzy z naszej części Europy? Z Markiem Buczakiem, dyrektorem do spraw rynków zagranicznych QUERCUS TFI rozmawiał Robert Stanilewicz w Godzinie dla Pieniędzy.

POMNOŻYĆ MILION

2,70 na minusie - jak nie stracić wiecej w niespokojnych czasach? W Milionie w Portfelu Błażej Bogdziewicz.

BARWY KAMPANII

Festiwal przedwyborczych obietnic trwa. Partie kuszą wyborców uproszczeniem procedur podatkowych. Podatkowe starcie PO vs. PiS pod okiem eksperta podatkowego. Anna Misiak doradca w kancelarii MDDP porównuje propozycje przedstawione w TVN CNBC przez wiceministra finansów Macieja Grabowskiego i współtwórcę programów podatkowego PiS Przemysława Willera.

CZY FED WESPRZE RYNKI?

Twist Again, a może QE3... wróciły pytania z sierpnia. Na jaki rodzaj wsparcia rynków zdecyduje się amerykańska Rezerwa Federalna? Rozmowa z Andrzejem Kubickim prezesem Euroamerican Company oraz Robertem Nejmanem, zarządzającym MCI Gandalf.

AKCJA DESPERACJA?

Banki pod młotek. Inwestorów szukają obecnie Millenium, Kredyt Bank, DZ Bank, DnB Nord, a według włoskiej prasy Także Alior. Czy obecna sytuacja sprzyja sprzedaży oraz czy właściciele mogą dostać za banki tyle ile by chcieli? Rozmowa z Andrzejem Powierżą, analitykiem DM Banku Handlowego.

FRANKI, DOLARY, EURO, JENY 

Frank słabszy na fali pogłosek, że Narodowy Bank Szwajcarii podniesie limit kursu EURO/CHF z 1,20 do 1,25. Zdaniem Tomasza Niemca, eksperta ds. rynków dewizowych DM PKO BP na światowych rynkach znowu wyraźnie widoczna jest ucieczka do dolara.

TURCJA! OKAZJA CZY RYZYKO?

Rating Turcji w górę. Agencja S&P podniosła ocenę wiarygodności kredytowej kraju w walucie lokalnej do BBB-. To już poziom inwestycyjny. Rating w walutach obcych pozostał na poziomie BB, a to 2 stopnie poniżej poziomu inwestycyjnego. Perspektywy oceny wiarygodności kredytowej w obu przypadkach są pozytywne. Agencja S&P uważa, że sektor finansowy w Turcji ma się coraz lepiej, a banki są odpowiednio dokapitalizowanie. Z zarządzającą BZ WBK TFI, Katarzyną Dąbrowską o rynku tureckim rozmawiał Mikołaj Kunica.

CO Z TYM KURSEM...

Nic się nie stało, drodzy akcjonariusze – nic się nie stało. Zarząd Północ Nieruchomości uspokaja w giełdowym komunikacie, że ostatnie spadki kursu akcji nie mają żadnego uzasadnienia. To kolejna już po TIM i Śnieżce spółka, która zdecydowała się na taki komunikat. W programie Dzień na Rynkach prezes Północ Nieruchomości, Piotr Sumara zapewniał, że w pierwszym półroczu spółka dobrze sobie poradziła, a drugie będzie znacznie lepsze niż pierwsze. Dodaje, że akcjonariusze nie mają się czego obawiać.

CZEKAJĄC NA FED

Start Operacji Twist oraz cięcie stopy procentowej dla nadwyżek bankowych rezerw - to najczęściej wymieniane przez rynek decyzje, które miałaby podjąć na trwającym posiedzeniu Rezerwa Federalna. Posiedzenie rozpoczęło się we wtorek, komunikat zostanie wydany po jego zakończeniu czyli w środę o godzinie 20:15. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PricewaterhouseCoopers, z którym o poranku rozmawiał Robert Stankiewicz, spodziewa się kolejnej rundy drukowania pieniędzy.

Węgry - przesadzona ingerencja w rynek? 

Węgrzy będą mogli spłacić swoje kredyty walutowe po korzystnym, stałym kursie. Węgierski parlament przyjął kontrowersyjną ustawę w tej sprawie. Po jej ogłoszeniu przez premiera Orbana przedstawiciele banków zapowiedzieli międzynarodowe skargi, a kurs akcji austriackich banków na giełdzie w Wiedniu gwałtownie spadał. Czy to zagrozi stabilności systemu bankowego na Węgrzech i czy odbije się także na polskiej walucie mówi Łukasz Wróbel, analityk Noble Securities.

Włochy następne? 

Włochy pójdą w ślady Grecji - ocenia wiceprezes Deloitte Rafał Antczak. Według eksperta Rzym na rynki będą trafiały nowe informacje o nieujawnionych dotąd problemach z finansami państwa.

Brak konkretów gospodarczych w kampanii

W gospodarczych propozycjach polityków pojawiają się koncepcje zmian o charakterze bardziej technicznym niż merytorycznym - ocenia przewodniczący Rady Głównej BCC. Maciej Grelowski dodaje, że przedstawione dotąd w kampanii wyborczej propozycje polityków rozmijają się zarówno z potrzebami biznesu, jak i realiami sytuacji gospodarczej.

Gastel Żurawie nie narzeka

Podobno wszystko jest idealnie w Gastel Żurawie. Prezes firmy mówi, że do ideału brakuje jedynie optymizmu w gospodarce. Grzegorz Żółcik mówi, jak biznes firmy rozwija się w coraz trudniejszych warunkach gospodarczych.

Kleszcze Długu

Nowy tydzień, nowe spadki. Czy rynki znów przygotowują się na bankructwo Grecji? Na nasze pytania odpowiadał Witold Garstka, Zarządzający Funduszami Obligacji w BZ WBK TFI.

Europa w długu, złoty pod presją

Inflacja bazowa okazuje się większym problemem niż sądzili ekonomiści. W ubiegłym miesiącu inflacja z wyłączeniem żywności i energii wyniosła 2,7% w skali roku. Sierpniowy odczyt był sporo niższy od prognoz analityków, którzy oczekiwali wzrostu na poziomie 2,5 procent. O komentarz poprosiliśmy Bartosza Pawłowskiego, stratega rynków wschodzących BNP Paribas.

Polska na plusie - dobre dane o produkcji przemysłowej

W sierpniu produkcja przemysłowa urosła dwa razy szybciej od prognoz. W skali roku produkcja zwiększyła się o 8,1% co jest wynikiem ponad czterokrotnie lepszym niż w najgorszym w tym roku lipcu. Większość ekonomistów ankietowanych przez TVN CNBC oczekuje w kolejnych miesiącach wyraźnego spowolnienia. "Ryzyko niesie sytuacja związana z Grecją, ale jeśli uda się uniknąć jej bankructwa - nie powinniśmy zobaczyć znaczącego pogorszenia - ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego. Zdaniem Moniki Kurtek dynamika produkcji utrzyma się w takiej sytuacji na poziomie 4-5% a PKB wyniesie w przyszłym roku 3,5%.

Inflacja wyższa od oczekiwań

Inflacja bazowa okazuje się większym problemem niż sądzili ekonomiści. Sierpniowa inflacja z wyłączeniem żywności i energii wyniosła 2,7 proc. w skali roku, przy oczekiwaniach na poziomie 2,5 proc. Rozmowa z Cezarym Chrapkiem, ekonomistą Citi Handlowego.

Co powie FED?

Czym FED jeszcze może zaskoczyć inwestorów? Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie amerykańskiego banku rezerwy federalnej. Co usłyszymy w jego komunikacie? Rozmowa z Przemysławem Kwietniem, głównym ekonomistą XTB.

Kredyt jak za darmo

Tani kredyt, oprocentowany niżej niż inflacja, daje zarobić. Libor dla franka szwajcarskiego jest wciąż niezmiennie niski. Dla dolara utrzymuje się na poziomie 0,3 proc., a dla funta i euro poniżej 1 proc. Nawet po dodaniu marży, to ciągle bardzo nisko oprocentowany kredyt. Rozmowa z Jakubem Augustynowiczem, wicedyrektorem Aspiro regionu Warszawa.

Twój głos, Twoje pieniądze

Trzy projekty ustaw podatkowych zamiast stosu dokumentów – takie zmiany w kampanii proponuje partia Prawo i Sprawiedliwość. Największa partia opozycyjna proponuje także jednokartkowe deklaracje podatkowe. Jak dokładnie mają wyglądać proponowane zmiany, mówi Przemysław Wipler, współtwórca programu podatkowego PiS.

Kompap przyspiesza

Słaby złoty, to korzyść dla zależnego od Kompapu OzGrafu. Eksport Olsztyńskich Zakładów Graficznych to 30-35 proc. rocznej sprzedaży. W sierpniu przekroczył 55 proc. Prezes spółki Waldemar Lipka nie wyklucza, że ponownie zwiększy zaangażowanie do 33 proc.

Polska na plusie

Produkcja metali, samochodów i urządzeń elektrycznych ciągnęły produkcję przemysłową w górę w sierpniu. Zdecydowanie gorzej radziła sobie branża komputerowa, wydobywcza i chemiczna. W jakiej kondycji są firmy przemysłowe i czy przygotowują się na spowolnienie, mówi Grzegorz Grupiński, prezes firmy Gelg.

Brat VAT - ubranka dla dzieci

Odpowiadamy na pytanie widza dot. zmian w podatku VAT za odzież dla niemowląt i dzieci, 8 na 23 proc. w 2012 roku. Rozmowa z Michałem Borowskim, doradcą podatkowym w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

PKO BP w kolejce po Bank Millennium

Agencja Reuters twierdzi, że PKO BP rywalizuje do Millennium z Pekao SA i BNP Paribas. O medialnych doniesieniach i o płynności na międzynarodowym rynku bankowym rozmawiamy ze Zbigniewem Jagiełło, prezesem PKO BP.