Z kraju

Z kraju

Nowa Astra w Polsce

Opel oficjalnie startuje w Gliwicach z produkcją Astry GTC. Za kilka miesięcy ruszy też z produkcją Astry cabrio. O nowych modelach samochodów oraz inwestycjach rozmawialiśmy w "Pieniądzach od Rana" z Andrzejem Korpakiem, dyrektorem zakładu General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach.

Inflacja we wrześniu poniżej prognoz

Inflacja miesiąc do miesiąca za wrzesień wyniosła 0,1%, w ujęciu rocznym 3,9%. W „Godzinie dla Pieniędzy” o komentarz poprosiliśmy Marcina Mroza, głównego ekonomistę BNP Paribas Polska.

Bankructwo amerykańskiego miasta

Harrisburg ogłasza bankructwo. Stolica stanu Pensylwania nie jest w stanie dłużej obsługiwać długu, który sięga 300 milionów dolarów. Bankructwa nie zdołał zablokować burmistrz miasta, ani władze stanowe. O stanach finansów samorządów w USA porozmawiamy z Romanem Rewaldem, prawnikiem w Kancelarii Weil, byłym prezesem Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej.

Inflacja w Polsce i na świecie

Inflacja w strefie euro zwalnia, a to oznacza możliwość obniżek stóp procentowych. W USA ceny też mogą być coraz niższe. Od tempa spadku cen zalezy wprowadzenie QE3 mówi Adam czerniak, ekonomista Invest Banku.

Wyniki INVESTcon

Rusza sezon wyników – INVESTcon Group w swoim raporcie podaje, że wartość portfela inwestycyjnego na koniec III kwartału spadła do niecałych 32 mln zł z 37,7 mln zł po I półroczu. Rozmowa z Pawłem Śliwińskim, prezesem INVESTcon Group.

Banki pod presją

Sektorowi finansowemu w Europie cały czas ciąży też problem grecki – rynki czekają na ratyfikowanie zwiększenia funduszu ratunkowego dla strefy euro. Rozmowa z Włodzimierzem Kicińskim, prezesem Nordea Bank Polska.

Patent na pieniądze

50. wystawców bierze udział w Małopolskich Targach Innowacji. To okazja dla przedsiębiorców do nawiązania współpracy ze światem nauki. Rozmowa z Markiem Sową, marszałkiem woj. małopolskiego.

DEREGULACJA CZĘŚĆ 3

Ministerstwo Gospodarki rozpoczyna pracę nad trzecią ustawą deregulacyjną. Jak mówi wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak tuż po sformowaniu się nowego rządu ustawa pójdzie pod obrady rady ministrów. Przepisy ułatwiające prowadzenie biznesu trafią do Sejmu najwcześniej na początku 2012 roku.

Inflacja na hamulcu

We wrześniu wyniosła 3,9% w skali roku, wobec 4,3% w sierpniu. Mimo lepszych od prognoz danych, Andrzej Bratkowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, nie spodziewa się szybkiego spadku inflacji w najbliższym czasie. Co do zmian stóp procentowych - jego zdaniem możliwe są różne scenariusze.

Wolne środki do BGK

Ministerstwo Finansów chce zaproponować samorządom możliwość lokowania pieniędzy w Banku Gospodarstwa Krajowego. Resort uważa, że pozwoliłoby to obniżyć potrzeby pożyczkowe o dodatkowe kilkanaście miliardów złotych. Czy to dobry pomysł? Rozmowa z Pawłem Adamowiczem, prezydentem Gdańska.

Będzie obniżka stóp?

Nie będzie obniżek stóp procentowych do końca roku. Po Elżbiecie Chojnej-Duch, Anna Zielińska-Głębocka-kolejny z członków Rady Polityki Pieniężnej potwierdza na antenie TVN CNBC, że nie ma podstaw do zmiany stóp procentowych do końca tego roku. Więcej na temat polityki pieniężnej i cienia recesji nad Polska w rozmowie Mikołaja Kunicy z profesor Anną Zielińską-Głębocką

Jak prowadzić biznes w niepewnych czasach ?

Huśtawki na giełdowych indeksach, kryzys na rynku długu, a także problemy finansowe banków - to wszystko razem spędza sen z powiek wielu inwestorom. Mikołaj Kunica wraz ze Zbigniewem Jakubasem zastanawiają się, jak prowadzić biznes i w co inwestować w tych pełnych zmienności czasach.

Polskie banki po trzecim kwartale

Banki zaczynają sezon wyników. Kondycja sektora bankowego jest teraz szczególnie w centrum zainteresowania rynków. Przed europejskimi bankami, kolejna fala stres testów. Więcej o tym w rozmowie z Andrzejem Powierżą, analitykiem City Handlowego.

Podwyższona rekomendacja dla KGHM 

DM BDM podniósł rekomendację dla KGHM do „akumuluj” z „redukuj”. Analitycy liczą, że wraz z zaksięgowaniem zysku ze sprzedaży Polkomtela, miedziowa spółka zakończy ten rok na najwyższych w historii poziomach wyników. Więcej na ten temat w rozmowie z Krzysztofem Zarychtą, analitykiem DM BDM.

Eko Export podnosi prognozę

Spółka planuje na czysto zarobić jeszcze w tym roku 6,7 mln złotych. Wszystko dzięki modernizacji zakładu w Bielsku Białej. Okazało się, że efekty modernizacji przerosły najśmielsze oczekiwania. Więcej o tym w rozmowie z Jackiem Dziedzicem, prezesem spółki.

EFSF-ostatnią deską ratunku dla banków

Po półtora roku od uruchomienia pierwszego programu pomocy dla Grecji, Europa ma plan jak zmierzyć się z kryzysem. Komisja Europejska chce by ewentualne braki kapitału banki uzupełniały najpierw ze środków prywatnych, a jeśli ich nie wystarczy to powinny wówczas sięgać do pieniędzy rządowych - w ostateczności do EFSF. Szczególna role będą mieli lokalni regulatorzy sektora np. w polsce KNF. Więcej na ten temat w rozmowie z profesorem Andrzejem Sławińskim, Dyrektorem Instytutu Ekonomicznego NBP.

Inflacja i złoty

Dzisiejsze dane o inflacji lepsze od oczekiwań. Gościem „Godziny dla Pieniędzy” była Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej.

W kolorze Blue

"Blue Button" - to najnowsza inicjatywa polskiej prezydencji. Ma ona ułatwić międzynarodowe zakupy w sieci Internet, i faktycznie znieść prawne bariery pomiędzy kupującymi a sprzedającymi z różnych państw. Rozmowa ze starszym prawnikiem w CMS Cameron McKenna, Łukaszem Bendkowskim.

Deweloperzy znów w cenach

Deweloperzy i budowlanka wrócili do łask inwestorów. J.W. Construction, Echo oraz GTC dostali rekomendację „kupuj” od KBC Securities . W Dniu na Rynkach rozmawialiśmy z analitykiem KBC Securities Cezarym Bernatkiem.

Ile warta jest Netia?

DM WBK podtrzymuje rekomendację "kupuj" dla Netii i jest ona podniesiona do 6,5zł czyli o 14%. Ostatni raz Netia kosztowała 6zł w grudniu 2005 roku. W Dniu na Rynkach rozmawialiśmy z Pawłem Puchalskim, szefem zespołu analityków BZ WBK.

Najnowsze informacje od Petrolinvestu

Spółka prowadzi prace nad emisją obligacji korporacyjnych. Wiarygodnie wyceniono aktywa OTG Petrolinvestu na ponad 3 mld USD. Rozmowa z Bertrandem Le Guernem, prezesem Petrolinvestu, w Dniu na Rynkach.

Bankowy Stress test

Może dojść do upadku gospodarek państw, czego przykładem są wydarzenia w Grecji. Co zrobić by nie doprowadzić do zawału finansowego? Rafał Hirsch rozmawiał w Dniu na Rynkach z Józefem Wancerem, doradcą zarządu Deloitte oraz członkiem Rady Nadzorczej Alior Banku.

Przełom w sprawie Grecji?

Czy po wystąpieniu szefa Komisji Europejskiej nastąpi przełom? O komentarz poprosiliśmy Krzysztofa Kalickiego, prezesa Deutsche Banku Polska w Pieniądzach od Rana.

Ceny rosną wolniej?

Trend spadkowy cen żywności na świecie ma pozytywny wpływ na poziom inflacji w Polsce. Ceny rosną wolniej niż oczekiwano. Z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą BOŚ, rozmawiał w TVN CNBC Robert Stankiewicz.

Kapitałowe problemy banków

Banki same będą musiały same poszukać kapitału. W "Pieniądzach w Południe" z Mariuszem Zygierewiczem, ze Związku Banków Polskich rozmawiał Robert Stankiewicz.

Inflacja !

Czekamy na dane o inflacji. Które grupy klientów są szczególnie wrażliwe na zmiany cen? Jak podnosić ceny, nie tracąc klientów. Rozmowa z profesorem Markiem Ratajczakiem z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, w programie Blajer mówi: Biznes.

Emitujemy obligacje

Jedną z podstawowych form finansowania przedsiębiorstw jest emisja obligacji. Wynagrodzenie oferenta, doradcy prawnego i finansowego wynosi około 1,5% w skali roku. Obligacje stanowią alternatywę dla kredytu bankowego, a ich nabywcami są zazwyczaj podmioty rynku. Ile kosztuje emisja obligacji korporacyjnych? Paweł Blajer rozmawiał z Mateuszem Walczakiem, prezesem NWAI Dom Maklerski.

Sponsorowanie hokeistów

Odpowiadamy na problem widza. „Jestem zainteresowany dofinansowaniem Stowarzyszenia Sportowego, przy którym działa lokalna drużyna hokeja na lodzie, ponieważ jestem fanem tego sportu, a dofinansowanie chcę ‘wrzucić’ w koszty funkcjonowania firmy”. Czy dofinansowanie stowarzyszeń możemy wpisać po stronie kosztów? Rozmowa z Andrzejem Pośniakiem, doradcą podatkowym CMS Cameron McKenna.

Własny biznes po pięćdziesiątce 

Przedstawiamy przedsiębiorców, którzy założyli biznes w dojrzałym wieku. Rozmowa z Brygidą Michalewicz z Przedsiębiorstwa Szycie i Haft w programie Blajer mówi Biznes.

Nieetyczni pracownicy

Spółka X świadczy specjalistyczne usługi w branży IT. Zatrudnia wysoko wykwalifikowany personel. Po kilku miesiącach okazało się, że pracownicy pobierają „prowizję” od podwykonawców. Czy takich pracowników można zwolnić i domagać się odszkodowania? O komentarz poprosiliśmy Janusza Tomczaka, adwokata, kancelarii Wardyński i Wspólnicy.