Z kraju

Z kraju

PKB 2011 +4,3%

Polski PKB w 2011 roku rósł powyżej oczekiwań. O kondycji polskiej gospodarki oczami przedsiębiorców rozmawiamy z Wojciechem Warskim, prezesem Softex Data i Andrzejem Szymański, dyrektorem zarządzającym Dartom.

Davos 2012 - Prezydent o gospodarce

Spotyka się z przedstawicielami biznesu i politykami, by namawiać ich do inwestowania w Polsce i poprawy relacji gospodarczych z naszym krajem. I w dniu publikacji danych o PKB, ma się czym chwalić. W Davos Polskę reprezentuje prezydent Bronisław Komorowski. Podczas szczytu Międzynarodowego Forum Ekonomicznego, z głową państwa rozmawiał Roman Młodkowski.

Dobre dane z gospodarki

Dynamika sprzedaży detalicznej w grudniu spadła i wyniosła +8,6% wobec danych z listopada. Jak sygnały z gospodarki postrzega Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Investbanku, o tym w Programie Godzina dla Pieniędzy.

Podsumowanie portfela

W programie Milion w Portfelu Paweł Wróbel podsumowuje piątą odsłonę programu. Czyja inwestycja przyniosła najlepszy wynik? Co jest kluczem do sukcesu w inwestowaniu? Jak dywersyfikacja aktywów wpływa na wynik inwestycji, o tym w programie.

Solidny wzrost polskiej gospodarki

Po dzisiejszych lepszych od oczekiwań danych o polskim PKB za 2011 rok, pozytywnym zaskoczeniem, zdaniem gościa Godziny dla Pieniędzy, była dynamika inwestycji. Komentarza do danych udzielił Łukasz Tarnawa ,główny ekonomista BOŚ.

Miraculum chce milionów

Najpierw 15, potem 20 milionów złotych. Tyle chce pozyskać Miraculum z emisji obligacji wymiennych na akcje. O szczegóły planów pytaliśmy prezes spółki, Monikę Nowakowską.

Polska rośnie

PKB i sprzedaż w górę, bezrobocie zgodne z oczekiwaniami. Co o kondycji polskiej gospodarki mówią najnpwsze dane GUS? Rozmowa z członkiem Rady Polityki Pieniężnej, prof. Anną Zielińską-Głębocką.

Będzie przyspieszenie?

PKB w 2011 roku wzrósł o 4,3%. Czy to początek wzrostowego trendu polskiej gospodarki, czy należy obawiać się negatywnego wpływu gospodarek europejskich? Rozmowa z ekonomistą Polskiego Banku PRzedsiębiorczości, Ignacym Morawieckim.

Wiedźmin podbija konsole

CD Projekt wchodzi na rynek konsol. Wiedźmin 2 zagości niedługo na platformie Xbox 360. O oczekiwania związane z rynkiem konsol rozmawialiśmy z prezesem CD Project Red, Adamem Kicińskim.

Ekspansja KOV

Kulczyk Oil Ventures zwiększa wydobycie na Ukrainie i szuka pieniędzy na zakup złoża w Nigerii. O szczegółach planów spółki rozmawialiśmy z jej wiceprezesem, Jakubem Korczakiem.

Nowy Cersanit

Nowa nazwa, nowy prezes, nowe plany - o przyszłości spółki Rovese - czyli starego Cersanitu - rozmawialiśmy z jej prezesem, Wojciechem Stankiewiczem.

Patentus zwiększa przychody

Na początku roku Patentus zapowiadał, że w 2013 roku firma przekroczy 100 milionów przychodów. Jak mówi w rozmowie z TVN CNBC prezes Patentusa, prognozy są realne, bo już w tym roku jest szansa na przekroczenie tej magicznej granicy.

MCI kupuje Frisco.pl

MCI inwestuje we Frisco.pl. Jest to e-sklep spożywczy, który nie ma swojego naturalnego zaplecza w postaci "prawdziwych" sklepów. Czy trudniej utrzymać taki biznes mówi dyrektor inwestycji w MCI Michał Nowis.

Davos: Wiele firm chce zaistnieć w Polsce

Trwa spotkanie Forum Ekonomicznego w Davos. Wiele mówi się o Polsce - powtarzana mantra o "zielonej wyspie" poparta faktami sprawia, że większość firm widzi potrzeba zaistnienia w Polsce mówi Wojciech Kostrzewa, prezes grupy ITI.

Sbierbank nadal chce wejść do Polski

Sbierbank rozważa przejęcia na polskim rynku. Wiceprezes rosyjskiego banku powiedział w Davos, że od roku prowadzi rozmowy z Millennium i Kredyt Bankiem, a do ważnych decyzji może dojść pod koniec tego roku. Według Siergieja Gorkowa strategia Sbierbanku to długoterminowe inwestycje.

ACTA PODPISANA

20 państw Unii Europejskiej w tym Polska podpisało międzynarodowe porozumienie przeciwko obrotowi podróbkami. Przeciwko przyjęciu umowy na ulicach polskich miast protestują internauci. Przedstawiciele branży internetowej do ACTA podchodzą równie sceptyczne. Gośćmi programy "Blajer Mówi: Biznes" był Rafał Agnieszczak, pomysłodawca Startup School i Marek Borzestowski, partner w GIZA Polish Ventures.

ZMIANY W FIRMIE. OPÓR PRACOWNIKÓ

Wprowadzanie nowości w firmie czasem budzi niezadowolenie pracowników. Można je zmniejszyć prowadząc tzw. kampanię perswazyjną. Ma ona 4 fazy, które pozwolą kontrolować nastroje w firmie. Jak dokonań zmian i nie zniechęcić do siebie zespołu – o tym w najnowszym numerze Harvard Business Review Polska. Rozmowa z wydawcą pisma Andrzejem Jacaszkiem.

SPÓŁKI KOMANDYTOWO-AKCYJNE

Czy komplementariusz i komandytariusz w spółce komandytowej muszą odprowadzać składki na ZUS i analogicznie w spółce komandytowo-akcyjnej, jeśli są oczywiście osobami fizycznymi? Czy udziałowiec spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej musi być zatrudniony na umowę o pracę, czy zlecenie etc? Michał Karwacki z Kancelarii Salans odpowiada na pytania widzów TVN CNBC.

ZATRUDNIAMY PRACOWNIKA

Jakie formalności muszą zostać spełnione przy zatrudnianiu jednego pracownika w firmie? Rozmowa z Magdaleną Frąckowiak z Ernst & Young Usługi Księgowe.

PODATEK OD AUT

Widz pyta nas o to, czy podatek od środków transportu, który trzeba zapłacić do 15 lutego dotyczy także tzw. pojazdów specjalnych? Rozmowa z Andrzejem Bielskim, zastępcą dyr. wydziału podatków i opłat w Urzędzie Miasta Krakowa.

Zarobić na wynajmie

Czy rynek nieruchomości to dobre miejsce do lokowania kapitału. Czy wynajem  dużego czy małego mieszkania może przynieść większy zysk właścicielowi. O rynku nieruchomości, rozmowa z Pawłem Grząbką, prezesem CEE Property Group.

Davos 2012

Jedynym sposobem, na pobudzenie polskiego popytu jest właśnie zatrudnianie ludzi za odpowiednie wynagrodzenie i stworzenie im możliwości konsumowania dóbr, przy jednoczesnym poczuciu bezpieczeństwa i komfortu – twierdzi Sharan Burrow, sekretarz generalna Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. Więcej o rynku pracy mówiła w rozmowie z Janem Niedziałkiem.

W Davos o perspektywach globalnej gospodarki

W poszukiwaniu nowych modeli które mogą zapewnić wzrost gospodarczy - pod takim hasłem ruszył 42-gi szczyt światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W TVN CNBC obficie relacjonujemy to wydarzenie. Jan Niedziałek - o perspektywach dla globalnej gospodarki - a przede wszystkim dla strefy euro - rozmawiał z zastępcą dyrektora zarządzającego MFW Minem Zhu.

Startup weekend w Krakowie

Szansa dla początkujących - 20-22 stycznia w Krakowie odbył się start-up weekend czyli warsztaty dla osób pełnych pomysłów na własny biznes. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Błażej Wojtyła, pomysłodawca projektu Square It!, który zakłada stworzenie aplikacji pozwalającej na dzielenie się kosztami między uczestnikami, np. wspólnego wyjazdu na narty, czy organizacji imprezy.

W Davos o przyszłości Europy

O rozwiązaniu problemów Grecji i całej strefy euro, oraz o wrażeniach na temat spotkania światowego forum ekonomicznego - rozmawialiśmy z prezesem PZU, Andrzejem Klesykiem.

FED - frontem do rynków?

Amerykańska rezerwa federalna poprawia komunikację z rynkami - FED zapowiedział brak zmian poziomu stóp procentowych do 2014 roku i cel inflacyjny na poziomie 2%. Jakie wrażenie ten komunikat wywrze na inwestorach? Rozmowa z członkiem zarządu Getin Noble Banku, Maurycym Kuhnem.

Kolejne zmiany w emeryturach?

Możliwe dalsze zmiany w systemie emerytalnym - wielkość składki odprowadzanej do OFE miałaby zależeć od wieku osoby pracującej - tak zapowiedział minister finansów. My o opinię poprosiliśmy prezes Allianz PTE, Agnieszkę Nogajczyk-Simeonow.

Davos - dzień drugi

Doroczne spotkanie światowego forum ekonomicznego trwa. O wrażenia na jego temat poprosiliśmy przebywającego w Davos prezesa warszawskiej giełdy, Ludwika Sobolewskiego.

Day trading

Czym trading różni się od inwestowania długoterminowego? Które rozwiązanie może przynieść większe zyski? O inwestowaniu na rynku akcji mówi Robert Raszczyk, dyrektor ds. wsparcia operacyjnego DM BZ WBK

Co menadżerowie powinni wiedzieć o Chinach?

Miękkie lądowanie chińskiej gospodarki wróży dr Jonh Quelch, dziekan prestiżowej China-Europ Business School. Według niego to miękkie lądowanie zapewni Chinom silny rynek wewnętrzny i umiejętności chińskich menadżerów. O kondycji tego motora światowej gospodarki, o tym jak prowadzić interesy z Azjatam, i.. dlaczego Polskich menadżerów nie ciągnie do Chin, z doktorem Quelchem rozmawiał Jan Niedziałek.