Z kraju

Z kraju

Cena złotego

W ostatnich dniach euro umocniło się do polskiej waluty. Z czego wynika zmiana trendu wzrostowego na złotym? Spytaliśmy Tomarza Zwierzyńskiego, dilera walutowego DZ Banku.

Ubezpieczenie szkolne

Szkoły zachęcają do wykupienia ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków. Czy warto je kupić i jeśli tak - jakie? O szczegóły pytaliśmy Annę Dąbrowską, prawnika Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Wartość amerykańskich spółek

Część spółek z Dow Jones Industrial Average jest na szczytach lub blisko historycznych maksimów. Czy to odpowiada ich realnej wartości czy też mamy do czynienia z czysto inflacyjnym wzrostem cen aktywów? Więcej w rozmowie z Piotrem Szulecem, dyrektorem ds. komunikacji inwestycjnej w Pioneer Pekao Investment Management.

Apple vs. Samsung

Amerykańska spółka jest najdroższa w historii, do tego wygrała z koreańskim rywalem w sądzie. Ile warte są obie spółki, jakie strategie rozwoju mogą podnieść ich wartość? Więcej w rozmowie z Piotrem Gnypem, redaktorem naczelnym Gadżetomania.pl.

Kurs równowagi złotego

Prezes NBP Marek Belka powiedział w Radio PIN, że kurs złotego zbliżył się do fundamentów, od których kilka miesięcy temu znacznie odbiegał. Jego zdaniem, na razie nie ma podstaw do interwencji na rynku walutowym. O tym jak odczytywać notowania złotego w rozmowie z Markiem Rogalskim, analitykiem DM BOŚ.

Perspektywy gospodarki USA

W II kwartale PKB USA wzrósł o 1,7% rdr w ujęciu zannualizowanym. Z kolei ostatnie odczyty danych z rynku nieruchomości również wskazują na mozolną, ale jednak poprawę w amerykańskiej gospodarce. Więcej o perspektywach największej gospodarki świata w rozmowie z Andrzejem Kurnickim, prezesem Euro-American Company.

Centrum wyników - PZU

PZU lepiej niż przed rokiem i powyżej oczekiwań. Grupa zarobiła w drugim kwartale 895 milionów złotych, czyli o ponad 17% więcej niż przed rokiem. Analitycy spodziewali się 768 milionów złotych zysku. Rozmowa o wynikach spółki z Marcinem Jabłczyńskim, analitykiem Deutsche Bank Securities.

Analitycznie o branży windykacyjnej

Stopa zwrotu z kapitału już teraz jest wysoka, a prognozy przychodów sa niedoszacowane. O portfelu spółek windykacyjnych rozmawialiśmy z autorem ostatniej rekomendacji dla Kruka i Kredyt Inkaso - Łukaszem Jańczakiem z Espirito Santo Investment Bank.

Centrum wyników - Ceramika Nowa Gala

W drugim kwartale rosną przychody, ale spadają zyski netto i operacyjny. W całym pierwszym półroczu zysk się jednak poprawia. Kierownictwo produkującej płytki Ceramiki Nowej Gali deklaruje przesuniecie produkcji do segmentu Premium. Dlaczego? O to pytaliśmy wiceprezesa i dyrektora finasowego spółki – Pawła Górnickiego.

Centrum wyników - Inter Cars

W drugim kwartale przychody Inter Cars rosną dynamicznie. Spółka zajmująca się dystrybucją części samochodowych rozwija sieć sprzedaży. Wzrost na poziomie zysku jest jednak mniejszy. Na poziomie netto jest wręcz spadek. Jak odwrócić tą tendencję? Co dalej z firmą w obliczu nadchodzącego spowolnienia? O tym rozmawialiśmy z Krzysztofem Oleksowiczem – członkiem zarządu Inter Cars.

Centrum wyników – PZU

W 2012 roku w Polsce nie było powodzi i innych wielkich katastrof, był za to wzrost cen obligacji. I jedno i drugie pomogło wynikom PZU. Pytanie, co stanie się na jesieni, jeżeli spadną ceny obligacji i spadną obfite deszcze. O wynikach PZU rozmawialiśmy z Andrzejem Powierżą, analitykiem City Handlowego.

Inwestycje Penty

Po przejęciu Empiku i długo po sprzedaży Żabki Penta rozgląda się za przejęciami w polskiej branży detalicznej. Naszym gościem był menedżer iwnestycjny spółki Adam Jarmicki.

Centrum wyników - Bogdanka

Wyniki Bogdanki po pierwszym półroczu są lepsze niż rok wcześniej, ale nieco poniżej oczekiwań analityków. W pierwszych 6 miesiącach roku grupa miała prawie 173 miliony złotych zysku netto, rynek spodziewał się zysku na poziomie179 milionów złotych. To jednak i tak wynik blisko 3-krotnie lepszy niż rok temu. Naszym gościem był Artur Iwański, analityk DM PKO BP.

Centrum wyników - Redan

Przychody rosną, ale zamiast zysku pojawia się strata. Redan chce w odpowiedzi postawic na e-commerce. O tym, czy warto rozwijać sieć sprzedaży i czym różni się sklep "dobry" od "złego" rozmawialiśmy z wiceprezesem spółki Boguszem Kruszyńskim.

Sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna w lipcu – jak zmienia się zachowanie polskiego konsumenta. Lipcowe dane komentuje Daniel Prałat, dyrektor generalny Intermarche.

Dobre wyniki KIA

O blisko 25 % w europie wzrosła sprzedaż samochodów KIA w pierwszym półroczu 2012 roku.

Centrum wyników  - ABC Data

Ponad 700 mln złotych przychodów i tylko niecałe 200 tysięcy złotych zysku netto – tak wyglądał w drugim kwartale biznes ABC Data, czyli dystrybutora sprzętu IT, oprograwowania i elektroniki.

Centrum wyników - Ferro

Ferro, czyli producent baterii łazienkowych i armatury, jeszcze w pierwszym kwartale notował wzrost zysku o 80%, w drugim ma spadek zysku o 32%. O przyczynach pogorszenia wyników spółki rozmawialiśmy z prezes Ferro, Anetą Raczek.

Milion w portfelu

O tym jak skutecznie inwestować, opowiada cykl doświadczeń edukacyjnych, w którym goście przedstawiają swoją propozycję zainwestowania umownego miliona złotych. Tym razem gościem Roberta Stankiewicza jest Piotr Sawala, wiceprezes W Investments.

Kup nieruchomość

Kupujemy działkę budowlaną. Ceny gruntów spadły w porównaniu do trzeciego kwartału. Czy oznacza to że teraz mamy dobry moment na jej zakup? O rynku działek budowlanych Robert Stankiewicz rozmawia z Martą Kosińską, Szybko.pl

Obligacje korporacyjne

Kiedy się opłaca wykup obligacji korporacyjnych przed czasem. Pierwsza firma z Catalystu Oshee Polska ogłosiła przedterminowy wykup obligacji. Rozmowa z Rafałem Lorkiem, Family Office Lorek, Pawlak

Skoki vs. Banki

Porównujemy ofertę banków i skoków pod względem kont, lokat, kredytów. Czy po przejściu skoków pod nadzór KNF-u od 26 października skoki będą wiarygodniejsze w oczach klientów? Analizę przeprowadza Paweł Majtkowski, gówny analityk Expandera

Cień recesji - Węgry

Węgierski bank centralny zaskoczył dzisiaj rynek i obniżył stopę referencyjną o 25 pb, do poziomu 6,75%. Mimo wysokiej inflacji, zdecydowano się poluzować politykę monetarną, ponieważ Węgry wyjdą z recesji dopiero w 2013 roku. W II kwartale PKB spadł o 1,2% rdr, po spadku 0,7% w poprzednim kwartale. Jaki jest całościowy, makroekonomiczny obraz Węgier? O tym w rozmowie z prof. Bogdanem Góralczykiem z Centrum Europejskiego UW.

Raport o mieszkaniach i kredytach

Omawiamy raport Amron- Sarfin o udzielonych w Polsce kredytach, ich liczbie i wartości. Rozmawiamy tez o Indeksie Dostępności Mieszkaniowej. Rozmawiamy na ten temat z Jackiem Furgą, przewodniczącym Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich.