• rozwiń

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Jak będą kursowały pociągi?

Radosław Knap o 12 listopada Odtwórz: Radosław Knap o 12 listopada
Radosław Knap o 12 listopada

Pociągi Przewozów Regionalnych, Kolei Mazowieckich i PKP Intercity w poniedziałek 12 listopada, czyli w dniu wolnym od pracy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, będą kursowały jak w dzień powszedni - wynika z informacji udostępnionych przez spółki.

Ustawę o ustanowieniu 12 listopada Święta Narodowego z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej prezydent podpisał w środę po południu. Została już ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Jak będą kursowały pociągi?

"Nasze pociągi będą kursowały bez zmian" - poinformowała tvn24bis.pl spółka Przewozy Regionalne.

"12 listopada br. (poniedziałek) pociągi Kolei Mazowieckich będą kursowały jak w dzień powszedni" - czytamy w komunikacie KM. Jak podaje przewoźnik, 12 listopada będzie obowiązywała oferta "bilet wycieczkowy". Została ona stworzona z myślą o weekendach.

"Rozkład jazdy pociągów PKP Intercity w tym dniu (12 listopada - red.) nie zostanie zmieniony. Jeśli zainteresowanie przejazdami koleją z okazji przedłużonego weekendu będzie większe, przewoźnik zadba o wzmocnienie swoich składów dodatkowymi wagonami " - wyjaśnia spółka w komunikacie Również ten przewoźnik zdecydował się także na przedłużenie oferty weekendowej.

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 r. z usług kolei skorzystało ponad 229 mln pasażerów. To wzrost o 0,6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Największy udział w rynku miały Przewozy Regionalne - 26,32 proc., na kolejnym miejscu znalazły się Koleje Mazowieckie - 19,19 proc. oraz PKP Intercity - 15,18 proc.

12 listopada dniem wolnym od pracy

Ustawa w pierwotnej wersji została uchwalona przez Sejm 24 października. Projekt został złożony przez posłów PiS dzień wcześniej. Autorzy ustawy argumentowali, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym.

26 października Senat zaproponował trzy poprawki do ustawy. Jedna z nich skreślała preambułę ustawy, druga usuwała sformułowanie, iż dzień 12 listopada 2018 r. jest "uroczystym Świętem Narodowym", proponując w to miejsce zapis, że dzień ten jest "Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej".

Najmocniej dyskutowana była jednak trzecia poprawka z zaproponowanych przez Senat, która skreślała artykuł 3 ustawy, zgodnie z którym 12 listopada mają nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta w placówkach takich jak m.in. sklepy, hurtownie czy domy towarowe.

Ostatecznie posłowie zgodzili się na wszystkie te poprawki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane