• rozwiń

Liczba dni wolnych wzrośnie. A jak jest u naszych sąsiadów?

Sejm zdecydował. 12 listopada będzie wolny od pracy Odtwórz: Sejm zdecydował. 12 listopada będzie wolny od pracy
Sejm zdecydował. 12 listopada będzie wolny od pracy "Źródło: Fakty TVN"

W tym roku Polacy mieli mieć 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Ta liczba jednak wzrośnie po wprowadzeniu ustawy o święcie narodowym 12 listopada z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Sprawdzamy, jak wypadamy na tle naszych sąsiadów.

Projekt ustawy o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, autorstwa posłów PiS, we wtorek został przyjęty przez Sejm. Teraz trafi do Senatu, a następnie - o ile nie wydarzy się nic nieoczekiwanego - do podpisu prezydenta.

Autorzy ustawy przypomnieli, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym.

Dni ustawowo wolne od pracy

Tym samym liczba dni ustawowo wolnych od pracy w Polsce wzrośnie w tym roku z 13 do 14. To zdecydowanie więcej niż w Niemczech, gdzie takich dni jest 9. Na Ukrainie jest 11 dni ustawowo wolnych od pracy.

Ponadto na tym tle wyprzedzamy Białoruś - 12 dni oraz Czechy - 13 dni. Nieco więcej, bo 15 dni ustawowo wolnych do pracy ma Litwa. Podobnie Słowacja, która takich dni ma 16.

Ekonomiści wyliczają, że jeden dzień przerwy oznacza straty dla gospodarki w wysokości około 3,96 miliarda złotych, czyli około 0,2 procent Produktu Krajowego Brutto.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane