• rozwiń

Temat: 12 listopada wolny od pracy

Zakupy 12 listopada. Jest decyzja największej sieci w Polsce

Radosław Knap o 12 listopada Odtwórz: Radosław Knap o 12 listopada
Radosław Knap o 12 listopada

12 listopada ma być wolny od pracy i handlu. Problem w tym, że przepisy są mało precyzyjne i teoretycznie otwierania sklepów nie zakazują. Po długim czasie o tym, czy otworzy swoje sklepy, poinformowała wreszcie największa sieć marketów w Polsce - Biedronka.

W środę prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą 12 listopada 2018 roku Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przepisy weszły w życie w czwartek.

Choć początkowo tego dnia handel miał być dozwolony, to ostatecznie wprowadzono poprawkę, która wykreśliła taką możliwość. W ocenie części komentatorów przyjęta ustawa może być jednak nieskuteczna.

Sklepy 12 listopada

Dlatego postanowiliśmy wysłać pytania w tej sprawie do przedstawicieli największych sieci handlowych w Polsce. Część z nich w rozmowie z tvn24bis.pl zwracała uwagę, że choć ustawa zawiera furtkę do otwarcia sklepów w poniedziałek, to jednak pozostaną one zamknięte. Oto lista:

Biedronka - zamknięte

Lidl - zamknięte

Netto - zamknięte

Tesco - zamknięte

E.Leclerc - zamknięte

Auchan - zamknięte

Dino - zamknięte

Polomarket - zamknięte

Kaufland - zamknięte

Ikea - zamknięte

Carrefour - zamknięte

Carrefour Express - decyzja franczyzobiorcy

Żabka - decyzja franczyzobiorcy

Freshmarket - decyzja franczyzobiorcy

Zakupy zrobimy także w małych osiedlowych placówkach, pod warunkiem, że za kasą stanie właściciel. Wskazywał na to w swoim środowym stanowisku Główny Inspektor Pracy.

Dodatkowo w centrach handlowych będzie możliwe otwarcie placówek handlowych ujętych w katalogu "wyłączeń" spod zakazu handlu w niedziele. Przypomnijmy, że na tej liście znajdują się między innymi piekarnie, cukiernie, stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówki pocztowe.

Zakupy 12 listopada będzie można zrobić także w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane