Z kraju

Z kraju

Banki centralne w akcji

Wbrew oczekiwaniom FED nie zaczął wycofywać się ze skupu obligacji. Według Jacka Ksenia, byłego prezesa BZ WBK decyzja FED wynika z niepewnych perspektyw dla rynku nieruchomości a także dla przemysłu motoryzacyjnego w Stanach Zjednoczonych. Były prezes BZ WBK jest zdania, ze Rezerwa Federalna zdecyduje się na ograniczenie QE3 dopiero wtedy, kiedy zobaczy wyraźną poprawę w amerykańskiej gospodarce.

Banki centralne w akcji

Wbrew oczekiwaniom FED nie zaczął wycofywać się ze skupu obligacji i zdaniem Andrzeja Halesiaka szef rezerwy federalnej nie podejmie już tej decyzji do końca swojej kadencji. Dyrektor w biurze analiz ekonomicznych Pekao SA uważa, że Ben Bernanke zostawi obecny stan rzeczy swojej potencjalnej następczyni Janet Yellen.

Ciech stawia na sodę

Lepsza przyszłość przed Ciechem. Spółka po trudach restrukturyzacji wstaje z kolan, sprzedaje poboczne biznesy i koncentruje się na produkcji sody. Prezes spółki Dariusz Krawczyk mówił na naszej antenie, że Ciech najgorsze ma już za sobą i już z kwartału na kwartał powinien generować dodatnie wyniki finansowe.

Milion w portfelu

Portfel Piotra Greli zyskał od początku inwestycji 12,4%, w ostatniej 0,14%. Najwięcej, bo aż 9,5%, zarobił na akcjach KGHM. Teraz Piotr Grela zamierza kupić akcje Kernela, sprzedać zaś dwóch spółek amerykańskich.

OFEnsywa

"Przejęcie w sowieckim stylu" - tak o planowanych zmianach w otwartych funduszach emerytalnych mówił na łamach "Forbsa" redaktor naczelny wydawnictwa. Rząd proponuje zmiany w drugim filarze systemu, a zaraz potem w trzecim. O ocenę tych propozycji pytaliśmy Wojciecha Nagela, eksperta ds. ubezpieczeń społecznych BCC.

Niewykonanie wyroku SOKIK

Postanowienia umowne uznane prawomocnym wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta za niedozwolone są wpisywane do rejestru klauzul niedozwolonych, kara za stosowanie takiej klauzuli wynieść może nawet 10% przychodów firmy. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Sylwią Bruckner z kancelarii Krause Legal.

Banki centralne w akcji - po decyzji Fedu

Rezerwa Federalna zaskoczyła rynki i utrzymała wartość programu skupu aktywów na poziomie 85 miliardów dolarów miesięcznie. Część analityków spodziewała się, że amerykański bank centralny zredukuje wartość programu o 10 miliardów dolarów miesięcznie.

FED zaskakuje

Rezerwa Federalna zaskoczyła rynki i utrzymała wartość programu skupu aktywów na poziomie 85-ciu miliardów dolarów miesięcznie.

FED zaskakuje

Amerykańska gospodarka nie jest jeszcze gotowa aby ograniczyć drukowanie dolarów. Tak zdecydował amerykański FED pozostawiając program skupu aktywów o wartości 85 mld dolarów miesięcznie. O zaskoczeniu rynków Dominik Cierpioł

Inicjatywa Jeremie

JEREMIE jest mechanizmem pozadotacyjnego wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ze środków publicznych, ustanowionym przez Komisję Europejską. Kto może starać się o kredyt, pożyczkę lub poręczenie w ramach inicjatywy? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Adamem Protasiukiem z Towarzystwa Inwestycji Społeczno Ekonomicznych.

Pożyczka z FM Banku

FM Bank przystąpił do inicjatywy JEREMIE w lutym 2012 roku i wsparł już ponad 145 przedsiębiorców, poręczając ich zobowiązania na kwotę ponad 6,7 mln złotych. Jakich formalności należy dopełnić by starać się o wsparcie? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Izabelą Serocką, FM Bank PBP.

Poręczenie z Jeremie

Poręczenia w ramach inicjatywy JEREMIE udzielane są w formule pomocy de minimis. Maksymalna wysokość poręczenia wynosi 1 000 000 złotych. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Ireną Wróblak, prezesem Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych.

Inicjatywa Jeremie

Z inicjatywy JEREMIE może skorzystać przedsiębiorca zatrudniający do 49 osób i rocznym obrocie nie przekraczającym 10 mln. euro. W „Blajer mówi: Biznes” wyjaśniamy jakie rodzaje biznesu możemy sfinansować z programu. Rozmowa z Jarosławem Bełdowskim, wiceprezesem BGK.

Samorządowe wsparcie dla MŚP

Całkowita wartość projektu JEREMIE w woj. Pomorskim wynosi 287,4 mln złotych, oferowane są m.in kredyty, pożyczki, poręczenia oraz kapitał typu „Venture” i „Mezzanine”. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Wiesławem Byczkowskim, wicemarszałkiem województwa Pomorskiego.

Milion w portfelu

Portfel Grzegorza Zatryba, głównego stratega Skarbiec Holding, zyskał w ostatniej odsłonie 2,5%. Od początku inwestycji portfel stracił 0,4%. Największy zysk w portfelu dzięki funduszowi Skarbiec Akcja +7,6%. Stratę przyniósł natomiast fundusz Skarbiec Market Neutral -2,5%. Zarządzający portfelem jest uczestnikiem Miliona w Portfelu od kwietnia 2011 roku.

Przyszłość Comarchu

Comarch działa na 5 kontynentach, 40 krajach, 80% przychodów ze sprzedaży własnych usług i licencji. Krakowska spółka celuje w światowe rynki i ....sektor publiczny. Podnosi marżę, ale i wynagrodzenia. O szansach i zagrożeniach na informatycznym rynku rozmawialiśmy z wiceprezesem spółki, Marcinem Warwasem.

Kondycja rynku moto

W sierpniu sprzedano w Europie prawie 5 procent mniej samochodów niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Poziom sprzedaży jest porównywalny z latami 90-tymi. Zdaniem Jacka Opali, dyrektora ds. rozwoju sprzedaży w Exact Systems i eksperta Polskiej Izby Motoryzacji, sprzedaż na rynku motoryzacyjnym osiągnęła już dno, teraz powinno nastąpić odbicie. O możliwej poprawie koniunktury może świadczyć wzrost sprzedaży w USA i Azji.

Reanimacja trzeciego filara

Rząd przypomniał sobie o trzecim filarze i mówi, że Polacy powinni sobie przypomnieć o oszczędzaniu na emeryturę. O proponowanych zmianach w IKZE Dominik Cierpioł

Kondycja polskiej gospodarki

Polski przemysł hamuje - produkcja w sierpniu cały czas rośnie, ale znacznie wolniej niż miesiąc wcześniej i nieco słabiej, niż oczekiwali analitycy. Jak to wygląda od strony praktyka? o to pytaliśmy Krzysztofa Moskę, przedsiębiorcę i inwestora giełdowego.

Jak produkować zyski

Polski przemysł hamuje - produkcja w sierpniu cały czas rośnie, ale znacznie wolniej niż miesiąc wcześniej i nieco słabiej, niż oczekiwali analitycy. Produkcja przemysłowa w sierpniu zwiększyła się o 2,2% w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku. Analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie 2,85%. W lipcu poszła w górę o 6,3%. Polskie firmy widzą jednak ożywienie. Krzysztof Zoła, dyrektor finansowy giełdowego Cognoru, mówi, że jego spółka po raz pierwszy od dawna ma bardzo dużo zamówień.

Polityka pieniądze

Mazowsze nie zapłaci janosikowego. A właściwie: zapłaci, ale tylko niewielką część wrześniowej raty. Chodzi o opłatę ponoszoną przez bogate samorządy na rzecz tych biedniejszych. Kasa Mazowsza jest prawie pusta i zarząd województwa podjął decyzję, że we wrześniu zapłaci jedynie 127 tys. zł - zamiast wymaganych 55 mln zł. O wsparciu biedniejszych regionów przez bogatsze rozmawialiśmy z Markiem Goleniem z Katedry Ekonomik i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej.

Motoryzacja pod lupą

Tak mało nowych samochodów nie zarejestrowano od 1990 roku. Europejska branża motoryzacyjna jedzie na zaciągniętym hamulcu. Rejestracje nowych aut w Europie spadły w sierpniu o 4,9% w ujęciu rocznym. O kondycji branży motoryzacyjnej Patrycjusz Wyżga rozmawiał z Jakubem Szkopkiem, analitykiem DI BRE.

Kondycja polskiej gospodarki

Polski przemysł hamuje - produkcja w sierpniu cały czas rośnie, ale znacznie wolniej niż miesiąc wcześniej i nieco słabiej, niż oczekiwali analitycy. Produkcja przemysłowa w sierpniu zwiększyła się o 2,2% w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku. Analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie 2,85%. W lipcu poszła w górę o 6,3%. Zdaniem Marcina Mrowca, w kolejnych miesiącach dynamika produkcji przemysłowej może się poprawić ze względu na efekt bazy - końcówka IV kwartału ubiegłego roku była słaba. Główny ekonomista Pekao SA uważa też, że w przyszłym roku produkcja przyspieszy dzięki nowym inwestycjom finansowanym z funduszy unijnych.

Systemy emerytalne na świecie - Nowa Zelandia

W Polsce trwa dyskusja na temat propozycji Rządu w sprawie IKZE, która miałaby sprawić, że więcej Polaków zdecyduje się na tego rodzaju oszczędzanie. Tymczasem w TVN CNBC razem z Andrzejem Narkiewiczem, szefem praktyki emerytalnej Mercer przyglądamy się systemowi emerytalnemu w Nowej Zelandii.

Zmiany w III filarze?

Rząd próbuje zachęcić do oszczędzania na emeryturę na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego. Minister Pracy proponuje jednakowy dla wszystkich limit wpłat na konto w wysokości około 4 tysięcy złotych oraz opodatkowanie wypłat z IKZE na poziomie 5% wobec obecnie obowiązującej skali podatkowej 18% i 32%.

Samorządowe wsparcie dla MŚP

W województwie zachodniopomorskim zawarto już ponad 2 700 umów o wsparcie w ramach inicjatywy JEREMIE. Do przedsiębiorców trafiło 369 mln złotych. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Olgierdem Geblewiczem, marszałkiem województwa zachodniopomorskiego.

Pożyczka z FM Banku

FM Bank udziela pożyczek w ramach JEREMIE na podstawie przygotowanego biznesplanu. Jak opisać swoje przedsięwzięcie, aby wniosek został zaakceptowany? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Pauliną Cylwik, dyrektorem oddziału FM Bank PBP.