Z kraju

Z kraju

Jan Niedziałek: O maturach, Putinie i liczbach

Krótka ciekawostka z pogranicza matematyki, polityki i kryminalistyki. Otóż kremlowscy urzędnicy niechcący opublikowali wyniki referendum na Krymie, które zupełnie nie zgadzają się z tym, co wcześniej oficjalnie podawała Rosja. Ta historia przypomniała mi o prawie Benforda, które służy do wykrywania rozmaitych przekrętów, nie tylko finansowych. Temat jest jak najbardziej na czasie, bo chodzi o matematykę, z którą ledwo co mierzyli się polscy maturzyści.

Dominika Madaj-Solberg: Każdy powinien robić to, co czuje

- Każdy powinien robić to, co czuje. Ja zasypiam i budzę się z pomysłami co chciałabym robić. Polecam każdemu - powiedziała na antenie TVN24 Biznes i Świat Dominika Madaj-Solberg, prezes zarządu Fundacji Spina i finalistka Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta.

Jakóbik: Celem Rosjan jest przedstawienie Ukrainy jako państwo upadłe

Rząd ukraiński egzekwuje zwierzchność na terytorium, gdzie działają separatyści. Są oni inspirowani lub koordynowani przez rosyjskie służby specjalne. Zaktywizowały ich, aby mieć pretekst do ewentualnej akcji militarnej na terenie Ukrainy. Celem Rosjan nie będzie jednak wejście rosyjskich sił na Ukrainę tylko destabilizowanie sytuacji, po to aby prezentować Ukrainę jako państwo upadłe - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl

Lewandowski o genewskim porozumieniu ws. Ukrainy

Na antenie TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. budżetu, komentował m.in. zawarte porozumienie ws. deeskalacji napięć na Ukrainie, przyznanie się Rosji do tego że podczas referendum na Krymie stacjonowało rosyjskie wojsko, a także poziom gospodarczego uzależnienia Polski od Rosji.

Rafał Hirsch: Współczesne problemy kapitalizmu

Jako człowiek chętnie poszerzający swoją wiedzę o świecie o nowe wątki, teorie i hipotezy z wielką ekscytacją śledzę od paru miesięcy to, jak rozwija się debata na dwa najmodniejsze ostatnio tematy związane z gospodarką. Chodzi o tak zwaną „secular stagnation” i o nierówności dochodów.

List Putina i próby utworzenia w Europie unii energetycznej. Komentuje Wojciech Jakóbik

- Unia energetyczna jest to nazwa na proces tworzenia wspólnego rynku gazu i energii elektrycznej w Europie, który trwa już od dawna. Polacy, kraje bałtyckie i grupy wyszechradzkiej, nalegają aby tę unie eneretyczną rozszerzyć o wspólnote energetyczną - komentował na antenie TVN24 Biznes i Świat, Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu "Europa Bezpieczeństwo Energia".

Ciosek: Rosja walczy o nowy ład globalny

- Rosja walczy o nowy ład globalny, w którym chcę odgrywać ważna rolę. Gdyby celem Rosji był sam Krym, byłoby to po prostu śmieszne - komentował na antenie TVN24 Biznes i Świat obecne położenie Rosji Stanisław Ciosek, były ambasador RP w Moskwie.

Chińska gospodarka zwalnia. Komentują Aleksandra Bluj i Arkadiusz Krężel

Eksport Chin nieoczekiwanie spadł drugi miesiąc z rzędu. Coraz słabsze dane dotyczące importu, a także obniżenie prognoz dotyczących wzrostu PKB, nasilają obawy o stan drugiej gospodarki świata. Publikowane w tym tygodniu nowe prognozy mówią już o wzroście 7,5 proc. w tym i 7,3 proc. w przyszłym roku. To najsłabsze oczekiwania od 1990 roku. Czy spowolnienie Chin, może być dla nas groźne? Komentują Aleksandra Bluj i Arkadiusz Krężel.

Polska to drogi kraj? Komentują Ignacy Morawski i Roland Paszkiewicz

- Jest tanio i wszystkie porównania cen na miedzynarodowych rynkach, pokazują że mamy niskie ceny. Szczególnie w przypadku usług - komentował Ignacy Morawski główny ekonomista FM Banku PBP. - Inflacja pozostanie relatywnie niska i poniżej celu inflacyjnego RPP - odniósł się do ewentualnych wzrostów cen, Roland Paszkiewicz Szef Działu Analiz CDM PEKAO.

Jaki jest plan Putina? Rozmowa z Henrykiem Wujcem

Rozmowa z Henrykiem Wujcem, szefem Forum Polsko-Ukraińskiego i doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego, o tym dlaczego Putinowi zależy na destabilizacji sytuacji na Ukrainie, oraz o tym, na czym polega obecna strategia Rosji wobec Ukrainy.

Navy Seals i nowy ośrodek szkoleniowy. Rozmowa z majorem Jackiem Kowalikiem

Navy Seals szuka miejsca na nowy ośrodek szkoleniowy, na który Stany Zjednoczone zamierzają przeznaczyć 11 mln dol. O tym jak może wyglądać ośrodek szkoleniowy służb specjanych, jak współpracuję się z jednostką Navy Seals oraz o tym, na ile siły specjalne Ukrainy, byłyby w stanie odbić zajętę budynki przez separatystów - rozmawiamy z majorem Jackiem Kowalikiem, z grupy reagowania kryzysowego, byłym żołnierzem GROM.

Muzyka z chmury. Poznaj kulisy cichej rewolucji. Kiedy pliki wyprą płyty CD?

Rynek muzyki cyfrowej rośnie, jak na drożdżach. Coraz więcej osób, także w Polsce słucha muzyki przez Internet i za nią płaci. Serwisy streamingowe wciąż pozyskują nowych użytkowników, którzy są gotowi co miesiąc płacić abonament. To zmiana, bo Polacy nie lubią płacić za filmy i muzykę z Internetu.

Suwerenność dla Katalonii?

Hiszpańskie Kortezy zdecydowanie opowiedziały się we wtorek przeciw referendum niepodległościowemu w Katalonii. Rząd regionalny w Barcelonie przy silnym wsparciu mieszkańców planował zorganizować plebiscyt 9 listopada. Po siedmiogodzinnej debacie niższa izba hiszpańskiego parlamentu zgodnie z przewidywaniami odrzuciła wniosek. Przeciw było 299 z deputowanych, 47 za, a jeden się wstrzymał od głosu. Kongres Deputowanych liczy 350 foteli. O sprawie w TVN24 Biznes i Świat dyskutowali Maciej Stasiński i Ignacio Temino Martinez.

Przegląd prasy rosyjskiej

Rosyjska prasa podkreśla, że list do 18 przywódćów państw europejskich, to przede wszystkim wzmocnienie pozycji Putina w nachodzcych rozmowach.

Rafał Hirsch: Grecja wstaje z kolan

Grecja sprzedała dziś na rynkach międzynarodowych swoje nowe, pięcioletnie obligacje. Wypuściła je głównie po to, aby przetestować, jaki będzie odzew – czy ktoś będzie chciał je kupić, a jeśli tak, to jakich odsetek zażąda. Rezultat przeszedł wszelkie oczekiwania.

Odbicie Grecji. Komentarz Rafała Hirscha

Grecja od 2010 r. nie była w stanie pożyczać pieniędzy u inwestorów ze względu na zbyt wysokie oprocentowanie. W czwartek wypuściła pięcioletnie obligacje o wartości ok. 3 mld euro. Zapisy na papiery sześciokrotnie przekroczyły podaż.