• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

11 miliardów złotych trafi na budowę dróg. Potężna pomoc popłynie z Brukseli

"To może powodować oburzenie kierowców". 200 złotych za brak biletu parkingowego Odtwórz: "To może powodować oburzenie kierowców". 200 złotych za brak biletu parkingowego
"To może powodować oburzenie kierowców". 200 złotych za brak biletu parkingowego "Źródło: TVN24 BiS"

Rząd chce wybudować 180 kilometrów nowych dróg o wartości ponad 11 miliardów złotych, z czego 5 miliardów złotych to wsparcie z Unii Europejskiej. W Ministerstwie Rozwoju podpisano w poniedziałek umowy w sprawie sześciu inwestycji drogowych. Środki z Programu Infrastruktura i Środowisko trafią na kolejne odcinki dróg ekspresowych oraz obwodnicę Góry Kalwarii.

Umowy o dofinansowanie podpisali Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk i p.o. dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol.

Inwestycje będą realizowane w czterech województwach: kujawsko-pomorskim, małopolskim, mazowieckim, zachodniopomorskim. Łącznie to ponad 180 km nowych dróg. Wszystkie inwestycje mają już rozstrzygnięte przetargi i są w realizacji.

Jakie drogi?

Chodzi o dofinansowanie budowy:

- drogi ekspresowej S2 na odcinku węzeł Puławska - węzeł Lubelska oraz obwodnicy Góry Kalwarii


- drogi ekspresowej S5 Bydgoszcz-Mielno na odcinku Białe Błota - Mielno

- drogi ekspresowej S6 Szczecin-Koszalin - odcinek Kiełpino-początek obwodnicy Koszalina i Sianowa


- obwodnicy Koszalina i Sianowa

- drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień-Rabka

"Wspólny wysiłek"

Obecny podczas podpisywania umów wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział, że inwestycje te nie byłyby możliwe bez zdolności do finansowania projektów infrastrukturalnych z budżetu państwa.

Zaznaczył, że wartość inwestycji wynosi w sumie 11 mld zł, z czego 5 mld zł pochodzi z budżetu unijnego, a "6 mld złotych mamy z uszczelnienia podatków i z budżetu państwa".

- W taki sposób należy na to popatrzeć - że to jest wspólny wysiłek - podkreślił wicepremier. - Bardzo jesteśmy szczęśliwi, że możemy jakby skorzystać z tych środków, niemniej jednak bez zdolności do finansowania tego typu wielkich projektów infrastrukturalnych ze strony budżetu państwa, nie byłyby możliwe te inwestycje - zaznaczył.

Jak mówił, "bardzo często na skutek takiego, a nie innego rozwoju wydarzeń w ostatnich 20 latach wydaje nam się w Polsce, że budujemy drogi wyłącznie niemalże z budżetu Unii Europejskiej". Zapewnił jednocześnie, że "bardzo jesteśmy wdzięczni za ten budżet".

Jak mówił Morawiecki, realizowane inwestycje "są niezwykle ważne", bo "mają potencjał udrożnienia ważnych kawałków regionalnych dróg". - Jest ważne, żeby rzeczywiście infrastruktura docierała pod strzechy. To znaczy żeby nie tylko włączyła wielkie miasta (...), ale żeby właśnie to były też te mniejsze miejscowości jak w tym przypadku drogi S5 czy S6, ale też te drogi krajowe - wskazał.

Morawiecki podkreślił, że "nie ma rozwoju gospodarczego bez dobrego połączenia obszarów pod inwestycje pomiędzy sobą". - Polska jest krajem dużym, pięknym, ale nie tak wielkim, żeby nie było nas stać na to, żeby połączyć różne regiony ze sobą dużo lepszą komunikacją - podkreślił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane