Z kraju

Z kraju

Samorządy wracają na ścieżkę długu

S&P prognozuje, że władze komunalne z Europy Środkowo-Wschodniej zwiększą w tym roku zadłużenie dwucyfrowo. Prym będą wiedli nasi lokalni włodarze – pisze wtorkowy "Puls Biznesu".

Rafał Hirsch: najniżej oprocentowany dług w historii Polski

Polska chce w tym półroczu wyemitować obligacje denominowane we franku szwajcarskim. Będzie to bardzo ciekawe wydarzenie, bo z pewnością będzie to dług publiczny zaciągnięty przez Polskę przy najmniejszych w historii odsetkach, a kto wie, może nawet przy odsetkach ujemnych.

Bilans: Gazprom zmienia strategię, hakerzy w natarciu, Chiny na zakręcie

Rosja nie planuje przedłużenia wygasającego w 2019 roku kontraktu z Ukrainą na tranzyt gazu ziemnego do Europy. ABW spodziewa się fali cyberataków. Początek nowego tygodnia przyniósł minimalne umocnienie polskiej waluty. Chińska gospodarka mocno przyhamowała. Oto najważniejsze gospodarcze informacje dnia.

Nowa Kompania Węglowa powstanie do końca czerwca

Do końca czerwca powstanie tzw. Nowa Kompania Węglowa, czyli do końca czerwca do Nowej KW zostanie przekazanych jedenaście kopalń KW lub ich części – zapowiedział w poniedziałek w Katowicach wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.

Tania siła robocza czy pełnoprawny obywatel. Kim jest współczesny imigrant?

Czy na unijnym rynku pracy wszyscy Europejczycy rzeczywiście są równi? A może obywatele z poszczególnych krajów korzystają z praw gwarantowanych przez prawo w różnym stopniu. Czy osoby z nowych krajów członkowskich pracujące poza granicami kraju pochodzenia postrzegane są tylko jako tania siła robocza? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy debaty z cyklu "Mam prawo", zatytułowanej "Imigrant czy obywatel - kim jesteśmy na unijnym rynku pracy?". Konferencja odbędzie się w piątek na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Transport wpadł w kłopoty. Przez blokadę handlową z Rosją

W marcu br. upadłość ogłosiły 83 firmy, czyli o 43,1 proc. więcej niż miesiąc wcześniej, ale to wynika m.in. z sezonowości tego zjawiska - podała KUKE. Jej eksperci szacują, że w całym 2015 r. bankructwo zaliczy ok. 754 firm - to o 7,8 proc. mniej niż w 2014 r.

Turysta wciąż bez ochrony. Za bierność urzędników państwo zapłaci miliony

Polaków wyjeżdżających na wakacje miał chronić specjalny fundusz, ale nie powstał. Prace nad jego powstaniem zakończyły się awanturą i odwołaniem wiceministra sportu i turystyki. Bruksela przy użyciu dyrektywy zmusza kraje członkowskie do ochrony podróżujących turystów, ale nasze władze ociągają się z wprowadzeniem regulacji. I są już pierwsze skutki takiego działania. Niedawno Skarb Państwa przegrał pierwszą sprawę z klientami biura podróży, które upadło. W efekcie tego państwo, czyli my wszyscy musimy zapłacić odszkodowanie. - To wierzchołek góry lodowej. Poszkodowanych turystów są tysiące - mówi dr Piotr Cybula, który prowadził sprawę.

Pociąg, autobus, a może samolot? Jak najlepiej podróżować po Polsce

Elastyczne ceny biletów na Pendolino, loty krajowe za kilka złotych, przejazdy przez Polskę za złotówkę - takimi ofertami przewoźnicy kuszą klientów wybierających się np. długi weekend. Sprawdziliśmy, jaki sposób podróży jest najbardziej atrakcyjny nie tylko pod względem ceny, ale również czasu i komfortu.

Diesel czy benzyna? Podpowiadamy, jakie auto kupić

Diesel czy benzyna? Przed takim dylematem stają osoby, które szukają samochodu dla siebie. Okazuje się, że diesle nie są tak ekologiczne, a przy tym ekonomiczne, jak dotąd uważano. Wszytko przez filtry, których wymiana może spustoszyć nawet głęboki portfel.

Chcesz wykorzystać drony w biznesie? Czeka cię szkolenie lotnicze i egzamin

Rozwój technologii sprawił, że także na polskim niebie pojawia się coraz więcej dronów i konieczna jest zmiana przepisów. Osoby, które będą chciały wykorzystywać drony w celach komercyjnych będą musiały przejść szkolenie lotnicze i zdać egzamin - wynika z przygotowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) projektów nowelizacji dwóch rozporządzeń dotyczących korzystania z dronów.

DS startuje w Polsce. I od razu z premierą

Na poznańskich targach motoryzacyjnych Motor Show 2015 miała miejsce inauguracja nowej marki samochodowej – DS. Powstające wcześniej pod znakiem Citroena samochody mają stanowić alternatywę dla osób szukających pojazdów z klasy premium – zapewniają przedstawiciele DS.

40 mln złotych i co dalej? Dom, samochód, podróż

10, 20, 30, a może 40 milionów złotych. Każdy zapewne kiedyś zastanawiał się, co zrobiłby z taką sumą pieniędzy. Dom, samochód, podróż dookoła świata, mnóstwo gadżetów - wygrana liczona w milionach wystarczy, by spełnić każdą zachciankę. Ale pewnie każdy ma jakąś swoją listę priorytetów w tej sprawie. Dziś w Lotto do wygrania właśnie taka kwota.