Z kraju

Z kraju

Audi też chce jeździć bez kierowcy. Firma pokazała komputer zFAS

Audi zaprezentowało centralny komputer zwany zFAS, który w przyszłości będzie odpowiadał za obsługę systemów umożliwiających autonomiczną jazdę samochodów. Firma podaje, że urządzenie w niedalekiej przyszłości będzie stopniowo stosowane w modelach seryjnych.

Zmiany w dziedziczeniu długów. Prezydent podpisał ustawę

Za około pół roku wejdą w życie nowe zasady dziedziczenia długów: tylko do wysokości odziedziczonego majątku, a nie - jak do tej pory - w całości. Bronisław Komorowski podpisał we wtorek nowelizację prawa cywilnego, która wprowadza te przepisy.

Odwołanie od decyzji skarbowej będzie fikcją? Eksperci alarmują

Od dziś dyrektor izby skarbowej staje się oficjalnie pracodawcą urzędników pracujących w urzędach skarbowych. To spowoduje, że to właśnie on będzie rozpatrywał decyzje podwładnego, a co za tym idzie, ich kwestionowanie stanie się trudniejsze - pisze "Rzeczpospolita".

Polski przemysł w gorszej kondycji

Wskaźnik PMI dla Polski w marcu spadł do 54,8 pkt. z 55,1 pkt. w lutym. Zanotowano jednocześnie wyraźny wzrost nowych zamówień, jednak w nieco słabszym tempie - podał HSBC w środowym komunikacie, omawiającym wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Markit.

Za prywatną naukę trzeba słono płacić. Przoduje Mazowsze

Wśród stu szkół o najwyższych średnich wynikach z egzaminów gimnazjalnych i najwyższych wskaźnikach EWD (miernik tego, o ile wzrosła wiedza ucznia) połowa to placówki niepubliczne. Eksperci przekonują jednak, że jeżeli dla ucznia liczą się dobre wyniki, placówki publiczne osiągają podobne - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Wielki spadek długów w ZUS

Pomogły m.in. lepsza koniunktura na rynku i abolicja składkowa. O prawie 22 mld zł zmniejszyło się zadłużenie firm z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne – ujawnia środowa "Rzeczpospolita".

Prawo, polityka i SKOK-i. Najważniejsze daty

Dwadzieścia lat obowiązywania ustaw o SKOK-ach to czas, w którym na zmianach w prawie ich dotyczących piętno odciskała polityka. Dopiero trzy lata po utworzeniu pierwszej kasy powstała pierwsza całościowa regulacja prawna dotycząca SKOK-ów. Wcześniej kasy działały na podstawie ustawy o związkach zawodowych.

Pół roku rządów Ewy Kopacz. Co zostało z obietnic?

Bezpieczeństwo, górnictwo, nowa ordynacja podatkowa, polityka prorodzinna oraz bezpieczeństwo energetyczne - to najważniejsze kwestie, którymi w pierwszych sześciu miesiącach rządzenia miała zajmować się premier Ewa Kopacz.

Bieńkowska: Komisja Europejska zapytała Niemcy o płacę minimalną

Komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska poinformowała, że Komisja Europejska zwróciła się do Niemiec z pytaniami w sprawie tamtejszych przepisów o płacy minimalnej. Dodała, że jeśli okaże się, iż regulacje naruszają wspólny rynek, to opowie się za interwencją.

Większe pieniądze na obronność. "To powinno być koło zamachowe polskiej gospodarki"

Wśród rządowych zapowiedzi z expose, które premier Ewa Kopacz przypomniała podczas wtorkowego wystąpienia, znalazło się zwiększenie wydatków na obronność. Zdaniem Andrzeja Jonasa z "The Warsaw Voice" "nie sztuka deklarować wydatki, sztuka efektywnie wydawać". - Jak dotąd mieliśmy trudności z zagospodarowaniem pieniędzy - podkreślił ekspert.

Eksperci o wystąpieniu Kopacz: lepiej żeby rząd nie dotykał tematu unii energetycznej

Blisko kwadrans trwało wtorkowe przemówienie premier Ewy Kopacz, które podsumowała pół roku swoich rządów. Jak zadeklarowała Kopacz, "ponad 50 proc. tego, co zadeklarowałam w expose, zostało zrealizowane". - Z tego bardzo krótkiego, trwającego niecały kwadrans oświadczenia wynikło tylko to, że obywatel ma poczucie wygłoszenia zbioru ogólników, których nie może zweryfikować - ocenił Łukasz Jasina z Kultury Liberalnej. - Pani premier przypadło rządzić w bardzo szczególnym czasie - podkreślił z kolei Maciej Grelowski z Business Centre Club.