• rozwiń
  • WIG20 2180.59 +0.05%
  • WIG30 2472.88 +0.07%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:03

Dostosuj

100 dni w MIB: mamy Narodowy Program Budowy Mieszkań

100 dni w MIB: mamy Narodowy Program Budowy Mieszkań
Foto: TVN24BiS Foto: Mamy gotowy projekt ustawy - poinformował minister

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ma gotowy projekt ustawy dotyczący Narodowego Programu Budowy Mieszkań - poinformował podczas konferencji prasowej podsumowującej 100 dni rządu minister Andrzej Adamczyk. Środki na jego realizację zostaną zabezpieczone w budżecie na rok 2017.

W piątek w Warszawie kierownictwo resortu infrastruktury przedstawiło na konferencji prasowej działania, jakie zostały zrealizowane w ciągu 100 dni urzędowania.

Trwa modyfikacja

Minister Adamczyk oprócz tematów związanych z infrastrukturą drogową i transportem podniósł kwestię działań resortu w budownictwie mieszkaniowym. - Narodowy Program Budowy Mieszkań był przygotowany już przed trzema laty. Mamy gotowy projekt ustawy - poinformował minister. Dodał, że jest on obecnie modyfikowany. Ministerstwo przeprowadza "kwerendę jaka jest dostępność tych nieruchomości, będących w zasobach Skarbu Państwa, na których można realizować inwestycje mieszkaniowe".

Zdaniem wiceministra Kazimierza Smolińskiego, odpowiedzialnego za sektor budownictwa, należy odwrócić sytuację, w której polscy obywatele posiadają najwięcej własności mieszkań w Europie, a przez to popadają w zadłużenie. - Określimy politykę mieszkaniową państwa (…), aby stwierdzić dokładny stan i znaleźć drogę wyjścia z tej pułapki - powiedział. Wiceminister podkreślił, że w Polsce jest najmniej mieszkań na wynajem.

- Musimy znaleźć sposób, aby Polacy, szczególnie ci o niższych dochodach, mogli znaleźć na rynku mieszkanie do wynajmu nie na zasadach komercyjnych. W programie pokażemy sposób taniego budownictwa z wykorzystaniem gruntów publicznych, ale także wspomożenia istniejących na rynku instytucji, czyli spółdzielni mieszkaniowych, Towarzystwa Budownictwa Społecznego, budownictwa komunalnego - zapowiedział Smoliński. Mieszkania - jak wskazał - miałyby być dostępne w dwóch wariantach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności.

Środki są zarezerwowane

Smoliński tłumaczył, że program budownictwa mieszkaniowego wymaga środków budżetowych, a takie środki będą zarezerwowane w przyszłorocznym budżecie, zatem program w pełnym zakresie ruszy w 2017 r.

W tym roku - jak powiedział - na podstawie istniejących środków finansowych rozprzestrzenionych w różnych instytucjach, m.in. w Banku Gospodarstwa Krajowego, resort chce stworzyć fundusz związany z budownictwem mieszkaniowym.

Zasygnalizował też, że zostanie stworzony instrument weryfikujący osoby zamieszkujące zasoby komunalne. - Zasoby komunalne zamieszkują osoby o bardzo wysokich dochodach, następuje nawet dziedziczenie tych mieszkań, co jest absolutnie sprzeczne z pewną sprawiedliwością społeczną - ocenił. Zwrócił uwagę, że mieszkania komunalne powinny być dla osób, które są mniej zamożne.

Smoliński przypomniał także o przegranym przez Pocztę Polską przetargu na dostarczanie przesyłek sądowych. - Doprowadziliśmy do sytuacji, że przez dwa lata prywatny operator zajmował się dostarczaniem przesyłek do sądów polskich. Był to ewenement na skalę europejską. Zrobimy wszystko, aby do takich sytuacji nie dochodziło - zadeklarował. Zaznaczył, że w jego opinii Poczta Polska jako narodowy operator musi obsługiwać administrację państwową, a także samorządową.

Wiceminister ds. budownictwa Tomasz Żuchowski zapowiedział, że do końca roku pojawi się projekt nowego Kodeksu budowlanego i w dalszym ciągu będą rozwijane procesy inwestycyjne. Innym zadaniem, które pozostaje w kompetencjach Żuchowskiego, ma być odbudowa szkolnictwa zawodowego w obszarze budownictwa.

Bardziej opłaca się kupić mieszkanie niż wynajmować:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
cyrusek
Durne prawo budowlane ,które należy nadal zmieniać. Z własnego doświadczenia.Działka budowlana o szerokości powyżej 16 metrów i już nie można się budować w granicy.Działka o szerokości do 16 metrów i nie ma problemu. Takich przykładów jest setki.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane