• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Miliard na nowe technologie. By poprawić środowisko

NFOŚiGW: 1 mld na wdrażanie nowych technologii środowiskowych przez firmy Odtwórz: NFOŚiGW: 1 mld na wdrażanie nowych technologii środowiskowych przez firmy
Foto: Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin | Video: PAP Foto: NFOŚiGW: 1 mld na wdrażanie nowych technologii środowiskowych przez firmy | Video: NFOŚiGW: 1 mld na wdrażanie nowych technologii środowiskowych przez firmy

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przygotowuje program, który ma pomóc firmom wdrażać nowe technologie i produkować innowacyjne urządzenia związane z ochroną środowiska czy rozwiązaniami dla energetyki - poinformowała prezes funduszu Małgorzata Skucha. Budżet programu wyniesie 1 mld zł.

Prezes Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej dodała, że program "Sokół" jest obecnie konsultowany z przedsiębiorcami, a pod koniec października ma być zatwierdzony przez radę nadzorczą Funduszu.

- Chcemy, aby po raz pierwszy w historii narodowego funduszu był to program dedykowany do stwarzania nowych technologii. Jest to w pewnym sensie następca programu "Gekon", ale tam skupialiśmy się przede wszystkim na dofinansowaniu prac naukowo-badawczych, z ewentualnym późniejszym wdrożeniem - powiedziała. Wyjaśniła, że "Sokół" ma wspierać projekty bardziej dojrzałe niż w Gekonie, czyli po etapie prac badawczych (np. posiadające już patenty).

- Chcemy, aby ci, którzy mają innowacyjne rozwiązania, mogli znaleźć u nas finansowanie. Jest to nasz pierwszy program, który finansowanie zwrotne oferuje nie tylko w formie pożyczek, ale również wejść kapitałowych. Chcemy, aby przedsiębiorca z dobrym pomysłem już nie prowadził badań, ale wdrażał nową technologię - zaznaczyła Skucha. Kwota pożyczek ma sięgać do 90 mln zł, natomiast wejście kapitałowe - od 3 mln zł wzwyż.

Prezes dodała, że chodzi o pomoc finansową np. w budowie linii technologicznej, czy nawet zakładu, który będzie produkował nowe urządzenia związane z ochroną środowiska, efektywnością energetyczną czy rozwiązaniami dla energetyki.

- Jeżeli program spotka się z uznaniem przedsiębiorców, to będziemy rozważać zwiększanie jego budżetu - zapewniła szefowa NFOŚiGW.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane