• rozwiń
  • WIG20 2185.60 +0.11%
  • WIG30 2474.06 +0.15%
  • WIG 57371.32 -0.08%
  • sWIG80 11436.77 +0.06%
  • mWIG40 3646.01 -0.04%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:28

Dostosuj

Temat: Praca

Wszystkich Świętych spędzisz w pracy? Zobacz, co ci się należy

Foto: PAP/ Radek Pietruszka Foto: Wszystkich Świętych nie dla wszystkich będzie okazją do odwiedzenia grobów najbliższych

Wszystkich Świętych nie dla wszystkich będzie okazją do spędzenia czasu z najbliższymi. Nie brakuje bowiem zawodów, w których zatrudnieni ten dzień spędzą w pracy. Przysługują im jednak za to pewne dodatki.

Kodeks pracy przewiduje zawody, których przedstawiciele mogą pracować w święta. Są wśród nich m.in. pracownicy branży gastronomicznej, hotelarskiej, transportu, komunikacji, rolnictwa, zakładowych strażach pożarnych, czy zakładów opieki zdrowotnej.

Na odpoczynek mogą natomiast liczyć handlowcy zatrudnieni w ramach umowy o pracę. W takie dni w sklepie może bowiem sprzedawać tylko właściciel lub osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych. Dlatego należy liczyć się z tym, że we wtorek większość sklepów będzie zamkniętych.

Dodatki

Ci którzy wybiorą się do pracy w święta powinni jednak pamiętać, że w zamian przysługują im pewne dodatki.

Pracownikowi wykonującemu prace w święta, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy. Taki dzień pracy musi przysługiwać w czasie bieżącego okresu rozliczeniowego.

W razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie, pracownikowi należy się dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za dzień pracy.

 

Zobacz materiał TVN24 o długim weekendzie na polskich drogach:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane