Światowe Forum Ekonomiczne w Davos 2020

Superbakterie coraz mocniejsze. Są odporne także na alkohol Odtwórz: Superbakterie coraz mocniejsze. Są odporne także na alkohol
Źródło: tvn24bis

Superbakterie coraz mocniejsze. Są odporne także na alkohol

12.02 | Dotąd naukowcy sądzili, że to niemożliwe. Alkohol zabijał bakterie szybko, więc właśnie na bazie alkoholu produkowane są płyny do dezynfekcji rąk, powszechnie używane w szpitalach czy sklepach spożywczych. Jednak wyniki najnowszych badań, opublikowane przez magazyn „New Scientist” pokazały, że i w odporności na alkohol w bakteriach następuje ewolucja. Testy przeprowadzono z wykorzystaniem śmiertelnie groźnego szczepu bakterii - VRE. Skażono nimi klatkę na myszy, która następnie została odkażona standardowym środkiem do dezynfekcji. Jednak po wpuszczeniu do niej gryzoni okazało się, że wszystkie zwierzęta uległy zarażeniu. Naukowcy oceniają, że trzeba będzie zwiększyć stężenie alkoholu w preparatach antybakteryjnych i być może zacząć stosować pochodne chloru. Problem w tym, że za jakiś czas bakterie prawdopodobnie uodpornią się na kolejne preparaty – tak jak zaczęły się uodporniać na antybiotyki. Sprawę w programie 24 Godziny wyjaśniał Patrycjusz Wyżga.

Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

Źródło: UOKiK

Frankowicze. Stanowisko UOKiK w sprawie wyroku TSUE

23.12 | - Nie może być zgody na to, że za swoje działania sprzeczne z prawem banki obciążają konsumentów. Jest to niezgodne z postanowieniami dyrektywy dotyczącej nieuczciwych warunków umownych - podkreślił prezes UOKiK Marek Niechciał.

Forum Ekonomiczne w Krynicy 2019

Źródło: tvn24bis

Cała rozmowa z Wandą Buk

05.09| Premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent USA Mike Pence podpisali w poniedziałek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów deklarację dotyczącą bezpieczeństwa budowania sieci 5G. - W momencie, kiedy wszyscy na całym świecie zaczęli sobie uświadamiać, że sieć telekomunikacyjna to już nie tylko filar rozwoju gospodarki, ale też stanowi o naszym bezpieczeństwie, tak samo jak dostęp do sieci energetycznej, tak wszyscy zaczęli się zastanawiać, jak ją zabezpieczyć. Jednym z wyrazów tych rozważań i tego zainteresowania w tym obszarze jest właśnie podpisana w poniedziałek deklaracja - mówiła wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Prezentacja programowa TVN Discovery Polska - Jesień 2019

Źródło: Discovery

Discovery - zwiastun

Discovery od ponad 30 lat zaspokaja ciekawość, bawi i edukuje widzów na całym świecie. W tym sezonie czeka nas jeszcze więcej emocji i prawdziwych historii. Poznamy również wyjątkowych bohaterów, którzy na co dzień łamią wszelkie stereotypy.