Europejski Kongres Gospodarczy 2019

Polski Trybunał Konstytucyjny sparaliżowany. Czy europejskie trybunały przejmą sprawy Polaków? Odtwórz: Polski Trybunał Konstytucyjny sparaliżowany. Czy europejskie trybunały przejmą sprawy Polaków?

Polski Trybunał Konstytucyjny sparaliżowany. Czy europejskie trybunały przejmą sprawy Polaków?

6.04 | Frans Timmermans podczas swojej wizyty w Warszawie wyraził obawy, że paraliż Trybunału Konstytucyjnego spowoduje, że Polacy będą masowo zwracać się do europejskich, tj. Europejskiego Trybunału Praw Człowieka czy Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jeśli uznamy, że złamano prawo europejskie, a my ponieśliśmy szkodę, którą jesteśmy w stanie udokumentować jako obywatele UE możemy złożyć skargę indywidualną. Wzór formularza dostępny jest na stronie Komisji Europejskiej. ETS ocenia wówczas taki wniosek. W przypadku pozytywnej oceny, wzywa skarżony kraj do poprawienia przepisów. Gdy ten odmówi, następuje wydanie wyroku. W „Świecie o czwartej” tłumaczymy działanie tych instytucji: z jakimi problemami i w jakich okolicznościach możemy się do nich zwrócić oraz jak wygląda procedura składania skargi?

Likwidacja OFE

Źródło: TVN24 BiS

Jak będzie wyglądała likwidacja OFE?

28.05 | OFE zostaną zlikwidowane, a wszystkie oszczędności tam zgromadzone zostaną automatycznie przekazane do IKE. Będzie się to wiązać z 15-procentową opłatą przekształceniową. Opłaty nie będzie, jeśli członek OFE zdecyduje, by oszczędności trafiły do ZUS. O szczegółach w TVN24 BiS mówił Paweł Blajer.

Forum Ekonomiczne w Davos 2019

Źródło: tvn24

Prezydent Duda o rozmowach gospodarczych w Davos

23.01 | - Z prezydentem Brazylii będziemy rozmawiali o współpracy gospodarczej, to wielka gospodarka Ameryki Południowej. To dzisiaj nasz największy partner handlowy w Ameryce Południowej, ale zarazem (...) potencjalne możliwości są znacznie większe - powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, rozmawiał już z przedstawicielami firm Procter & Gamble oraz Sokon Motor.

Ceny prądu w 2019 roku

Wzrost cen prądu dla przedsiębiorców

31.05| - Miało być taniej, miały być rekompensaty. Mieliśmy nie odczuć skutków błędnej polityki PiS-u, jeżeli chodzi o ceny energii. Zakończyły się wybory, jest tydzień po wyborach i nagle okazuje się, że wszyscy będziemy płacić więcej – powiedział natomiast Marcin Kierwiński z PO.