Europejski Kongres Gospodarczy 2019

Od nowego roku torebki będą kosztować 20 groszy Odtwórz: Od nowego roku torebki będą kosztować 20 groszy
Źródło: TVN24 BiS

Od nowego roku torebki będą kosztować 20 groszy

13.09 | Jednorazowe torby foliowe w sklepach od przyszłego roku nie będą już dostępne za darmo. Ich maksymalna cena może sięgnąć nawet złotówki, w jej koszt będzie wliczona tak zwana opłata recyklingowa. Opłata obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów - obecnie najczęściej wydawane w jednostkach handlowych przy kasie. Wprowadzenie opłat za torby ma ograniczyć ich zużycie. Kiedy na przestrzeni lat 2009 - 2010 sklepy spożywcze, żeby ograniczyć zużycie takich toreb, zdecydowały się na pobieranie opłat za każdą sztukę, ich ilość w obiegu rzeczywiście się zmniejszyła. I to aż o 37 procent. Obecnie każdy Polak zużywa od 250 do 300 foliówek rocznie. Podczas, gdy w Finlandii i Danii są to 4 torebki (!!)

Likwidacja OFE

Źródło: TVN24 BiS

Jak będzie wyglądała likwidacja OFE?

28.05 | OFE zostaną zlikwidowane, a wszystkie oszczędności tam zgromadzone zostaną automatycznie przekazane do IKE. Będzie się to wiązać z 15-procentową opłatą przekształceniową. Opłaty nie będzie, jeśli członek OFE zdecyduje, by oszczędności trafiły do ZUS. O szczegółach w TVN24 BiS mówił Paweł Blajer.

Forum Ekonomiczne w Davos 2019

Źródło: tvn24

Prezydent Duda o rozmowach gospodarczych w Davos

23.01 | - Z prezydentem Brazylii będziemy rozmawiali o współpracy gospodarczej, to wielka gospodarka Ameryki Południowej. To dzisiaj nasz największy partner handlowy w Ameryce Południowej, ale zarazem (...) potencjalne możliwości są znacznie większe - powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, rozmawiał już z przedstawicielami firm Procter & Gamble oraz Sokon Motor.

Ceny prądu w 2019 roku

Źródło: tvn24bis

Stępiński o cenach energii

13.08| - Tak na dobrą sprawę regulujemy ustawowo cenę energii, z kompletnym oderwaniem od rzeczywistości, od praw rynku. Ustawodawca ustalił, ile spółka obrotu ma zarabiać, nie wyposażając jej dodatkowo w narzędzia. My wiemy, że jest system rekompensat, ale nie wiemy, czy wszyscy dostaną te rekompensaty, a jeżeli dostaną, to w jakim wymiarze, czy rzeczywiście zgodnie z obietnicami ustawodawcy pokryją one straty spółek obrotu – mówił Piotr Stępiński z Biznesalert.pl.