3...2...1...

Dlaczego w Polsce pensje nie rosną? Odtwórz: Dlaczego w Polsce pensje nie rosną?

Dlaczego w Polsce pensje nie rosną?

Choć gospodarka nieustannie przyspiesza, nie idzie za tym tempo wzrostu płac. - Pensje rosną przede wszystkim adekwatnie do naszej produktywności - mówiła na antenie TVN24 BiS prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Zdaniem ekspertki jest to duże pole do niezadowolenia społecznego. - Ono rosło przez cały okres transformacji, bo przez ten cały czas pensje rosły wolniej niż PKB. Akcentowano więc potrzebę wzrostu PKB zaniedbując przy tym kwestie społeczne. Doszło więc do sytuacji, w której Polska konkuruje z innymi krajami niskimi płacami, a ta sytuacja jest niebezpieczna. Z jednej strony w takich krajach nie rozwijają się nowe technologie, a z drugiej niskie płace nie zachęcają ludzi do kreatywności - dodała.

Wideo dnia TVN24 BiŚ

Źródło: tvn24bis

Na co iść do kina? "Ten film mówi o dewastacji rodziny i upadku elit"

17.03 | Na jakie filmowe premiery warto wybrać się do kina? Co nowego wydarzyło się w świecie muzyki w ostatnim tygodniu? O tym, w kulturalnym przeglądzie w TVN24 BiS, opowiedziała Ewelina Woźnica z TVN24. - Film "Happy End" w reżyserii Michaela Hanekego, który w skali mikro skupia się na dewastacji rodziny a w skali makro na upadku europejskich elit - mówiła Ewelina Woźnica.

Wideo tvn24bis.pl

Źródło: tvn24bis.pl

Czy Polskę stać na euro? Oto plusy i minusy wspólnej waluty

28.01 | Czy stać nas na euro? Zdaniem prezydenta Andrzej Dudy, powinniśmy przyjąć wspólną walutę dopiero wtedy, kiedy zarobki przeciętnego Polaka mniej więcej zbliżą się do średniej unijnej. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński ocenia, że może to nastąpić za minimum 20 lat. Tymczasem ekonomiści wymieniają plusy i minusy wejścia do eurogrupy