• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Polska łącznikiem między Brukselą a Brytyjczykami. Morawiecki rozpoczął ważną wizytę w Londynie

Morawiecki rozpoczął wizytę w Londynie Odtwórz: Morawiecki rozpoczął wizytę w Londynie
Foto: PAP/Radek Pietruszka | Video: TVN24 BiS Foto: Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki w czwartek rozpoczął wizytę w Londynie | Video: Morawiecki rozpoczął wizytę w Londynie

Wicepremier Mateusz Morawiecki rozpoczął w czwartek jednodniową wizytę w Londynie, podczas której spotka się m.in. z ministrem handlu międzynarodowego Liamem Foxem i przedstawicielami instytucji finansowych.

Program oficjalny rozpoczął się od złożenia wieńca upamiętniającego wybuch drugiej wojny światowej pod znajdującym się przed polską ambasadą w Londynie pomnikiem generała Władysława Sikorskiego, naczelnego wodza Polskich Sił Zbrojnych i premiera RP na uchodźstwie w latach 1939-1943.

- W 77. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej jesteśmy jako Polacy tutaj bardzo obecni. Brytyjczycy powinni bardzo wyraźnie docenić naszą rolę, odwagę i ofiarność naszych pilotów, ale też cały wkład narodu polskiego w zwycięstwo nad Niemcami hitlerowskimi, bo dzięki temu ten świat dzisiaj wygląda tak, jak wygląda i mamy zjednoczoną Europę, pomimo decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Wspólnoty - powiedział Morawiecki podczas krótkiego briefingu dla mediów.

Jak podkreślił, Polska planuje w przyszłości pełnić rolę łącznika pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. - Decyzja (o Brexicie) jest decyzją, którą się zmartwiliśmy, ale szanujemy ją i chcemy w odpowiedni sposób sformułować relacje na nowo. (...) Życzyłbym Brytyjczykom, aby jak najłagodniej udało się przeprowadzić cały proces negocjacji i miękkiego rozwodu - podkreślił, dodając, że Polska - jako największy kraj członkowski poza strefą euro - będzie mogła pełnić rolę "łącznika dla Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej".

Przyciągnąć inwestorów

W ciągu dnia wicepremier spotka się z przedstawicielami szeregu banków i instytucji finansowych, by dyskutować o założeniach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i przedstawić Polskę jako atrakcyjne miejsce do inwestycji, szczególnie w kontekście wyniku referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.

- Chcemy pokazać, że mamy znakomitych pracowników, a płace w Polsce są na przyzwoitym poziomie, a jednocześnie ludzie potrafią posługiwać się językami obcymi, świetnie obsługują tematy informatyczne, rozumieją skomplikowane procesy biznesowe - zapowiedział wicepremier, podkreślając, że będzie zabiegał o przeniesienie części operacji do Polski. Jak policzył "Financial Times", międzynarodowe banki zatrudniają w tzw. usługach biznesowych w Polsce około 50 tys. osób w biurach w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie.

W trakcie wizyty Morawiecki spotka się także z Liamem Foxem, ministrem ds. handlu międzynarodowego w rządzie Theresy May. Fox jest jednym z trzech członków rządu odpowiedzialnych za przeprowadzenie Wielkiej Brytanii przez proces wyjścia z Unii Europejskiej, mając za zadanie przygotować relacje handlowe na okres po Brexicie.

Temat rozmów

W toku rozmowy ministrowie będą rozmawiali m.in. o stosunkach handlowych pomiędzy oboma krajami, a także bezpieczeństwie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii w obliczu zabójstwa Polaka na południowym wschodzie kraju. - Ten temat nas bardzo martwi. Jesteśmy pod smutnym wrażeniem tego, co stało się w Harlow i wierzę, że to będzie przestroga "nigdy więcej" - podkreślił Morawiecki.

Wcześniej zaplanowane spotkanie z ministrem finansów Philipem Hammondem nie dojdzie do skutku.

Polski wicepremier udzieli także szeregu wypowiedzi dla mediów, m.in. w prestiżowym porannym programie BBC Radio 4 Today, który uznawany jest za najważniejsze wydarzenie politycznego poranka, a także w wieczornym programie telewizyjnym BBC Newsnight.

Wizytę zakończy spotkanie z przedstawicielami środowisk studenckich w Wielkiej Brytanii. Morawiecki był w przeszłości gościem i jednym z partnerów odbywającej się w London School of Economics and Political Science (LSE) konferencji Polish Economic Forum, która gromadzi kilkuset najlepszych polskich studentów z prestiżowych brytyjskich uniwersytetów, m.in. LSE, Oksfordu i Cambridge.

 

Zobacz rozmowę z wicepremierem Mateuszem Morawieckim, który był gościem programu "Jeden na Jeden" w TVN24 (30.08.2016):


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Gama
Ciekaw jestem jak skończy swoją karierę polityczną. Wyskoczył jaj filip z konopi.Próbuje politykować. Dobrze gdyby mu się udało, ale w sukces w jednym marszu z Kaczyńskim nie wierzę. Z Kaczyńskim kolesiem Orbanka można tylko wylądować na śmietniku.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jawotr
Ale to głupie, może należałoby najpierw Polskę przenieść do kanału La Manche... ale za wąski, nie zmieści się. To już naprawdę żenada, za granicą zaczną uważać Polskę za kraj szleńców.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
chrisu48
No to maja ubaw nad tamiza i to calkiem za darmo,powinien wziac ze soba jeszcze kaczynskiego,terleckiego,ziobre,zaleswska, kempe,edwarda szydlo,jako przedstawiciela pisowskich strt-upow.......haslem zas przewodnim wizyty powinno byc bicie rekordow glupoty,oraz inwestorze jesli chcesz stracic, pis ci w tym pomoze
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Policja OTWIERAĆ
Mamy być łącznikiem. Tylko kto tego chce Bruksela, Londyn czy Morawiecki.
A może jak to się kiedyś mówiło pan M "wpi....a się między wódkę a zakąskę"?
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane