• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Złoty coraz mocniejszy, frank poniżej czterech złotych. Brexitu nie będzie?

Rynki walutowe w dniu brytyjskiego referendum Odtwórz: Rynki walutowe w dniu brytyjskiego referendum
Foto: Shutterstock, istooq.p Foto: franeczki-wykresik-16.jpg | Video: Rynki walutowe w dniu brytyjskiego referendum

Sondaże przeprowadzone tuż przed odbywającym się dziś referendum w Wielkiej Brytanii dają przewagę zwolennikom pozostania w UE. Na takie informacje błyskawicznie zareagowały rynki walutowe - złoty umacnia się względem dolara, franka szwajcarskiego, euro i funta.

O godzinie 14.30 za dolara trzeba było zapłacić 3,811 zł. Funt szterling kosztował 5,675 zł, euro 4,347 zł, a frank szwajcarski 3,993 zł.

Spadki cen zagranicznych walut wyrażonych w złotych odzwierciedlają oczekiwania inwestorów i bukmacherów co do wyniku dzisiejszego referendum w Wielkiej Brytanii. Jeśli obecny trend się utrzyma, będzie to oznaczać dobrą wiadomość dla kredytobiorców zadłużonych m.in. we frankach.

Zdaniem analityków Morgan Stanley, polski złoty byłby drugą na świecie, po meksykańskim peso, walutą, która straciłaby najwięcej w przypadku Brexitu.

Niebezpieczny Brexit

Według ankiety Populus za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE opowiedziało się 55 proc. badanych, a według Ipsos Mori - 52 proc. Agencja Reutera zwraca uwagę, że po opublikowaniu sondażu Ipsos Mori wzrósł kurs funta szterlinga do dolara.

Na rynkach walutowych nadal panuje niepewność. Po ogłoszeniu oficjalnych wyników referendum może dojść do realizacji kilku scenariuszy, w zależności od decyzji większości Brytyjczyków. W ostatnich tygodniach wahania kursów walut były efektem decyzji inwestorów, którzy decydowali się m.in. na przewalutowanie kapitału na bezpieczniejsze od brytyjskiego funta waluty, np. franka szwajcarskiego. Przewiduje się, że w przypadku Brexitu funt szterling mocno straciłby na wartości.


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane