• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Jedno zdanie, imponujący efekt. Jak prezes PiS podniósł wycenę złotego i banków

Jedno zdanie, imponujący efekt. Jak prezes PiS podniósł wycenę złotego i banków
Foto: Paweł Supernak/PAP Foto: pko.jpg

Złoty w piątek umocnił się wobec głównych walut, co analitycy przypisują m.in. wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego nt. frankowiczów. Od rana mocno zyskiwały również notowania banków, rekordowo podrożały akcje Getinu - o przeszło 17 proc.

Ok. godz. 19 za euro trzeba było zapłacić 4,29 zł, za dolara 4,04 zł, za franka 4,02 zł, a za funta 5,04 zł. Indeks największych spółek giełdowych WIG 20 zyskał w ciągu dnia 1,05 proc. Analitycy przypisują dobry dzień na rynkach słowom prezesa PiS.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, frankowicze powinni wziąć sprawy we własne ręce i zacząć walczyć w sądach". - Rząd nie może podejmować działań, które doprowadzą do zachwiania systemu bankowego. To byłby straszny cios we wszystkich obywateli, także tych, którzy mają kredyty we frankach. I tego w żadnym wypadku odpowiedzialny rząd nie może zrobić - podkreślił prezes PiS w piątek w "Sygnałach Dnia" w radiowej Jedynce.

Prognozy

Rafał Sadoch z DM mBanku uważa, że to słowa Jarosława Kaczyńskiego spowodowały, że "polska waluta jest jedną z najmocniejszych w regionie".

- Choć kwestia konwersji kredytów walutowych jest niezwykle istotna z punktu widzenia stabilności makroekonomicznej, to jednak taki scenariusz był już od pewnego czasu wyceniany, w związku z czym notowania EUR/PLN powinny stabilizować się w najbliższym czasie w okolicach obecnych poziomów - dodaje Sadoch.

Jego zdaniem "większa przestrzeń do deprecjacji złotego znajduje się w przypadku pary USD/PLN", głównie ze względu na przyszłotygodniowe półroczne wystąpienie amerykańskiej szefowej Rezerwy Federalnej (FED) Janet Yellen dotyczące kwestii polityki monetarnej.

- Jeśli będzie ono miało podobnie jastrzębi wydźwięk, jak ostatnia konferencja po posiedzeniu FED, szanse na szybkie podwyżki stóp procentowych w USA mogą wzrosnąć, co przełożyłoby się w na wzrost pary USD/PLN w kierunku 4,10. Jeśli jednak szefowa amerykańskiej Rezerwy Federalnej złagodzi ton, dolar może spaść poniżej 4 zł - uważa analityk mBanku.

Inflacja CPI

Konrad Ryczko z DM BOŚ także zwraca uwagę na "skokowy wzrost wartości polskiej waluty" podczas piątkowej sesji i także tłumaczy go kwestią frankową.

- Poza umocnieniem wobec głównych dewiz jak EUR czy USD złoty zyskiwał również wyraźnie na tle koszyka CEE (m.in. HUF). W połączeniu ze znaczącym wzrostem sektora bankowego na warszawskiej giełdzie możemy założyć, że PLN otrzymał wsparcie w postaci spadku obaw dotyczących ewentualnych propozycji przewalutowania kredytów w CHF - komentuje.

Zdaniem Ryczki generalnie "nastroje wokół polskich aktywów pozostają dobre, a krajowi inwestorzy wyczekiwać będą poniedziałkowej publikacji inflacji CPI za styczeń, gdzie oczekiwane jest potwierdzenie dalszego podbicia wskaźnika".

Banki w górę

Po wypowiedziach prezesa PiS na temat kredytów frankowych w piątek od rana mocno zyskiwały notowania banków. Najbardziej -  o 17,3 proc. wzrósł kurs Getin Noble Banku, a Millennium zyskał 12,1 proc.

Najmocniej wzrosły kursy PKO BP (3,2 proc.) i mBanku (2,8 proc.).

BZ WBK wzrósł o 0,9 proc. Bank Pekao, który nie posiada w portfelu kredytów CHF, wzrósł o 1,6 proc., a wycena Alior Banku pozostała bez zmian.

Indeks WIG-Banki zyskał 2,63 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Kiuba
Może tą sytuacją zrozumie co powinien robić i mówić odpowiedzialny włodarz,bo jego słowa mają wielki wpływ na postrzeganie nas wobec inwestoróów
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane