• rozwiń
  • WIG20 2124.23 +0.67%
  • WIG30 2429.06 +0.57%
  • WIG 56503.59 +0.53%
  • sWIG80 11601.60 +0.09%
  • mWIG40 3781.97 -0.14%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:17

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Złoty osłabia się. Frank za 3,88 zł

Złoty osłabia się. Frank za 3,88 zł
Foto: Shutterstock Foto: Początek tygodnia nie przyniósł większych ruchów na wycenie złotego

Początek tygodnia nie przyniósł większych ruchów na wycenie złotego, który nieznacznie osłabiał się wobec zagranicznych walut. Ok. godz. 16.50 za euro płacono prawie 4,18 zł, za dolara 3,69 zł, za franka 3,88 zł.

W ocenie analityka Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrada Ryczko, rynek dość chłodno przyjął podpisaną w piątek umowę Grecji z wierzycielami ze Strefy Euro, zapewniającą czteromiesięczne finansowanie.

- Inwestorzy świadomi są, że aby porozumienie doszło do skutku Grecja musi dodatkowo przedstawić plan kolejnych reform, który zatwierdzony zostanie m.in. przez Niemcy. W konsekwencji jesteśmy bliżej osiągnięcia trwalszego porozumienia, jednak temat Hellady nie zniknie z centrum zainteresowania rynków - uważa Ryczko.

Co zrobi RPP?

Dodał, że w Polsce natomiast trwa oczekiwanie na marcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, gdzie oczekuje się, iż RPP zdecyduje się na obniżki stóp procentowych o 25-50 pb.

Analityk Domu Maklerskiego mBanku Szymon Zajkowski również wskazywał, że złoty rozpoczął tydzień od lekkiego osłabienia.

- Euro podrożało do 4,17 a dolar do 3,69. Notowania jednak pozostały w przedziałach wahań z ostatnich kilkunastu dni. Przy poziomie z piątkowego zamknięcia pozostał natomiast kurs franka (3,89) - powiedział analityk DM mBanku.

Oczekiwanie na Grecję

W jego ocenie, niskiej zmienności sprzyjał brak odczytów ważniejszych danych makroekonomicznych ze świata oraz z rodzimej gospodarki, jak również oczekiwanie na zakończenie sprawy Grecji. - W piątek co prawda przyjęty został wniosek o przedłużenie pomocy o kolejne cztery miesiące, dziś jednak grecki rząd przedstawić ma szczegóły planowanych reform, które również muszą uzyskać aprobatę Eurogrupy - dodał.

Zdaniem Zajkowskiego, w najbliższych dniach oczekiwania na przyszłotygodniową obniżkę stóp procentowych ze strony RPP mogą lekko osłabiać złotego.

- W tej sytuacji możliwy jest ponowny wzrost kursu EUR/PLN do 4,20, a CHF/PLN do 3,93. O losach pary USD/PLN zdecydować powinno jutrzejsze wystąpienie prezes Fed Janet Yellen, która w Kongresie przedstawi półroczny raport na temat polityki monetarnej. Jeżeli wyrazi ona optymizm co do sytuacji w amerykańskiej gospodarce oraz zasugeruje możliwość podwyżki stóp procentowych w czerwcu tego roku, dolar powinien zyskiwać na wartości, a kurs USD/PLN rosnąc w kierunku 3,73 - przekazał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane