• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Złoty najsłabszą z walut regionu. "Tworzy to niezbyt pozytywny obraz"

Złoty najsłabszą z walut regionu. "Tworzy to niezbyt pozytywny obraz"
Foto: Shutterstock Foto: We wtorek złoty był najsłabszą walutą regionu

We wtorek złoty był najsłabszą walutą regionu - ocenili analitycy. Ok. godz. 19:55 euro kosztowało 4,41 zł, dolar 4,12 zł, frank szwajcarski 4,11 zł, a funt 5,12 zł.

Jak powiedział analityk Piotr Popławski z ING Banku Śląskiego, "złotemu nie pomagają słabe dane, choć nie sądzę, aby członkowie Rady (Polityki Pieniężnej - red.) masowo zmienili zdanie i zaczęli sugerować potrzebę obniżek stóp procentowych".

- Ostatnie dane makroekonomiczne ze Stanów są natomiast dobre, co powoduje, że inwestorzy jeszcze bardziej obstawiają podwyżkę stóp procentowych Fed. Tworzy to łącznie niezbyt pozytywny obraz dla polskich aktywów - dodał.

Popławski ocenił, że "krajowe dane są za nami, teraz rynki będą się kierować zachowaniem dolara oraz wypowiedziami amerykańskich polityków".

Spowolnienie gospodarcze

Z kolei analityk DM mBank Rafał Sadoch odniósł się do wtorkowych danych GUS o PKB w III kwartale 2016 r., który wzrósł o 2,5 proc. rdr.

Jak wskazał Sadoch, "pełna struktura wzrostu gospodarczego zostanie opublikowana dopiero w końcówce miesiąca, niemniej jednak można domyślać się już teraz, że poziom inwestycji był tym elementem, który zaważył w największym stopniu na dynamice PKB w III kw.".

- Rodzi to niepewność dotyczącą poziomu aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach i wyjściem wzrostu gospodarczego powyżej 3 proc. PKB. W tym scenariuszu notowania złotego mogą ustabilizować się w okolicach poziomu 4,40 w przypadku pary EUR/PLN - ocenił analityk DM mBank.

Zdaniem Sadocha tempo spowolnienia gospodarczego w Polsce w III kw. było jednak spójne z tym, co działo w innych krajach regionu. - W podobnym stopniu wyhamowała zarówno gospodarka węgierska i czeska. Złoty jest dziś jednak najsłabszą z walut regionu i tanieje chociażby wobec węgierskiego forinta - podsumował.

Zobacz materiał "Faktów" TVN (14.11.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Womenalistka
Jeśli ludzie nie obudzą się z tego chocholego amoku pisowskiego będzie jeszcze gorzej. Dług Polski już przekracza wszelkie granice. Nie tylko dzieci naszych dzieci będą go spłacać ale nawet dziesiąte pokolenie. Horror.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane