• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Złoty będzie bezpośrednio wymienialny na chińską walutę

Złoty będzie bezpośrednio wymienialny na chińską walutę
Foto: Shutterstock Foto: To dobra wiadomość dla polskich firm, które handlują z Chinami - podkreśla ministerstwo finansów

Chiński bank centralny zamierza wprowadzić wymienialność 7 walut na juana na rynku międzybankowym. Wśród nich będzie polski złoty. - To dobra wiadomość dla polskich firm, które handlują z Chinami - zaznacza w komunikacie ministerstwo finansów.

Chiński bank centralny zamierza jeszcze w grudniu rozpocząć bezpośrednią wymienialność 7 walut – głównie europejskich, w tym złotego - na juana na rynku międzybankowym. Do walut mają należeć obok złotego: forint, meksykańskie peso, turecka lira oraz korona norweska, szwedzka i duńska.

Dzienny środek dopuszczalnego przedziału wahań CNY/PLN będzie publikowany o godz. 9.15 czasu chińskiego. W stosunku do fixingu kurs juana będzie mógł się wahać w ciągu dnia w zakresie plus minus 5 proc.

Duże ułatwienie

Dopuszczenie złotego do rozliczeń na kolejnym, ważnym rynku za granicą, to dobra wiadomość z punktu widzenia wzajemnych rozliczeń. Dla polskich inwestorów i przedsiębiorców, którzy prowadzą wymianę handlową z Chinami, bezpośrednia wymienialność juana będzie dużym ułatwieniem, ponieważ obniży ponoszone przez nich koszty transakcyjne - podkreśla ministerstwo finansów.

Jak czytamy w komunikacie resortu inicjatywa chińskiego banku centralnego wpisuje się w proces umiędzynarodowienia juana. Bezpośrednia wymienialność walut europejskich może też stanowić ważny element wzmacniania więzi handlowych Chin z naszym regionem w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku.

W sierpniu 2016 roku ministerstwo finansów przeprowadziło na chińskim wewnętrznym rynku międzybankowym emisję obligacji w juanach, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem chińskich inwestorów.

Bezpośrednia wymienialność juana na złotego na rynku międzybankowym Państwa Środka może zwiększyć zainteresowanie chińskich inwestorów obligacjami skarbowymi nominowanymi w PLN.

Minister Jarosław Gowin liczy na Chiny:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane