• rozwiń

Złotówka zaczęła tydzień od wzmocnienia

Złotówka zaczęła tydzień od wzmocnienia
Foto: sxc.hu Foto: Złotówka w poniedziałek zyskała na wartości względem głównych walut

Złotówka w poniedziałek zyskała na wartości względem głównych walut. Zdaniem analityków wpłynęły na to dane z amerykańskiej gospodarki oraz zaakceptowanie pakietu pomocowego dla Grecji. Ok. godz. 17.00 euro kosztowało 4,16 zł, dolar 3,75 zł, a frank 3,84 zł.

Zdaniem analityka DM BOŚ Konrada Ryczki, poniedziałkowe umocnienie złotówki względem dolara było spowodowane słabszymi od oczekiwań inwestorów danymi dotyczącymi koniunktury, które osłabiły amerykańską walutę.

Co ze stopami w USA?

- Jednym z powodów dobrego zachowania złotego w ostatnich godzinach był m.in. słabszy odczyt amerykańskiego indeksu New York Empire State (indeks koniunktury w rejonie Nowego Jorku), który spadł do -14,92 pkt, co jest najniższą wartością od 2009 r. - wyjaśnił Ryczko. Według niego, dane te były dla inwestorów sygnałem świadczącym o możliwym oddaleniu perspektywy podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, co wpłynęło na wyceny walut rynków wschodzących, w tym złotego.

Podobnego zdania był ekspert Domu Maklerskiego mBanku, Szymon Zajkowski.

- Indeks koniunktury w rejonie Nowego Jorku spadł do najniższego poziomu od kwietnia 2009 r., co przełożyło się na niewielkie osłabienie amerykańskiego dolara oraz (...) obawy, że gospodarka USA, a co za tym idzie gospodarka światowa, nie jest na tyle silna, by udźwignąć podwyżki stóp ze strony Rezerwy Federalnej (FED) - zaznaczył Zajkowski.

Inflacja

Analityk zaznaczył jednak, że o kursie dolara w rozpoczętym właśnie tygodniu zadecydują dane o inflacji z USA, które zostaną opublikowane w środę, a także publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FED. - Jeżeli wydarzenia te zwiększą prawdopodobieństwo podwyżek stóp w USA, dolar znów powinien zyskać, a jego kurs rosnąć w kierunku 3,80 zł - dodał.

Z kolei umocnienie złotówki względem euro - zdaniem Zajkowskiego - było pokłosiem zaakceptowania przez eurogrupę trzeciego pakietu pomocowego dla Grecji. Przewiduje on również, że w najbliższych dniach cena euro powinna dalej spadać do 4,15 zł.

Zajkowski dodał, że w nadchodzącym tygodniu spodziewa się także umocnienia złotego względem franka szwajcarskiego i osiągnięcia kursu poniżej 3,83 zł.

- Nieco paradoksalnie złotego wzmocnić mogły również słowa członkini Rady Polityki Pieniężnej Anny Zielińskiej-Głębockiej, która nie wykluczyła dziś kolejnej obniżki stóp procentowych. Możliwe obniżki stóp skłaniać bowiem powinny do zakupu polskich obligacji w celu "zablokowania" wyższego oprocentowania - zakończył poniedziałkowy komentarz ekspert DM mBanku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane