• rozwiń

Temat: Strefa euro

Polacy nie zmieniają zdania. Większość nadal nie chce euro

Polacy nie zmieniają zdania. Większość nadal nie chce euro
Foto: Shutterstock Foto: Większość Polaków nie chce płacić w euro

53 proc. Polaków jest przeciwnych przyjęciu euro, a 44 proc. jest za - wynika z kwietniowego badania Eurobarometru. W badaniu z kwietnia 2014 roku było to odpowiednio 53 i 45 proc. W ciągu roku zwolenników wspólnej waluty przybyło tylko w Bułgarii i Czechach.

Najnowsze badanie przeprowadzono w dniach 20-22 kwietnia w tych państwach UE, które jeszcze nie przyjęły euro i nie zagwarantowały sobie w unijnych traktatach tzw. klauzuli opt-out, pozwalającej pozostać poza strefą euro. Wyniki sondażu zaprezentowała w piątek Komisja Europejska.

Badania

Po raz pierwszy w historii badania przeprowadzono je również w Szwecji, gdzie 66 proc. ankietowanych opowiedziało się przeciwko wejściu do eurolandu, a za było 32 proc.. Przeciwnicy przyjęcia wspólnej waluty przeważają także w Czechach: 70 proc. nie chce przyjęcia euro, a za przyjęciem wspólnej waluty opowiedziało się 29 proc. respondentów. Rok temu było to odpowiednio 77 i 15 proc.

Najwięcej zwolenników wprowadzenia euro jest w Rumunii: 68 proc. przy 26 proc. przeciwko, wobec odpowiednio 74 i 24 proc. w badaniu z kwietnia 2014 roku. Na Węgrzech 60 proc. badanych opowiedziało się za euro, 35 proc. przeciw wobec odpowiednio 64 i 30 proc. rok temu.

Gdzie chcą?

Zwolennicy przyjęcia wspólnej waluty przeważają także w Bułgarii, gdzie pomysł ten popiera 55 proc. badanych, a 39 proc. jest przeciw, podczas gdy rok temu było to odpowiednio 51 i 45 proc.. 53 proc. Chorwatów opowiada się za przyjęciem euro, a 43 proc. jest przeciw wobec odpowiednio 51 i 42 proc. w poprzednim badaniu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
miki_kowalski
Dlaczego Polska nie może żyć własnym życiem tak jak Szwajcaria, ciągle musimy się od kogoś uzależnić, zgodzono się na okupację polskich zakładów pracy np przez Niemcy ale wynagrodzenie robotnikom pozostawiono polskie a nie niemieckie, dlaczego dajemy się wykorzystać, nawet zakłady zbrojeniowe są w obcych rękach czy banki.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane