• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Frank szwajcarski

Dwa duże banki ustępują w sprawie kredytów frankowych

Dwa duże banki ustępują w sprawie kredytów frankowych
Foto: Shutterstock Foto: Postępowanie przeciwko bankowi BPH zostało wszczęte w maju 2015, a przeciwko Pekao SA – w sierpniu ubiegłego roku

Ujemne odsetki będą pomniejszać raty klientów banków BPH oraz Pekao SA. Banki dobrowolnie zobowiązały się do zmiany praktyk związanych z obliczaniem oprocentowania kredytów we frankach szwajcarskich - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko bankowi BPH w maju 2015, a przeciwko Pekao SA – w sierpniu ubiegłego roku. Urząd zakwestionował nieuwzględnianie przez banki ujemnego oprocentowania kredytów we frankach szwajcarskich (CHF). W efekcie – raty kredytów nie zostały obniżone.

Oddadzą nadpłatę

Bank BPH oraz Pekao SA zobowiązały się do zmiany praktyk i zrekompensowania strat konsumentom. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą uwzględniać ujemne oprocentowanie, a także oddadzą klientom kwotę wynikającą z różnicy między wcześniejszym oprocentowaniem, a tym, które w pełnym zakresie uwzględnia ujemny LIBOR. Ponadto, poinformują klientów o podjętych działaniach.

Działania UOKiK związane są z umocnieniem franka szwajcarskiego wobec złotego, które nastąpiło na początku ubiegłego roku. Miało to znaczący wpływ na wzrost wysokości rat kredytów hipotecznych zaciągniętych we franku. Równolegle nastąpił spadek poniżej zera wskaźnika LIBOR, uwzględnianego przy obliczaniu oprocentowania tych kredytów. To powinno spowodować obniżenie wysokości rat kredytów, zwłaszcza że w niektórych przypadkach ujemny LIBOR doprowadził do spadku oprocentowania kredytu poniżej zera.

Ujemne oprocentowanie

Z sygnałów, które docierały do UOKiK, wynikało, że nie wszystkie banki uwzględniały ujemne oprocentowanie, choć w umowach kredytowych sposób jego ustalania określony został jako suma stawki bazowej LIBOR i marży kredytu. W efekcie Prezes UOKiK wszczął 8 postępowań przeciwko bankom, które nie uwzględniały ujemnego oprocentowania i wydał do tej pory 7 decyzji. W toku pozostaje jedno postępowanie.

Do tej pory zapadły rozstrzygnięcia wobec: ING Banku Śląskiego, mBanku, Getin Noble Banku, Credit Agricole Bank Polska, Banku BPH, BNP Paribas Bank Polska oraz Pekao SA.

W ostatnich dniach frank szwajcarski zyskał na wartości w skutek wyników referendum dot. Brexitu. To zła wiadomość dla frankowiczów. Raty ich kredytów wzrosną. Materiał TVN24 BiS:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Wielki Magu
A co z tymi co mają oprocentowanie decyzją zarządu czyli widzimisię pana Prezesa. Dla tych ciągle w plecy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane