• rozwiń

Lawina pozwów frankowiczów. Prezes sądu apeluje o rozwiązanie

Cymański o pracach nad ustawą o wsparciu frankowiczów Odtwórz: Cymański o pracach nad ustawą o wsparciu frankowiczów
Cymański o pracach nad ustawą o wsparciu frankowiczów "Źródło: tvn24"

W okresie od 1 stycznia do 27 grudnia 2018 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło 2549 spraw frankowiczów. Stanowi to niemal 25 procent wszystkich pozwów cywilnych, a z pominięciem rozwodów - ponad 30 procent. Zdaniem prezesa sądu skala problemu jest tak duża, że wymaga podjęcia rozwiązań ustawowych.

W stosunku do wpływu za cały 2017 rok (999 spraw) nastąpił 2,5-krotny wzrost spraw dotyczących "frankowiczów" - poinformował w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl Sąd Okręgowy w Warszawie.

Jak dodano, sprawy wpływają do wszystkich wydziałów cywilnych sądu. Zajmuje się nimi 61 sędziów.

"Wydaje się, że przy istniejących zaległościach i tempie pracy sądów, oraz przy tak ogromnej społecznej skali problemu, szukanie jego rozwiązania w indywidualnych decyzjach procesowych nie stanowi satysfakcjonującej odpowiedzi oczekiwanej przez społeczeństwo" - czytamy w oświadczeniu.

"Zdaniem Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie skala problemu: liczba spraw, poziom ich skomplikowania oraz niejasności prawnych, a także konieczność wyważenia wartości istotnych dla społeczeństwa - wskazuje na potrzebę podjęcia rozwiązań ustawowych" - podkreślono.

Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu szacuje, że w sądach w całej Polsce znajduje się około 25 tysięcy spraw dotyczących "frankowiczów".

Jak dodaje aktywnych umów kredytowych jest obecnie około 430 tysięcy.

Pomoc dla "frankowiczów"

Obecnie w Sejmie są cztery projekty ustaw dotyczące frankowiczów. Zajmuje się nimi podkomisja, kierowana przez Tadeusza Cymańskiego z PiS. Podkomisja ma pracować przede wszystkim nad ostatnim projektem prezydenckim, bo to jedyny projekt, jak wielokrotnie wskazywał Cymański, wobec którego pozytywną opinię wyraził rząd.

W sierpniu 2017 roku prezydent złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy z 2015 roku o wsparciu kredytobiorców, znajdujących się w trudnej sytuacji, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. To jedyny projekt dotyczący frankowiczów, który dotąd został uchwalony - w niedawnej głośnej noweli niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru (tzw. ustawie o KNF) znalazły się także artykuły, przedłużające funkcjonowanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (zgodnie z ustawą z 2015 roku miał działać tylko do końca 2018 roku).

Prezydencki projekt rozszerza działanie tego funduszu i stwarza nowe, większe możliwości uzyskania wsparcia przez kredytobiorców (wszystkich, nie tylko frankowych).

Zakłada m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Zgodnie z propozycją, byłaby to sytuacja, gdy koszty kredytów przekraczają 50 proc. dochodów (dotąd było 60 proc.). Ponadto zwiększona miałaby zostać wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. do 2 tys. złotych, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy (co w sumie dawałoby kwotę 72 tys. zł) oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu wsparcia z 8 do 12 lat. Możliwe byłoby także umorzenie części zobowiązań z tytułu wsparcia, szczególnie w sytuacji regularnego spłacania rat.

W kierowanej przez Cymańskiego podkomisji jest też poprzedni prezydencki projekt - o zwrocie frankowiczom części spreadów, a także projekty klubów PO i Kukiz'15. Ten ostatni, jako jedyny, popierany jest przez samych frankowiczów. To zarazem projekt, którego uchwalenie - według analiz KNF - niosłoby za sobą największe koszty dla systemu bankowego.

15 stycznia upływają cztery lata od tzw. czarnego czwartku, czyli skokowego umocnienia się franka, po uwolnieniu jego kursu wobec euro. To spowodowało wówczas znaczny wzrost kosztów obsługi kredytów mieszkaniowych, denominowanych i indeksowanych do szwajcarskiej waluty. W pierwszą rocznicę tego wydarzenia, 15 stycznia 2016 roku, Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy przedstawiła pierwszy projekt pomocy frankowiczom, który jednak nie został przekazany do Sejmu, bo KNF uznała go za zbyt kosztowny.

Przyspieszenie prac

W sumie prezydent Duda, który pomoc frankowiczom obiecywał podczas swojej kampanii, zgłosił trzy, dotyczące tej kwestii projekty.

- Liczymy na zdynamizowanie prac parlamentu nad prezydenckimi rozwiązaniami dla frankowiczów - zapowiedział w czwartek wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Poinformował, że w przyszłym tygodniu spotka się w tej sprawie z przedstawicielem rządu Jackiem Sasinem i Tadeuszem Cymańskim.

Cymański potwierdził, że takie spotkanie na początku przyszłego tygodnia jest planowane. Zapewnił też, że "to zdynamizowanie nastąpi", a sama wypowiedź przedstawiciela Kancelarii Prezydenta to w tej sprawie "dobry sygnał". - Zatem róbmy to i myślę, że to zrobimy - zaznaczył.

O sprawie, jako pierwsze informowało radio TOK FM.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dgen
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane