• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Rynki reagują na wybory. Złoty słabszy, banki wciąż tracą

Rynki reagują na wybory. Złoty słabszy, banki wciąż tracą Odtwórz: Rynki reagują na wybory. Złoty słabszy, banki wciąż tracą
Foto: TVN24 BiŚ | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Złoty osłabił się wobec najważniejszych walut | Video: Rynki reagują na wybory. Złoty słabszy, banki wciąż tracą

Poniedziałkowa sesja na rynku walutowym w przypadku złotego przyniosła sporą zmienność - stwierdzili analitycy. Dodali, że to efekt sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich, według których wygrał Andrzej Duda. Około godz. 16.40 euro kosztowało 4,10 zł, dolar 3,74 zł, a frank 3,96 zł. Na GPW solidnie tracił też sektor bankowy.

W poniedziałkowy poranek złoty osłabił się wobec najważniejszych walut. Wyraźny ruch osłabiający polska walutę rano było widać na wszystkich najważniejszych parach. Złoty osłabił się o 3 gorsze wobec euro (z 4,10 do 4,13 zł), dolara (z 3,73 do 3,76 zł), franka szwajcarskiego (z 3,95 do 3,98 zł) oraz funta brytyjskiego (z 5,79 do 5,82 zł).

Po południu sytuacja powoli się stabilizuje, a złoty nieco odrabia, wracają do wcześniejszych poziomów.

Osłabienie złotego to wynik wzrostu niepewności na rynkach, która towarzyszy zmianie na scenie politycznej w naszym kraju.

Banki na minusie

Niepokojem na wyniki wyborów zareagowali również inwestorzy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na otwarciu wszystkie najważniejsze indeksy znalazły się pod kreską. Stoją za tym przede wszystkim spadku w sektorze bankowym.

O godz. 9.30 akcje największego polskiego banku PKO BP straciły 2,5 proc. wartości. Podobnie zareagowały aktywa innych dużych banków: Millenium (- 2,40 proc.), BPH (- 2,11 proc.), BZWBK (- 1,72 proc.), Getin Noble (- 1,68 proc.), PEKAO (- 0.99 proc.), BOŚ (- 0,88 proc.), mBank (- 0,57 proc.), Handlowy (- 0,05 proc.). Jedynym bankiem, którego aktywa zyskały na wartości (+ 0,28 proc.) to ING Bank Śląski. Po godzinie 15.00 spadki na aktywach tych banków jeszcze się powiększyły. Jest to odpowiednio: PKO BP - 4,95 proc., Millennium - 5,33 proc., BPH - 4,26 proc., BZ WKB - 3,59 proc., Getin - 5,03 proc., PEKAO - 2,47 proc., BOŚ - 2,36 proc., mBank - 2,16 proc., Handlowy - 1,63 proc.e

Według komentatorów ma to związek z wyborczymi obietnicami Andrzej Dudy, który mówił o przewalutowaniu kredytów walutowych po kursie z dnia ich zaciągnięcia, co oznaczałoby duże straty dla banków. Kandydat PiS proponował też repolonizację banków a także obłożenie ich dodatkowym podatkiem.
Co dokładnie?

- W trakcie sesji złoty odrobił większość strat z początku handlu, które w dużej mierze wywołane zostały wynikami II tury wyborów prezydenckich - mówił analityk DM BOŚ Konrad Ryczko.

Jak dodał, stało się tak, gdyż krajowi inwestorzy założyli, iż "wydarzenia te mogą stanowić czynnik ryzyka politycznego dla kapitału zagranicznego, który może skracać pozycje na złotym w trakcie wtorkowej sesji". Ryczko podkreślił, że poniedziałek był dniem wolnym od handlu m.in. w Londynie.

Podobną opinię wyraził analityk DM mBanku Szymon Zajkowski, który ocenił, że rynek walutowy zareagował dość nerwowo na wyniki głosowania. - Na otwarciu notowań, w nowym tygodniu złoty stracił bowiem po kilka groszy wobec głównych walut. W kolejnych godzinach przyszło jednak uspokojenie i wraz z upływem dnia, polska waluta stopniowo odrabiała straty, aby ostatecznie kończyć dzień w okolicach piątkowego zamknięcia - zaznaczył.

- Początkowa reakcja rynku prawdopodobnie związana była z obawami inwestorów zagranicznych dotyczących zarówno realizacji obietnic wyborczych Andrzeja Dudy, jak i postulatów partii, z której się wywodzi: ponownego zmniejszenia wieku emerytalnego, przewalutowania kredytów walutowych po kursie z dnia zaciągnięcia, czy nałożenia podatku bankowego - stwierdził analityk DM mBanku.

Wyniki wyborów

Według danych sondażowych Ipsos dla TVN24 zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich z 52,0 proc. głosów został Andrzej Duda. To właśnie kandydat Prawa i Sprawiedliwości będzie nowym prezydentem Polski. Jego konkurent, czyli obecnie urzędujący Bronisław Komorowski zdobył - według sondaży - 48 proc. głosów.

Z badania wynika, że frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła 55,5 proc. Najwyższa była w województwie mazowieckim (62,7 proc.), a najniższa w woj. opolskim (46,5 proc.). Maksymalny błąd w badaniu, tzw. late poll - na podstawie oficjalnych wyników z ok. 450 lokali - może według Ipsos wynieść 1 pkt. proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (13)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
garou
Tracą banki - nie rozśmieszajcie obywateli wy prywaciarze jedne. Jak idę do banku po kredyt to muszę oddać drugie tyle. Jak wkładam na lokatę - dostaje 1,5 %. Kto tu traci....
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
JackPlacki
Każdy powód jest dobry, żeby manipulować walutami...
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
graffiti50
u nas sezon turystyczny się zaczyna to waluta rośnie w Turcji spada, w bangladeszu ,czy w Gwatemali krach u nas euro rośnie a co z naszą gospodarką kiedy będzie normalnie
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Vars
To druga zmiana, którą dzisiaj zobaczyłem, pierwsza to brak świeżego chleba rano w sklepie, który zwykle o tej porze był
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane