• rozwiń

Temat: Rosja

Rubel przebija kolejne dno. Rosyjska waluta najtańsza w historii

Rubel przebija kolejne dno. Rosyjska waluta najtańsza w historii
Foto: Shutterstock Foto: rubel-przedarty-16.jpg

Rosyjska waluta przebiła kolejne dno. Za jednego dolara należy dziś zapłacić 72,8 rubli. To najwyższy poziom w historii.

Rosyjska waluta wobec dolara jest najsłabsza w historii. W środę po godz. 13.20 inwestorzy na rynkach walutowych jednego dolara wyceniali na 72,8 rubli. Oznacza to, że w ostatnich 12 miesiącach rubel stracił wobec dolara aż 30 proc. wartości.

Nie tylko dolar

Podobnie rosyjska waluta zachowuje się w stosunku do euro. Obecnie jedno euro wyceniane jest na 79,5 rubli. To kolejny dzień spadków, dlatego coraz bliżej jest do rekordu z sierpnia. Wówczas za euro należało zapłacić ponad 81 rubli.

Dlaczego?

Gwałtowna obniżka wartości rubla spowodowana jest głównie niskimi cenami ropy naftowej, a od zysków z jej sprzedaży uzależniony jest rosyjski budżet. Im cena surowca niższa, tym Moskwie trudniej spiąć wydatki. I rośnie ryzyko inflacji.

Przyznają to same władze. Na początku grudnia wiceminister finansów Maxim Oreszkin Rosji stwierdził, że spadek cen ropy do 50 dolarów za baryłkę oznacza dla jego kraju utratę 160 mld dolarów wpływów z eksport. Dwa tygodnie później baryłka ropy kosztowała już nie 50, a zaledwie 40 dolarów. Załamanie cen to wynik przewlekłej globalnej nadpodaży surowca.

Obecnie baryłka ropy WTI w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana teraz po 37,11 dolary, po zniżce o 76 centów.

Natomiast ropa Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 53 centy do 37,26 dolarów za baryłkę.

Sankcje

Na rosyjską gospodarkę, a więc w efekcie również wartość rubla, wpływają sankcje nałożone na Moskwę przez kraje Unii Europejskiej, USA oraz Kanadę za jej udział w wojnie na Ukrainie. Restrykcje pozbawiają rosyjski przemysł, również naftowy nowoczesnych technologii i know-how oraz znacznie ograniczyły udzielanie kredytów przez zachodnie instytucje finansowe.

Znacznie utrudnia to wzrost rosyjskiego PKB. W ostatnim kwartale 2015 roku gospodarka Rosji skurczyła się rok do roku o 3,5 proc. A według prognoz w pierwszych trzech miesiącach przyszłego roku PKB ma zmniejszyć się o kolejne 0,7 proc.

Kilka dni temu rosyjska była najtańsza w historii. Dziś pobiła ten rekord.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (12)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
KazioP
Może czas aby putin oddał narodowi swój, zagrabiony społeczeństwu, utajniony majątek, podobno jest najbogatszym człowiekiem na ziemi.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
iosono
dzis kupilbym rubla.Nowych sankcji juz nie bedzie , moze rubel jszecze spadnie do 80.90 ,ale na lato juz napewno odrobi do 50
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
politykier
Co należy czynić z plajtującym interesem?
Wypuścić na giełdę!
Może ktoś kupi akcje - komu, komu?
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
rm429
I co na to Putin. Czy demagogia lansowana wobec narodów Rosji o wielkomocarstwowości jest w stanie zagwarantować dalsze trwanie. Chyba dlatego, ze wódki i sała nie brakło ale coraz bardziej Rosjanie trzeźwo patrza na rozwój wydarzeń.
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane