• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Polskę i Czechy łączy jedno zagrożenie. Chodzi o wielkie pieniądze

Polskę i Czechy łączy jedno zagrożenie. Chodzi o wielkie pieniądze
Foto: CC0 Public Domain/Pixabay Foto: Fitch: Polska i Czechy skorzystają najmniej na przyjęciu euro

Polska i Czechy to kraje, którym przyjęcie euro opłaca się najmniej - wynika z poniedziałkowego raportu agencji ratingowej Fitch. Wejście do strefy euro spowoduje, że nie będą mogły dłużej prowadzić wiarygodnej oraz niezależnej polityki pieniężnej.

Analizą objęto sześć gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej. Polska i Czechy uplasowały się najniżej w zestawieniu potencjalnych beneficjentów czerpiących korzyści z Unii Gospodarczo-Walutowej.

"Polska i Czechy zapewne najmniej skorzystałyby na przyjęciu euro. Oba kraje porzuciłyby wiarygodną i niezależną politykę pieniężną, która pomaga im wspierać działania poprawiające kondycję gospodarki" - wskazuje raport.

Będą też pozytywne owoce

Analitycy Fitch zwrócili jednak uwagę na ewentualne pozytywne skutki wejścia Polski do strefy euro. Przyjęcie wspólnej waluty wzmocniłoby finanse zewnętrzne. Dziś są one jedną z największych słabości, które wpływają na rating kraju - dług zewnętrzny wynosi 45 proc. PKB.

Dług sektora prywatnego denominowany w euro wynosi 6 proc. PKB, natomiast sektora publicznego 12 proc. PKB. To skutkuje ograniczoną ekspozycją polskiej gospodarki na kurs euro.


Polska dzięki przyjęciu wspólnej waluty zyskałaby także „względnie silne otoczenie biznesowe” - głosi raport.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane