• rozwiń
  • WIG20 2105.88 -0.20%
  • WIG30 2409.13 -0.26%
  • WIG 56121.78 -0.15%
  • sWIG80 11637.53 +0.40%
  • mWIG40 3765.22 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Frank szwajcarski

Prezydent też chce pomóc. I nie tylko “frankowiczom”

Foto: PAP/EPA Foto: Bronisław Komorowski proponuje, aby na fundusz zrzuciły się banki oraz rząd

Prezydent Bronisław Komorowski chce pomóc kredytobiorcom. Proponuje utworzenie funduszu restrukturyzacji kredytów hipotecznych, który miałby wspierać nie tylko “frankowiczów”, ale także zadłużonych w złotym. Zapłacą za to banki i podatnicy - podaje “Gazeta Wyborcza”.

Z pomocy funduszu mogliby skorzystać - o czym już 27 stycznia na antenie TVN24 Biznes i Świat mówił prezydencki doradca Olgierd Dziekoński - zadłużeni, którzy np. stracili pracę lub ciężko zachorowali i mają problem z regularną spłatą rat kredytu. W takiej sytuacji bank wystąpiłby do funduszu o nisko oprocentowaną pożyczkę dla klienta na spłatę odsetek. A ten dostałby tzw. wakacje kredytowe, w czasie których mógłby stanąć na nogi. Kiedy zadłużony odzyska finansową stabilność będzie musiał oddać funduszowi pożyczkę. Tylko w szczególnych przypadkach byłaby ona umorzona.

Jaka pomoc?

Prezydent proponuje, aby na fundusz zrzuciły się banki oraz rząd, który dołożyłby pieniądze niewykorzystane w ramach programu “Mieszkanie dla młodych”. Na ten cel zarezerwowano 600 mln złotych, ale chętnych jest niewielu, więc dopłaty wyniosły zaledwie 200 mln zł. Resztę, czyli około 400 mln zł rząd mógłby “przełożyć” do funduszu.

- Może warto te pieniądze przeznaczyć nie tylko dla tych, którzy chcą spłacać raty nabywanego mieszkania, ale też dla tych, którzy już spłacają raty nabytych mieszkań, a są w szczególnie trudnej sytuacji - mówił Dziekoński na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Dziekoński tłumaczył wówczas, że pomoc funduszu objęłaby tylko tych zadłużonych, którzy kupili mieszkanie na własny użytek, a nie pod inwestycje. Powierzchnia lokalu nie mogłaby przekroczyć limitów znanych z programu “Mieszkanie dla młodych”, czyli 75 mkw. dla mieszkania i 100 mkw dla domu.

Według “GW” w sytuacji, gdyby kredytobiorca nie mógłby już dłużej spłacać pożyczki, to oddałby funduszowi swój dług wraz z mieszkaniem. Zadłużony mógłby je dalej zajmować, ale już w charakterze wynajmującego, a po czasie mógłby nawet odkupić lokal.

Szok frankowy

15 stycznia szwajcarski bank centralny (SNB) ogłaszając nieoczekiwanie, że uwalnia kurs swojej waluty, spowodował panikę na rynku. Dotychczas SNB utrzymywał sztywny kurs, co oznaczało, że euro nie mogło kosztować mniej niż 1,20 franka. Decyzja SNB sprawiła, iż frank mocno zyskał na wartości, w tym wobec złotego. Tego dnia za franka trzeba było zapłacić rekordowe 5,19 zł, choć dzień wcześniej wyceniano go na 3,57 zł. Tak istotny wzrost notowań franka stał się problemem dla ok. 550 tys. polskich kredytobiorców zadłużonych w tej walucie.

W ostatnich dniach kurs franka wahał się na poziomie ok. 4,00 zł. Dziś wartość szwajcarskiej waluty nieco się osłabiła. Inwestorzy walutowi o godz. 10 płacili za jednego franka 3,95 zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dojrzały
Panie Prezydencie - to co Pan nam proponuje - to 0,5 mln głosów w wyborach przeciw Panu. Po sobotnim wystapieniu kandydata Dudy - To 1,5 mln głosów za nim.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
rmimr
A może by tak te pieniążki przeznaczyć każdemu chętnemu na: sąd + usunięcie klauzul abuzywnych (nr 3178 i 3179) = kredyt w zł. z marżą + Libor. Żaden urzędnik nic nie musiałby robić :-)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
rmimr
Zdaje się, że prawnicy mają zdecydowanie lepszą propozycję: sąd + usunięcie klauzul abuzywnych (nr 3178 i 3179) = kredyt w zł. z marżą + Libor. Ciekawe czemu nie ma tego w propozycjach KNF?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane