• rozwiń

Nowe banknoty już w obiegu. Będzie można je łatwiej schować

Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez banki Odtwórz: Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez banki
Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez banki "Źródło: TVN24 BiS"

Nowe banknoty 100 i 200 euro we wtorek zostały wprowadzone do obiegu - poinformował Europejski Bank Centralny. To już ostatnie nominały z serii "Europa".

Nowe banknoty mają być mniejsze, łatwiej się mieścić w portfelach i w związku z tym wolniej niszczyć.

Lepiej zabezpieczone

Zaopatrzono je w udoskonalone hologramy na srebrnym pasku i zmodernizowaną szmaragdową liczbę oznaczającą nominał. Liczba ta, oglądana pod kątem, wygląda, jakby przesuwał się po niej promień światła i jej kolor przechodzi ze szmaragdowej zieleni w ciemnoniebieski.

Mają ją wszystkie banknoty z serii "Europa", ale na cyfrach 100 i 200 widać także symbole euro.

W górnej części srebrnego paska znajduje się hologram z satelitami: wokół cyfr nominału przesuwają się małe symbole euro, które najlepiej widać w bezpośrednim oświetleniu. Na srebrnym pasku znajduje się też portret Europy, motyw architektoniczny i duży symbol euro.

Pod koniec czerwca 2018 roku w obiegu znajdowało się 2,7 miliarda banknotów o nominale 100 euro. To 13 proc. ogółu banknotów w tej walucie. Dla porównania, w tym samym czasie, było 2,5 miliarda banknotów o nominale 10 euro (12 proc. ogółu).

Pod tym względem banknot o wartości 100 euro ustępuje tylko nominałowi 50 euro, który stanowi 23 proc. ogółu banknotów euro w obiegu. Banknoty 200 stanowią natomiast jedynie jeden procent banknotów w walucie euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane