• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Lekkie osłabienie złotego. Rynek czeka na decyzję Fed

Lekkie osłabienie złotego. Rynek czeka na decyzję Fed
Foto: Shutterstock Foto: W środę złoty leko traci

W środę kurs złotego wobec głównych walut lekko spadł: tuż po godz. 17 euro kosztowało 4,12 zł, dolar 3,74 zł, a frank szwajcarski 3,89 zł. Główną przyczyną spadków było oczekiwanie na decyzje amerykańskich władz monetarnych.

Zdaniem Konrada Ryczko z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska przyczyną osłabienia PLN były transfery w kierunku zagranicznych walut ze strony polskich przedsiębiorców pod koniec miesiąca.

Oczekiwanie na komunikat Fed

- W szerszym kontekście wydaje się, iż dzisiejsze ruchy traktować należy jako pozycjonowanie się inwestorów przed zakończeniem posiedzenia Fed, które może przynieść sygnały pro-wzrostowe dla dolara - komentował Ryczko.

Również Szymon Zajkowski z Domu Maklerskiego mBanku ocenił, że złoty słabnie przede wszystkim z powodu oczekiwania na komunikat po posiedzeniu amerykańskich władz monetarnych.

- Wydaje się, że inwestorzy zachowywali ostrożność przed dzisiejszą publikacją komunikatu z posiedzenia FOMC (Federalnego Komitetu Otwartego Rynku). Nie można bowiem wykluczyć, że wskazana zostanie możliwość podwyżki stóp procentowych już na wrześniowym posiedzeniu" Rezerwy Federalnej - zauważył analityk.

Złoty może odrobić straty

Według Zajkowskiego o kierunku notowań złotego w kolejnych dniach w dużej mierze zdecydować powinna treść komunikatu po posiedzeniu FOMC. Twierdzi, że jeżeli amerykańskie władze monetarne nie zasygnalizują możliwości podwyżki stóp na wrześniowym posiedzeniu, złoty powinien odrobić część strat.

- Natomiast jeśli dojdzie do zaostrzenia retoryki, polska waluta powinna dalej tracić na wartości, a kurs EUR/PLN zmierzać w kierunku 4,16. W tej sytuacji CHF/PLN miałby otwartą drogę do 3,92, a USD/PLN do 3,77 - zauważył.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane