• rozwiń

Funt kosztuje już mniej niż euro. W kantorach na lotnisku

Funt kosztuje już mniej niż euro. W kantorach na lotnisku
Foto: PAP/EPA/Andy Rain Foto: Funt szterling dalej spada po Brexicie

Lotniskowe kantory w Wielkiej Brytanii oferują coraz niższe stawki za skup brytyjskiej waluty - i funt kosztuje w nich już poniżej euro. Firma MoneyCorp za jednego funta szterlinga na lotnisku Stansted oferuje 0,9915 euro, natomiast ICE na lotnisku w Luton chce 0,990 euro - podaje The Independent. Zdesperowani turyści płacą.

Londyńskie kantory argumentują, że tak niskie stawki są spowodowane spadkiem wartości szterlinga, która topnieje już od 23 czerwca, po referendum ws. Brexitu. Największy zjazd szterlinga odczuwają w swojej kieszeni głównie podróżujący.

Bez stałego spreadu

Według Reuters Eikon, funt jest obecnie wyceniany średnio na 1,1513 wobec euro. Jest to poziom najniższy od lata 2013 roku. Mimo to, stawka ta jest wciąż 17 proc. wyższa od kursu oferowanego na lotniskach.

Rzecznik prasowy Caxton FX, brytyjskiej firmy oferującej wymianę walut, płatności międzynarodowe oraz karty prepaid przekazał „The Independent”, że nie ma żadnego ustalonego „spreadu” między kursem rynkowym a kursem oferowanym przez kantory na lotniskach. Normalnie wahają się one jednak między 10 a 13 proc.

Własne szacunki

Rzecznik dodał, że kurs różni się często między oddziałami tych samych kantorów na różnych lotniskach. Sugerował, by menedżerowie podejmowali swoje decyzje cenowe w oparciu o własne szacunki.

Firma Caxton poinformowała, że najlepszy kurs walutowy był oferowany na lotnisku Gatwick, gdzie ICE wymieniało każdego funta za 1,05 euro.

Niebezpieczna granica

Kantory na lotniskach już wcześniej po głosowaniu ws. Brexitu zbliżały się do przełomowej granicy 1 euro/1 funt szterling. Jednak teraz przekroczyły już ten poziom - dzieje się to po raz pierwszy od czasu referendum z 23 czerwca.

Wycena funta na parze do dolara także jest niekorzystna dla brytyjskiej waluty. Kurs osiągnął poziom najniższy od połowy 1980 roku. Wskutek Brexitowego głosowania waluta wyceniana jest na 1,3005 dol. Dane te są mało optymistyczne - zwłaszcza dla brytyjskich turystów zmierzających do Ameryki.

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku funt był wyceniany na 1,4645 euro, a w stosunku do dolara, kurs sięgnął 1,5180.

Zobacz: funt szterling coraz tańszy

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane